01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jsou nanočástice novou hrozbou?

Uhlíkové nanotrubičky (carbon nanotubes, CNT) jsou válcovité uhlíkové molekuly, s průměrem několika nanometrů (1 nanometr = 1 miliontina milimetru). Jsou velmi pevné, vedou efektivně teplo a mají unikátní elektrické vlastnosti. To je předurčuje k použití v mnoha oblastech, jako je optika,...

Uhlíkové nanotrubičky (carbon nanotubes, CNT) jsou válcovité uhlíkové molekuly, s průměrem několika nanometrů (1 nanometr = 1 miliontina milimetru). Jsou velmi pevné, vedou efektivně teplo a mají unikátní elektrické vlastnosti. To je předurčuje k použití v mnoha oblastech, jako je optika, elektronika a architektura a v blízké budoucnosti se dá očekávat jejich velké rozšíření. Jejich jehlovitý tvar však připomíná azbest, a to vyvolalo otázky po jejich bezpečnosti, zejména obavy z možného rizika pro lidské zdraví. Expozice azbestu vyvolává specifický typ rakoviny, nazvaný mesothelioma, a panují obavy, že by nanotrubičky mohly způsobovat podobnou chorobu.

Nedávno zveřejněná studie britských vědců přinesla výsledky testu na myších. Ty byly vystaveny působení azbestu, uhlíkových nanotrubiček a vícevrstvých uhlíkových nanotrubiček (MWNT). MWNT obsahují mnoho nanotrubiček vložených jedna do druhé. Ukázalo se, že dlouhé vícevrstvé nanotrubičky působí na myši podobně jako azbest - vyvolávají záněty, poškození a léze. Autoři však zdůrazňují, že jejich výsledky jsou platné jen pro vlákna a že uhlíkové nanočástice jiných tvarů nebyly testovány. Ačkoliv výsledky naznačují vztah mezi dlouhými nanočásticemi a rakovinou způsobenou azbestem, stále zůstává neobjasněno, zda mohou být lidé v prostředí nebo na pracovišti vystaveni dostatečné expozici nanočásticím, aby u nich rakovina vznikla. Výzkum těchto expozičních úrovní je proto dalším úkolem výzkumu.

- kce -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down