01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krádeže se omezí, až kovy nepůjde zpeněžit

Primátor statutárního města Kladno Dan Jiránek patří k zastáncům zásadního zpřísnění výkupu kovových odpadů.

Proč myslíte, že je nutné udělat tak zásadní změny v přístupu ke sběrnám kovů?

Je to jednoduché - ztrácejí se nám kanály, části veřejného osvětlení, dopravní značky. Obce a města to stojí velké peníze, ale to ohrožuje občany na životě a zdraví. Měli jsme tu případ, kdy někdo uprostřed louky ukradl poklop kanálové šachty. Spadla tam žena a zlomila si nohu. Naštěstí měla u sebe mobilní telefon, takže ji našli, jinak tam umřela.

Ještě nebezpečnější jsou krádeže zabezpečovacích zařízení, dopravních značek nebo vodičů z rozvodů vysokého napětí. Opravdu nevidím jediný rozumný důvod, proč by měla fyzická osoba prodávat do sběrny kabely vysokého napětí, části kanalizace, modloslužebné předměty nebo urny. Dopravní značky nebo součásti veřejného osvětlení by fyzické osoby vůbec neměly mít možnost prodat, protože prostě není legální cesta, jak by se k nim mohly dostat! Nemohou si značku koupit, takže nemohou mít důvod ji vracet do sběru.

Zmiňoval jste se, jak to řeší v zahraničí.

V cizině jsou stanoveny předměty, které soukromník prodat nesmí. Například kabely od vysokého napětí mohou prodat pouze ty firmy, které mají licenci pro práci v oblasti vysokého napětí. Stejně tak dopravní značky: ty může do sběru prodat pouze ta firma, která je pověřena správou komunikací a dopravního značení. Myslím, že k tomuto řešení bychom se měli přiblížit.

Takže se vám nezdá, že by to šlo řešit třeba zesílenou kontrolou nebo podobně ?

Samozřejmě by měla být zachována možnost, aby občan mohl odevzdat třeba starý drátěný plot, který reálně může vlastnit. U nás, kde se hodně staví, se lidem ztrácí okapy, ploty, střešní prvky. Něco z toho zloději zmačkají a rozstříhají a tvrdí, že jsou to nějaké zbytky. Copak má majitel, který chce dát starý okap do sběru, zájem ho rozstříhávat na kousky nebo sešlapávat, aby nebylo poznat, co to původně bylo? A pokud chce do sběrny odevzdat zbytky třeba klempíř, pak má živnostenský list a všechno je jasné.

Není důvod běžný výkup nějak omezovat. Jen chceme zavést bezhotovostní platbu, která by omezila negativní jednání různých bezdomovců a lidí, kteří ten plot prostě ukradnou a chtějí hned peníze.

Jenže existují věci, které občan vlastnit nemůže, jako je třeba vedení 22kV. Proto není namístě umožnit výkup, byť s větší kontrolou. Byla navržena čestná prohlášení o vlastnictví šrotu. Já myslím, že to nebude fungovat - kdokoliv čestně prohlásí cokoliv, když ví, že mu za to nic nehrozí. Když do prohlášení uvede, že vlastní lokomotivu nebo že měl na zahrádce 20 metrů kolejí, tak je bude moci odevzdat do sběru?

Z principu by prostě měly být ze sběru kovového odpadu vyřazeny věci, které občan nemůže vlastnit. Není normální, když dochází k recyklaci tak, že lidi ukradnou hliníkové značky, hutě je přetaví a vyrobí se nové značky. I když chápu, že pro výrobce je to dobré.

Omezí se i vykrádání sběrných dvorů?

Samozřejmě, pokud bude v zákoně vyjmenováno, že je zákaz vykupovat části nebo celé ledničky, staré spotřebiče a podobné věci. Provozovatelé kolektivních systémů mají nastavené ceny na to, že získají kompletní zařízení. Občané na systému parazitují tím, že ze zařízení vyberou nejdražší věci. Když se tato praxe rozmůže, tak buď bude systém kolabovat nebo se budou muset pro všechny zvýšit recyklační poplatky.

Vnímáte námitky sběren odpadů, které tvrdí, že je novela ohrozí?

Oni se tváří, jako že se tady nekrade. Tvrdí, že se vše dá omezit kontrolou. Já říkám, že se dají krádeže kovů v městech a obcích omezit pouze tím, že tento odpad nebude dát zpeněžit.

Jarmila Šťastná

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down