Náklady na vytápění představují stále větší položku. Kde hledat možné úspory a jak využívat obnovitelné zdroje? Odpovědi na tyto otázky se každoročně hledají na specializované topenářské výstavě INFOTHERMA ve Frýdlantu nad Ostravicí.
Její jedenáctý ročník se uskuteční 19. - 22. ledna ve Sportovně společenském areálu. O výstavě jsem hovořili s jejím ředitelem Ing. Liborem Kostelným.
Každoročně se na výstavě představí více než 250 domácích a zahraničních vystavovatelů a navštíví přes 20 tisíc osob. V čem spatřujete důvod takového zájmu?
Tématika výstavy je stále aktuální. Tím, že je úzce specializovaná a snaží se danou problematiku řešit komplexně, včetně poradenství, přitahuje skutečné zájemce, což zase oceňují vystavovatelé. Na uplynulých desíti ročnících se prezentovalo 2078 domácích a zahraničních vystavovatelů a výstavy shlédlo 264 800 návštěvníků.
Co konkrétně je pro návštěvníky výstavy připraveno?
Vstupním exponátem bude například celodřevěný montovaný nízkoenergetický dům. Bude příkladem česko-polské spolupráce, neboť polský výrobce těchto domů svůj exponát vybaví některými českými výrobky, jako jsou tepelné čerpadlo, kombinovaný krb na ústřední topení, využití krytiny apod. Předpokládá se, že spolupráce mezi těmito firmami bude pokračovat i po výstavě. Celorepublikovou novinkou bude představení prototypu vodíkového palivového článku s možností pro vytápění rodinných domků. Řada dalších novinek bude z oboru tepelných čerpadel, rekuperátorů, solárních systémů a dalších perspektivních oblastí. Většinu expozic však bude tvořit tradiční sortiment - kotle, radiátory, bojlery. Jde nám stále o to, aby návštěvníci viděli celý sortiment domácích a dovážených otopných systémů.
V záhlaví výstavy se mj. uvádí, že prezentuje nejen ekonomické, ale i ekologické vytápění.
Zaměření výstavy je v podstatě ekologickou záležitostí. U nových výrobků je jejich ekologické působení zásadní podmínkou. Poslední ročníky jsou věnovány především úsporám a využívání obnovitelných zdrojů.
Platí tedy podle vás, že co je ekologické je i ekonomické?
Doufám, že v dlouhodobé perspektivě tomu tak bude. V současné době je situace spíše obrácená. Přestože stát poskytuje určité dotace na využívání a rozvoj obnovitelných zdrojů, je tato částka stále zanedbatelná. Odráží se to také v nízkém procentu využívání obnovitelných zdrojů proti jiným vyspělým státům. U nás je to zatím okolo 3 %, zatímco po vstupu do EU by se toto procento mělo postupně zvýšit až na 12 %.
Podle mého názoru by využívání obnovitelných zdrojů prospělo sjednocení státních dotací s nejrůznějších ministerstev a institucí. Proto se k této tématice uskuteční první den výstavy panelová diskuse zástupců ministerstev průmyslu a obchodu, životního prostředí, zemědělství, pro místní rozvoj, České energetické agentury (ČEA), Státního fondu životního prostředí (SFŽP) a Moravskoslezského kraje.
Jaký další doprovodný odborný program jste připravili?
Pro letošní ročník je připraveno 20 seminářů, které úzce korespondují se zaměřením výstavy. Pro individuální konzultace sloužit integrovaný poradenský stánek zainteresovaných ministerstev, ČEA, SFŽP, vysokých škol a dalších odborníků. Návštěvníci výstavy tak mohou získat zdarma informace ke všem okruhům otázek spojených s obsahem výstavy.
Pro zástupce samosprávy se 22. ledna uskuteční celodenní odborný doprovodný program věnovaný státnímu programu podpor úspor energie, poskytování finančních prostředků se SFŽP, energetickým koncepcím, novým poznatkům pěstování a zpracování biomasy s možností získání dotací. Budou mít možnost se seznámit s projektem vytápění obce biomasou a s využitím tepelných čerpadel pro centrální vytápění obce. Hovořit se bude o uplatňování zákona o ochraně ovzduší a dalších tématech.