01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kam s kuchyňským odpadem?

Podle aktuální statistiky každý z nás ročně vyprodukuje 250 kg odpadů, třikrát víc než sami vážíme. Ale jen osmina z nich končí počestně v tříděném odpadu. Největším producentem odpadků jsou kuchyně, které lze bez skrupulí označit za továrny na odpady.

Kvůli vaření produkují jak organický odpad (odřezky masa, zbytky zeleniny), tak rok od roku víc odpadu anorganického zejména z obalů, v kterých potraviny a nápoje kupujeme. Třídění plastových odpadů, PET lahví, papíru a skla v kuchyni vyžaduje co nejrychlejší řešení. Bioodpady (ve městech na osobu nejméně 100 kg ročně, v domácnostech se zahrádkou jednou tolik) mohou skončit nejužitečněji na kompostu, čemuž by měly v blízké budoucnosti na mnoha místech napomoci připravované hnědé kontejnery na bioodpad. Naštěstí se nabízí několik možností, jak se odpadů v kuchyni zbavit.

SORTÉR MÍSTO KOŠE

Jak zbytky zeleniny, tak odřezky masa, ale i plastové obaly potravin, skleněné a PET lahve končí v spoustě našich kuchyní společně v odpadkovém koši. Civilizovanou společností vynucený požadavek třídění a recyklace odpadů přivedl na svět tzv. sortéry. Jde o dvě až čtyři plastové (obvykle hranaté) nádoby umístěné v hlubší spodní zásuvce nejlépe pod dřezem, které vyjedou při jejím výsuvu, nebo se vysunou či zpřístupní při otevření dvířek. Pokud má sortér jen dvě nádoby, pak jedna slouží pro organický odpad a druhá pro směs všeho ostatního, co pak putuje do popelnice. Komfortnější sortéry odlišují nádoby barvou a vybízejí k třídění odpadu - černý bývá určen pro organický odpad, který se dá zkompostovat, žlutý je určen pro plastové obaly a PET lahve, zelený na sklo, a modrý na papír. Barevně ladí s kontejnery na ulici, abychom to při vynášení nespletli. Komfortnější sortéry s plnovýsuvem (šířka 45 až 90 cm) mohou vyjet u bezúchytového nábytku automaticky na dotyk ruky či kolena na plný výsuv, takže umožní optimální manipulaci s nádobami nebo koši. Nádoby jsou z plastu nebo z nerezu, nejmenší s objemem kolem 8 litrů, největší pojmou až rekordních 40 kg odpadu. Víka se otevírají a zavírají manuálně, u rafinovanější mechaniky samočinně při výjezdu nebo otevření dveří. U některých výrobků třeba i sešlápnutím malého pedálu. Zavřením dveří či zasunutím zásuvky bezpečně přikryjí nádoby víkem, aby nedocházelo k úniku zápachu.

Sestava odpadkových košů Romagna-Plastik s jednou až čtyřmi nádobami a automatickým výsuvem pamatuje i na drátěné koše a vaničky pro odkládání lahví s čistícími prostředky, mycí pomůcky, dokonce i na odložené noviny a časopisy. Rozdělení vnitřního prostoru napomáhají flexibilní přepážky nebo kolíky. Sortéry jsou k dostání ve specializovaných obchodech v cenách 3-10 000 Kč a kuchyňská studia i výrobci moderního nábytku je integrují do kuchyňských linek.

 

SBĚRNÉ KOŠE NA TŘÍDĚNÝ ODPAD

Třídění odpadů je ze zákona povinné pro původce odpadů. Větší rodinný nebo nájemní dům napomůže hygieně a ekologii tím, že na vhodném místě umístí vlastní odpadkové koše na tříděný odpad. Výrobci vesměs nabízejí barevně odlišené koše (vhozový otvor je opatřen pryžovou závěrou, umožňující vložení odpadu prostrčením, zabraňujícím šíření eventuálního zápachu).

VESTAVNÝ LIS

Rčení, že lidská lenost je motorem pokroku, dokazuje zatím u nás téměř neznámý spotřebič - do kuchyňské linky vestavný lis na neorganický domácí odpad. Kartonové krabice od mléka, plastové obaly, menší skleněné i plastové lahve (bez zátky), zbytky prášků, použité filtrační sáčky z kávostrojů aj. se vhazují po povytažení hluboké zásuvky do nádoby vyložené výměnným plastovým pytlem. Když je asi do 2/3 naplněn, po zasunutí a stisknutí spínače se zapne elektrický pohon pístu, který silou kolem 2 tun odpadky slisuje až na 1/14 původního objemu. Lisy mají obvykle objem 40 litrů, a dobře utěsněná dvířka (kvůli úniku zápachu). Příkon nepřevyšuje 200 W - tedy tolik co dvě kuchyňské žárovky. Vyplatí se však spíše provozovatelům penzionů a kuchyním rekreačních objektů.

MALÉ LISY NA PET LAHVE

Během loňského roku se jen u nás prodalo 1,5 miliardy PET lahví s pitnou vodou a nápoji, což ekologové oprávněně považují za naprostý nesmysl, protože pitná voda, jakou nabízí většina městských vodovodů, je téměř stokrát levnější než pitná voda balená, ale kvalitu má stejnou. Boom ovšem zastavit nelze, a tak přeplňování popelnic a kontejnerů prázdnými PET lahvemi je možné zabránit jen jejich stlačováním, podobně jako se to v některých západních zemí provádí i s plechovkami od piva a limonád. Moderní domácnost může vystačit s ručním lisem. Nejlevnější nástěnný lis na PET láhve a plechovky ECOPRESS slisuje PET láhve a plechovky na pětkrát menší objem. Vyrábí se i ve "šlapacím" provedení, které se dá přišroubovat na podlahu v předsíni apod. Budoucnost však možná patří skládacím PET lahvím, s jakými nedávno překvapili ostravští vynálezci Oto Mušálek a Josef Zbořil. Při jejich stohování (uskladňování na sebe) zapadá hrdlo jedné láhve do dna lahve v řadě nad ní, což znamená další úsporu místa při transportu.

S BIOODPADEM NEJLÍP NA KOMPOST

Nejšetrněji se bioodpadu z kuchyně zbavíme přidáváním do kompostu. Proces zrychlíme až sedminásobně, když k tomu použijeme stavebnicové kompostéry, které se nabízejí v prodejnách zahradních potřeb s objemem od 0,4 až do 0,8 m3, vyráběné z recyklovatelného polypropylénu. Kompostér nebo tzv. silo nemá dno, aby umožnil přímý styk červům, žížalám a půdním bakteriím se střídavě ukládanými vrstvami odpadu. Odpady rozloží na plnohodnotný humus již během 8 až 10 týdnů od založení. Do kompostéru však nepatří kosti a odřezky masa, popel z uhlí, plasty, sklo a kovy.

Nejpohotověji nás kuchyňského bioodpadu zbaví drtič instalovaný přímo na výpusť z dřezu před sifon. Legislativa ho však povoluje jen v domácnostech s žumpou či vlastní čističkou vody, provozovatelé veřejné kanalizace se jim svými připojovacími předpisy brání.

Jan Tůma

Fotoarchiv autora a firem

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down