01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kraj těžce shání peníze na sanace

Odstranění starých ekologických zátěží, u kterých není znám jejich původce a mohou-li ohrozit nebo znečistit povrchové či podzemní vody, je záležitostí kraje. Mezi místa s největším rizikem ekologické havárie patří v Pardubickém kraji lokalita Bor u Skutče. Nedaleko něj v unikátní přírodní...

Odstranění starých ekologických zátěží, u kterých není znám jejich původce a mohou-li ohrozit nebo znečistit povrchové či podzemní vody, je záležitostí kraje.

Mezi místa s největším rizikem ekologické havárie patří v Pardubickém kraji lokalita Bor u Skutče. Nedaleko něj v unikátní přírodní rezervaci Toulovcovy Maštale bylo průzkumnými pracemi zjištěno rozsáhlé znečištění, jehož zdrojem jsou kaly látek volně uložené bez jakéhokoliv zabezpečení. V podzemí je zde deset až patnáct tun těkavých chlorovaných uhlovodíků, přesněji tetrachlorethylenu, trichlorethylenu a dichlorethylenu.

Podle radního Pardubického kraje, odpovědného za životní prostředí, Ing. Petra Šilara, je původce znečištění téměř zřejmý. "Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let sem tyto látky s největší pravděpodobností zavážel místní závod Elektro-Praga Hlinsko, a to dokonce s posvěcením stáních orgánů." Podnik totiž používal tato organická rozpouštědla jako odmašťovadla při strojírenské výrobě.

Nejvyšší priorita

Na základě výsledků průzkumu zařadila České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Hradec Králové odstranění této zátěže mezi nejvyšší priority v oblasti. Na úplné odstranění kontaminačního mraku je však potřeba celkem zhruba 54 milionů korun, jejichž poskytnutí FNM ČR na tuto akci garantoval. Vláda při svém jednání v Pardubickém kraji na jaře 2002 přislíbila dotaci 9 milionů korun, dalších 2,5 milionů uvolnil Pardubický kraj.

Peníze ze státních zdrojů však byly k dispozici až v září loňského roku. Přesto se podařilo potřebné práce realizovat a zastavit šíření znečištění.

Za ztížených klimatických podmínek byly provedeny zemní práce a výstavba zařízení, a od konce listopadu 2002 je prováděno trvalé sanační čerpání na bocích Bukáčkova a Vobejdova lomu. Byla vytvořena hydraulická bariéra zabraňující postupování kontaminovaných vod do řeky Novohradky a Borského potoka. "Současně jsou čerpané kontaminované vody čištěny, a to způsobem oddělování nebezpečných látek ve stripovacích kolonách, které jsou dále zachytávány ve filtrech s aktivním uhlím," doplnil Jan Kašpar ze společnosti Ekomonitor Chrudim, která práce provádí. Jak ale zdůraznil, zatím provedené práce postačují pouze k zabránění dalšího šíření kontaminace z ohnisek znečištění podzemní vodou.

Peníze na dokončení

Cílem je odstranění staré ekologické zátěže, které spočívá v odtěžení všech zjištěných ohnisek znečištění v kombinaci s pokračujícím sanačním čerpáním a odsáváním půdního vzduchu, tzv. ventingem. Zatím však není jasné, kde budou získány peníze na dokončení prací, neboť lokalita nepatří mezi znečištěná území s nejvyšší prioritou v republice.

V případě, že by se prostředky nenašly, hrozí opětovné rozšíření látek do okolí. Pardubický kraj tak trochu počítal s těmito problémy, a proto při sestavování svého rozpočtu uvolnil pro letošní rok 2,5 milionů korun na udržovací práce, aby se znečištění alespoň nerozšiřovalo dál. Kraj však není vzhledem k omezeným zdrojům schopen financovat celý projekt sám.

Ing. Jiří Sochor,

SK systems, s. r. o

  obr

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down