Dotaz: Jsme podnik, který má více provozoven v různých krajích. Tyto provozovny nesplňují limit pro povinnost zpracovat POH původce, součet produkce odpadů však limit přesahuje. Musíme zpracovávat POH původce? Jak máme postupovat vzhledem k tomu, že provozovny jsou v různých krajích? Odpověď: Plán...
Dotaz: Jsme podnik, který má více provozoven v různých krajích. Tyto provozovny nesplňují limit pro povinnost zpracovat POH původce, součet produkce odpadů však limit přesahuje. Musíme zpracovávat POH původce? Jak máme postupovat vzhledem k tomu, že provozovny jsou v různých krajích?
Odpověď:
Plán odpadového hospodářství (dále jen POH), podle zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon), musí zpracovat ten původce odpadů, jehož roční produkce je více než 10 t nebezpečného odpadu nebo více než 1000 t ostatního odpadu. Povinnost zpracovat POH má původce (organizace) i v případě, kdy množství odpadu převyšující hodnoty stanovené zákonem dosáhne příslušný subjekt při součtu produkce odpadů v několika provozovnách, které nemají právní subjektivitu, tzn. všechny provozovny vystupují pod jedním IČ a z pohledu živnostenského zákona je na ně hleděno jako na jeden podnikatelský subjekt (celek).
Organizace může mít své provozovny v několika krajích a pouze některá z provozoven naplní limitní hodnoty produkce odpadů, stanovené pro vznik povinnosti zpracovat POH, případně žádná provozovna nenaplní tyto zákonem stanovené limity, ale součet produkce odpadů za všechny provozovny - jednu organizaci - stanovený limit přesahuje. V tomto případě zpracuje organizace jeden POH, který předloží krajskému úřadu kraje, v němž má sídlo.
Pro každou provozovnu nebo provozovny v jiných krajích zpracuje původce samostatnou přílohu POH, která zohlední podmínky dotčené provozovny nebo provozoven. Cíle stanovené pro odpadové hospodářství provozovny(-en) musí respektovat požadavky stanovené závaznou části POH příslušného kraje, v němž se provozovna(-y) nacházejí, včetně termínu zpracování návrhu POH, tj. do 1 roku od vyhlášení závazné části POH kraje, nebo její změny (viz § 44 odst. 4 zákona o odpadech). Původce odpadů je povinen kopii návrhu svého POH nebo jeho změny zaslat krajskému úřadu nejpozději do 3 měsíců od jeho zpracování (viz § 44 odst. 5 zákona o odpadech). Vyhlášením se rozumí datum zveřejnění (účinnost) obecně závazné vyhlášky kraje, ve které je publikována závazná část plánu odpadového hospodářství příslušného kraje, pokud v ní není uveden jiný termín účinnosti.
PHDr. Věra Havránková
Odbor odpadů MŽP