Ve dnech 18. až 20. května 2004 se uskutečnil v Ostravě již 4. ročník mezinárodní konference ODPADY 21 věnovaný "Odpadovému hospodářství středoevropských zemí".
Organizátory třídenní konference ODPADY 21 jsou Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje a společnost FITE, a. s., z Ostravy. Konference se zúčastnilo téměř 180 odborníků na odpadové hospodářství z České republiky, Slovenska, Polska a Rakouska.
Tradiční součástí konference ODPADY 21 byly odborné exkurze do vybraných firem v Moravskoslezském kraji. Ve společnosti Biocel Paskov, a. s., se účastníci seznámili s komplexním zpracováním biomasy z dřevní hmoty. Z moderního technologického systému na zpracování vstupních surovin skládajících se především ze štěpky a smrkového dříví nejnižší kvality vznikají pouze 3 % odpadů. Ve společnosti Plzeňský Prazdroj, a. s.- Pivovar Radegast v Nošovicích byla předvedena netradiční přírodní čistička odpadních vod a zajímavý projekt bioplynové stanice. Toto zařízení řeší určité množství odpadů vzniklé z výroby a spalováním vyrobeného plynu pokrývá část energie závodu.
Na specializovaném semináři s názvem "ROC" se diskutovalo o významu Krajských odpadových center, jejich zavádění do praxe a možnosti jejich financování.
Na konferenci bylo předneseno celkem 36 odborně zaměřených referátů rozdělených do tří tematických okruhů, ke každému z nich se účastníci shodli za určitých závěrech a doporučeních, která jsou uvedena dále.
Tematický okruh č. 1. - Plánování odpadového hospodářství
Podporuje se zpracování POH původců obcí tak, aby tyto byly zpracovány pro všechny obce v daném území. Jako optimální se jeví zpracovat POH obcí pro celé území spravované obcemi III. typu.
Postupně zpracované Realizační programy využít při aktualizacích POH krajů, a zejména při zpracování POH původců.
Při zpracování POH krajů bylo vytvořeno velmi cenné know-how, které by mělo být nadále rozvíjeno a využíváno při zpracování POH původců odpadů, a zejména při realizaci schválených POH krajů. Jednou z možností je vznik Regionálních odpadových center krajů (ROC) jako servisních služeb krajů s využitím finanční podpory SFŽP ČR.
Rozvoj odpadového hospodářství krajů podpořit finančními prostředky za ukládání odpadů na skládky na území krajů.
Tematický okruh č. 2. - Aktuální otázky právních předpisů v oblasti odpadového hospodářství
Legislativa odpadového hospodářství je základní nástroj jeho řízení. Při její tvorbě a schvalování se odporučuje více zohledňovat širší souvislosti a účinněji spolupracovat s původci odpadů a celou hospodářskou sférou.
Tematický okruh č. 3. - Komplexní využívání biomasy
Tento tématický okruh prokázal potřebnost komplexního pohledu na danou problematiku jako na multiresortní problém.
Podporuje se nutnost komplexního řešení nakládání a využívání biomasy, jelikož tato má řadu společných vlastností, bez rozdílu zda se jedná o bioodpady nebo jinou biomasu.
Byla vyslovena podpora sjednocení pohledu na obnovitelné a druhotné energetické suroviny vzhledem k tomu, že mají prakticky stejný potenciál jako náhrada neobnovitelných surovin ve vazbě na trvale udržitelný rozvoj. Požaduje se tento názor respektovat při tvorbě příslušných legislativních opatření.
Ing. Pavel Bartoš
předseda představenstva a gen. ředitel FITE, a. s.
Ing. Miroslav Fabian
generální ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje