Letošní ročník akce Nakopej si pytel! se koná v sedmi krajích a potrvá v týdnu od 7. do 13. května. Pořádá ho v rámci Mezinárodního týdne kompostování České sdružení pro biomasu CZ Biom.
Akce se v Česku koná již třetím rokem a láká veřejnost do kompostáren po republice s cílem upozornit na důležitou roli kompostáren při zpracování bioodpadů a jejich opětovné využití jako hnojiva na půdu. Letos je do akce zapojeno sedm kompostáren v sedmi krajích po republice, které ve vyhrazené dny rozdají několik tun kompostu. Každý si tak může přijet nakopat kompost do vlastního pytle nebo jiné nádoby a odvézt na svou zahrádku nebo do truhlíku.
První kompostárnou, která letos nabídla kompost v rámci akce Nakopej si pytel! byla kompostárna v Pelhřimově. Ta se do akce zapojila po třetí a v tomto roce se rozhodla vyjít více vstříc svým zákazníkům, kteří vyráží na své zahrádky již v dubnu a přizpůsobila tomu tedy i termín konání akce, kterou uspořádala v sobotu 22. dubna.
"Do Pelhřimova v prvním roce přijelo 77 lidí, od té doby vešla do povědomí ještě více a letos přijelo 168 obyvatel a rozdali jsme 10 tun kompostu. O akci se zajímala i místní média, a dokonce si také nakopali kompost. Lidé se navíc naučili přivézt si vlastní pytel nebo jinou nádobu. Přestože je kompost zdarma jen při této akci, poplatek za něj není vůbec vysoký. Tuna kompostu stojí pět set korun. Lidé si mohou přijet ve všední dny od šesti do čtrnácti hodin, kdy jim kompost můžeme pomoci i naložit. Na kompostárně máme otevřeno i v sobotu od osmi do jedenácti, to ale nakládku nezajišťujeme," řekla Zdeňka Lišková, vedoucí odpadového hospodářství Technických služeb města Pelhřimov.
Výzva Nakopej si pytel! již od prvního ročníku sklízí velký ohlas. Například na kompostárně ve Zdibech občany první rok o akci informoval také místní obecní úřad. "Rozdali jsme zhruba 3 tuny kompostu do pytlů a nádob. Řada návštěvníků nás díky této akci objevila. Zajímali se, zda k nám mohou přijet nakoupit kompost nebo třeba štěpku i mimo tuto akci. Někteří se proto vrátili s dalšími nádobami nebo vozíkem, aby si další materiál dokoupili. Musím přiznat, že tak velký zájem jsem nečekal," uvedl vedoucí Kompostárny Zdiby Filip Moravec, která letos opět zve i do svého provozu.
"Nejvzdálenější zájemce o kompost ujel 70 km ze Vsetína a nejstarší účastník měl 84 let a přijel traktorem," popsal Miroslav Maňásek z kompostárny BIOKOMP v Buchlovicích ve Zlínském kraji, která letos nabídne kompost zdarma také již po třetí.
Mezinárodní týden kompostování vznikl před 25 lety v USA a od té doby se slaví napříč kontinenty. Jeho oficiální překlad je mezinárodní týden povědomí o kompostu (International Compost Awareness Week) a jde tedy především o šíření osvěty o důležitosti kompostu jako organického hnojiva pro půdu.*
-zr-