01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klíčovou roli hrála sběrná střediska odpadu

Projekt s názvem "Recyklace a úplné zneškodnění výrobků domácího chlazení z území Jihomoravského kraje" probíhal na území jižní Moravy od července 2004 do poloviny srpna 2005. Umožnil občanům a obcím v Jihomoravském kraji ušetřit náklady vynakládané doposud na odstranění vyřazených chladicích...

Projekt s názvem "Recyklace a úplné zneškodnění výrobků domácího chlazení z území Jihomoravského kraje" probíhal na území jižní Moravy od července 2004 do poloviny srpna 2005. Umožnil občanům a obcím v Jihomoravském kraji ušetřit náklady vynakládané doposud na odstranění vyřazených chladicích zařízení.

Projekt byl jedním z realizačních výstupů Plánu odpadového hospodářství Jihomoravského kraje a současně příspěvkem k ochraně ozónové vrstvy Země. Hlavním cílem těchto aktivit bylo snížit riziko úniku freonů obsažených ve starších typech chladicích zařízeních, podpořit sběr a třídění odpadů a zvýšit ekologické smýšlení obyvatel obcí Jihomoravského kraje. Náklady na ekologické zneškodnění tohoto nebezpečného odpadu byly v rámci projektu hrazeny z prostředků Státního fondu životního prostředí.

Projekt byl původně nastaven na období jednadvaceti měsíců od července roku 2004 do března roku 2006. Vzhledem ke změnám v legislativě došlo k jeho předčasnému ukončení, a to k datu 13. 8. 2005, kdy vstoupila v účinnost důležitá ustanovení zákona č. 106/2005 Sb. týkající se elektrických a elektronických zařízení.

Novelou tohoto zákona jsou do právního řádu ČR transponovány direktivy EU, konkrétně 2002/96/ES, o odpadních elektrických a elektronických zařízeních, a 2002/95/ES, o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních. Zkrácení doby projektu o sedm měsíců bohužel ovlivnilo celkové výsledky projektu.

Nositelem projektu byla Regionální rozvojová agentura jižní Moravy (RRAJM), která měla hlavní zodpovědnost za jeho realizaci. Úkolem RRAJM byl dohled nad průběhem činností realizovaných dodavatelem, koordinace aktivit ve spolupráci s Krajským úřadem Jihomoravského kraje a Sdružením obcí a měst jižní Moravy, vyhodnocování projektu a prezentace výstupů.

Organizací a koordinací aktivit souvisejících s vlastním zneškodňováním vyřazených chladicích zařízení byl pověřen na základě výběrového řízení vybraný dodavatel, kterým se stala společnost SITA CZ a.s. Úkolem dodavatele bylo zajistit zejména komunikaci se sběrnými dvory, logistiku svozu ze sběrných dvorů, následné třídění a ekologické odstranění vyřazených výrobků domácího chlazení. Rovněž občanům poskytoval veškeré informace vztahující se k projektu na bezplatné telefonní lince.

SBĚRNÁ MÍSTA NA ÚZEMÍ CELÉHO KRAJE

Klíčovou roli v projektu hrála sběrná střediska odpadu situovaná v obcích Jihomoravského kraje s oprávněním k nakládání s nebezpečnými odpady, jejichž zřizovatelé a provozovatelé vyjádřili zájem o spolupráci při sběru a zneškodňování vyřazených lednic. Snahou bylo, aby sběrné dvory rovnoměrně pokrývaly území celého kraje.

Občané, kteří měli doma starou lednici a chtěli se jí "zodpovědně zbavit", museli do této doby hradit nemalé částky za její ekologické odstranění. V rámci zmiňovaného projektu mohli přivézt svoji vyřazenou lednici přímo na sběrný dvůr a tam ji mohli zdarma odevzdat. Pokud v obci sběrný dvůr nebyl, zajišťoval obecní úřad mobilní-zastávkový svoz chladicích zařízení.

V rámci projektu se jednalo o zneškodnění lednic, na které se nevztahovala podle zákona o odpadech povinnost zpětného odběru, a u kterých nebylo financování jejich zneškodnění zajištěno již ze strany výrobce. Jednalo se tedy především o staré lednice značek Calex, Minsk, atd.

Ve sběrných dvorech probíhalo shromažďování vyřazených chladicích zařízení a jejich prvotní přetřídění. Odsud byly všechny lednice sváženy do technologického střediska v Brně, kde byly prováděny veškeré další činnosti směřující k recyklaci a úplnému zneškodnění výrobků domácího chlazení.

Nejprve byly lednice rozděleny do čtyř kategorií. Kritériem dělení byl výskyt regulovaných látek v chladicím okruhu nebo v izolačním materiálu - PUR pěně. U vytříděných lednic s obsahem nebezpečných látek v chladicím okruhu probíhal tzv. 1. stupeň recyklace, ve kterém byly z chladicího okruhu odsáty regulované látky a kompresorový olej.

Pro tzv. 2. stupeň recyklace (zařízení s výskytem regulovaných látek v izolačním materiálu) se po nashromáždění dostatečného množství lednic jednorázově využívala speciální mobilní souprava německé značky SEG Umwelt-Service GmbH. Ve vzduchotěsném prostoru mobilní soupravy byly lednice rozdrceny, dále z nich byly odděleny kovové a plastové části, a zejména byla rozrušena struktura polyuretanové izolace. Tímto postupem se z izolace uvolnil freon R11 použitý jako nadouvadlo. S ohledem na velkou kapacitu této technologie bylo mobilní zařízení využito po dobu projektu dvakrát. Získané regulované látky byly finálně termicky zneškodněny ve speciálním zařízení v Ostravě - spalovně SPOVO, splňující veškeré příslušné legislativní a ekologické požadavky.

VÝSLEDKY PROJEKTU

Projekt "Recyklace a úplné zneškodnění výrobků domácího chlazení z území Jihomoravského kraje" byl nastaven na odstranění 36 800 kusů chladicích zařízení v období od července roku 2004 do března roku 2006. O provedených sběrových akcích a vlastním průběhu zneškodnění chladicích zařízení průběžně vypracovávaly sběrná místa evidenční listy a protokoly, které byly dokladem o skutečném stavu a množství zneškodňovaných chladicích zařízení.

Během projektu byl zajištěn svoz a následné odstranění 16 533 kusů chladicích zařízení z celého území Jihomoravského kraje. Z tohoto množství bylo zpracováno na II. stupni 7452 kusů. V rámci zpracování chladicích zařízení bylo odstraněno 2381,5 kg freonu R11 a R12.

Projekt zajistil úsporu několika milionů korun obcím a městům Jihomoravského kraje, které byly účinně vynaloženy na jiné činnosti v oblasti životního prostředí.

Ing. Renáta Ježková
SITA CZ a.s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down