01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kongres se zaměřil na dvě aktuální témata

Jubilejní Patnáctý mezinárodní kongres a výstava Odpady - Luhačovice 2007 navštívilo rekordních 530 účastníků z řad odborných firem, státní správy a samosprávy, zahraničních i čestných hostů. O velký počet účastníků se zasloužila dvě velmi aktuální témata: zamýšlený systém vratných lahví a téma zpracování bioodpadů.

Zavedení systému vratných lahví, které MŽP připravuje v rámci novely zákona o obalech, vyvolalo u části odborné veřejnosti, a zejména mezi obchodními řetězci velmi negativní reakci. Dosud totiž nebyl předložen žádný koncept nebo studie ekonomiky celého systému, jeho účinnosti a také efektivity. Proto MŽP ve spolupráci s pořadatelem kongresu pozvalo zahraniční experty ze zemí, kde tento systém již funguje a existují konkrétní výsledky a ekonomika zálohového systému. Odborné přednášky ředitele firmy Returpack Jana Rehnberga ze Švédska a Keese Clementa z Nizozemí byly skutečně zajímavé, konkrétní, a otevřeně hodnotily jak klady, tak i zápory zálohového systému v jejich zemích.

Přesto byla první panelová diskuse velmi bouřlivá a MŽP muselo čelit nekompromisní kritice zejména odpůrců zálohového systému v ČR. Sympatické bylo, že MŽP přijalo část konstruktivních kritických připomínek. Náměstek ministra Ing. Karel Bláha, CSc., upozornil, že zatím není o zálohovém systému rozhodnuto. Rovněž přislíbil, že po zapracování připomínek bude odborná veřejnost seznámena s připravovaným zněním novely zákona o obalech a proběhne diskuse o konečné podobě zálohového systému v ČR, včetně finančních otázek.

Druhá panelová diskuse velmi kriticky zhodnotila stávající provoz bioplynových stanic v České republice, zejména problematiku zápachu z bioplynových stanic, nedodržování provozních řádů, a poukázala na téměř vzorový provoz bioplynových stanic v Německu, kde tyto nedostatky nemají. Zaujaly odborné přednášky rakouské firmy Cycle energy, která nabízela možnosti financování bioplynových stanic, a firmy Ing. F. Bauer, která představila její zařízení pro využití biogenních odpadových látek. Je zřejmé, že vývoj v ČR spěje od původních záměrů na výstavbu kompostáren k mnohem efektivnějšímu zpracování bioodpadu v bioplynových stanicích s výrobou tepla a elektrické energie. To bylo potvrzení nastolení úplně nového trendu ve zpracování bioodpadu - vždyť před 3 až 5 lety o takovém využití bioodpadu neuvažoval v ČR téměř nikdo.

DALŠÍ PROGRAM KONGRESU

Na kongresu prezentovala stav ochrany životního prostředí v Číně delegace ze Šanghajského odboru ochrany životního prostředí. Její zástupce Sun Jian optimisticky hodnotil postupné zlepšování stavu životního prostředí nejen v Šanghaji, ale i v Číně.

Při slavnostním vyhlášení výsledků Ceny Karla Velka pro rok 2007 se na třetím místě umístil Marek Šír s diplomovou prací na téma "Použití membránových separačních procesů pro sanaci skládkových výluhů". Na druhém místě se umístil Tomáš Petřík s prací na téma "Příprava obalových materiálů na bázi biodegradovatelných polymerů". Vítězem letošní Ceny K. Velka se stala Jiřina Bucharová z Fakulty technologie ochrany prostředí s prací na téma "Surovinové využití odpadních produktů ze spalovacích procesů". Všichni ocenění jsou absolventy Vysoké školy chemicko-technologické z Prahy.

XVI. mezinárodní kongres a výstavu proběhne opět v kongresovém sále Elektra v Luhačovicích ve dnech 16. až 18. září 2008 a bude se na něm prezentovat ochrana životního prostředí v Nizozemském království.

Ing. Josef Gabryš

ředitel kongresu a výstavy Odpady - Luhačovice 2007

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down