01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontrola malých zdrojů

Obecně se předpokládá, že malé stacionární zdroje spalování paliv, tj. zdroje o jmenovitém tepelném výkonu do 200 kW, budou rovněž malým znečišťovatelem ovzduší. Opak je pravdou. Procentní podíl malých zdrojů na celkových emisích postupně vzrůstá, a to především u tuhých znečišťujících látek a SO2....

Obecně se předpokládá, že malé stacionární zdroje spalování paliv, tj. zdroje o jmenovitém tepelném výkonu do 200 kW, budou rovněž malým znečišťovatelem ovzduší. Opak je pravdou. Procentní podíl malých zdrojů na celkových emisích postupně vzrůstá, a to především u tuhých znečišťujících látek a SO2. Nárůsty jsou však zřetelné i u dalších látek, zejména u polyaromatických uhlovodíků (PAHs), které souvisejí se zvyšujícím se podílem spalovaného dřeva. Tento trend je patrný od konce devadesátých let, kdy velké a střední zdroje začaly dodržovat emisní limity. Malé zdroje se tak staly u některých škodlivin dominantní skupinou.

V EU se nepředpokládá přijetí směrnice, která by se samostatně zabývala malými stacionárními zdroji znečišťování. Tato problematika je částečně zavedena ve směrnici č. 2002/91/ES, která je do našeho právního řádu transponována novelou zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií. V našem zákoně č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší kontroly malých zdrojů znečištění, je nařízena jedenkrát za 2 roky, a to u zdrojů na plynná a kapalná paliva od 11 do 200 kW a u zdrojů na tuhá paliva od 15 do 200 kW, s výjimkou spalovacích zdrojů občanů.

V Německu (a podobně v Rakousku a dalších zemích EU) jsou jednou ročně kontrolovány spalovací zdroje od 12 kW výše, a to u všech provozovatelů zdrojů bez rozdílu - tedy včetně soukromých osob. Je snaha snížit hranici výkonu měřených malých spalovacích zdrojů pod 12 kW (až ke 4 kW). Když se v Německu asi před 30 lety s měřením malých spalovacích zdrojů začínalo, bylo téměř 50 % měření nevyhovujících. Dnes již nevyhovuje jen asi 5 % měření u plynových spotřebičů a 8 % měření u spotřebičů na kapalná paliva. U nás probíhají kontroly malých zdrojů znečištění podstatně kratší dobu. Za tři roky bylo provedeno na třicet tisíc kontrol, které se nyní statisticky zpracovávají. Sběrem dat bylo pověřeno Společenstvo kominíků ČR.

Z praxe víme, že největším znečišťovatelem jsou staré, lokální spotřebiče na plynná a tuhá paliva, používané zejména v domácnostech. Prvním krokem ke zlepšení situace je novela zákona č. 86/2002 Sb. (zákon č. 385/2005). Její součástí je rozšíření povinností ke kontrole účinnosti a množství vypouštěných látek u malých spalovacích zdrojů na všechny právnické a fyzické osoby, tedy i na státní a neziskové organizace, např. i na družstva vlastníků bytů.

Ing. Jiří Koutný

předseda technické komise Společenstva kominíků ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down