V areálu skládky odpadů Benešov - Přibyšice byla v létě roku 1998 uvedena do provozu dotřiďovací linka, která zde byla vybudována jako hlavní součást provozu rozebrání staré skládky.
Lokalita, v níž se v těsném sousedství nachází stará nebezpečná a nová ekologicky zabezpečená skládka, se nachází asi 11 km od města Benešov na katastrálním území obce Neveklov. Stará skládka Přibyšice je pro skládkování již uzavřena, není rekultivována a opatřena vrchním těsnicím systémem a je pro životní prostředí závažnou ekologickou zátěží.
Odpady ze svozové oblasti jsou již ukládány na nově vybudované zabezpečené skládce Přibyšice II., jejíž předpokládaná životnost je devět let. Po vyčerpání kapacity nové skládky bude svozová oblast stát před závažným problémem dalšího řešení zneškodňování odpadů, protože v regionu nelze (vzhledem k majetkoprávním vztahům, postoji obyvatelstva apod.) získat další vhodné místo pro výstavbu nové skládky.
Řešení problémů
Jako komplexní řešení těchto problémů byla zvolena metoda rozebrání skládky, čímž se definitivně odstraní stará ekologická zátěž bez dalších nároků na monitorování lokality. Zároveň se tím vylučuje jakákoliv možnost případné další havárie staré nezabezpečené skládky a uvolní se prostor pro další rozvoj nové skládky zabezpečené a vybavené v souladu s platnou legislativou.
Po provedení stabilizace bioplynu v těžebním prostoru je postupně odtěžován uložený odpad. Ten je dále tříděn na dotřiďovací lince a jednotlivé separované frakce jsou zpracovány.
Objemné složky (tzv. "lehká frakce") jsou lisovány a ukládány na nové skládce nebo mohou být spáleny. Stavební odpady, inertní materiály, železo a dřevěný odpad mohou být znovu použity, vytříděná jemná frakce (tzv. podsítné) bude využita k výrobě kompostu a jako překryvná vrstva na nové skládce. Vytříděné nebezpečné odpady jsou zneškodňovány individuálním způsobem.
Součástí provozu, který probíhá podle provozního řádu schváleného OkÚ Benešov, je pravidelné sledování výskytu a koncentrace plynných složek v prostoru odtěžování odpadu. Z každé získané frakce po vytřídění jsou prováděny odběry a analýzy vzorků pro potřeby uložení či zneškodnění.
Nová skládka
Provoz dotřiďovací linky a rozebírání skládky je v současné době teprve v začátcích, ale podle známých údajů a zkušeností našich zahraničních partnerů můžeme předpokládat, že na zabezpečenou skládku budeme muset znovu uložit asi 60 000 m3, což je asi 27 % původního objemu. To znamená, že zbývajících 73 % objemu nyní zaplněného prostoru bude uvolněno pro budoucí rozvoj nové ekologicky zabezpečené skládky.
Nová technologie rozebrání skládky umožňuje vytvořit ze staré skládky novou, moderní, kontrolovanou a s poměrně inertním odpadem. Rekonstruovaná skládka odpovídá stavu techniky a neskrývá v sobě nepředpokládaná rizika. Navíc je možné získat z původního obsahu skládky suroviny a zároveň vytvořit nový, v současné době tak cenný skladovací prostor.
Odstranění zápachu
Skládky produkují ve svém nitru - na základě biologických reakcí - plyny, které zatěžují bezprostředně okolí, a to hlavně svým zápachem. Při otvírání staré skládky, doprovázeném únikem skládkových plynů, může docházet k enormnímu zápachovému zatížení jejího okolí.
Práce v místě otevření skládky, bezpečnostní rizika i zátěž okolního obyvatelstva jsou důvodem, proč je třeba přistoupit k řešení této problematiky. Při rozebírání skládky je proto minimalizace případných zápachových emisí neodkladným a naléhavým úkolem.
Jedním z možných systémů ke stabilizaci zápachových emisí je tzv. SMELL-WELL-SYSTÉM. Jeho funkční princip vede k přestavbě biologických poměrů uvnitř otevřené části skládky. Prostřednictvím vhánění vzduchu je zastavena aktivita anaerobních bakterií, které zapřičiňují vznik zápachových emisí. Zároveň je směs plynu a vzduchu odsáta a zbavena zápachu.
Přiváděný čerstvý vzduch je nasáván pomocí biofiltru, čímž je oteplován a zásoben aerobními bakteriemi. Je tak dosahováno vzniku aerobní atmosféry a zároveň je zabráněno nové tvorbě anaerobních poměrů.
Odsátá směs plynu a vzduchu je protlačena biofiltry a tím z hlediska zápachu neutralizována. Použit je vícevrstvový biofiltr se speciální strukturou, který je optimálně vhodný pro redukci zápachu.
Pro zajištění zásobování obsahu skládky dostatečným kyslíkem jsou sondy zavibrovány na skládky do mříže s mezerou od 5 do 6 m a do hloubky 3,5 m tělesa skládky. Přitom je díky hodinové změně směru vzduchu zabráněno tvorbě kanálu uvnitř skládky a tímto je rozebírané pole rovnoměrně odvětráno.
Smell-Well-Systém byl již přes dva a půl roku před nasazením v Přibyšicích úspěšně používán k větrání a odvzdušňování skládek domovního odpadu před jejich rozebráním. Systém byl zkonstruován podle požadavků směrnice GUV 17.4 a byl povolen k aerobizaci Technickým povolovacím sdružením a Technickým kontrolním úřadem pro skládku Burghof, WBA Besigheim. Nositelem know-how a patentu je Dipl. Ing. Reinhard Göschl, jenž je jedním z předních odborníků skupiny DEKONT Umwelttechnik, spol. s r. o., ve Zlíně.
V České republice byl poprvé tento systém použit při rozebírání části skládky BOPO Třebíč, kdy byl odtěžován nestabilní svah čela skládky. Důslednou koordinací prací bylo v průběhu 2,5 měsíců stabilizováno a odtěženo 44 000 m3 odpadu.
Bylo prověřeno, že použitím technologie Smell-Well je možné během 7-8 dnů stabilizovat daný objem odpadu z počátečních 55 % obsahu CH4 až na hodnoty blízké nule. Tyto hodnoty byly kontrolně proměřeny na začátku stabilizačního cyklu a na konci stabilizace.
Technologie Smell-Well je používána také na skládce Benešov - Přibyšice. Stabilizace odtěžovaného odpadu má v tomto případě významný ekologický dopad, neboť je zabráněno emisím zápachu. Bez předchozí stabilizace zápachu by však také prakticky nebylo možné realizovat třídění odtěžovacích frakcí odpadu v dotřiďovací lince.
Eva Stašková,
manažer projektu,
Dekont Umwelttechnik Zlín, s. r. o.