01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jaké budou prací prášky?

Výrobci pracích prášků se prezentují stále častěji snahou o ochranu životního prostředí. Pro analýzu, jaký dopad na životní prostředí má výběr surovin, použití výrobní technologie, ale i logistika, fáze spotřeby a likvidace produktu, používají postupy analýzy životního cyklu.

Trendem je snaha vyrobit prací prášek o co největší koncentraci, stejně účinný při co nejnižší teplotě a minimálním množství vody. S nadsázkou lze říci, že ideální varianta praní v budoucnu bude pouze v pěně.

Zhruba rok jsou na trhu koncentrované, neboli kompaktní prací prášky, které mají o třetinu menší objem než tradiční, a přitom vyperou stejné množství prádla. Kompaktace sníží spotřebované množství pracích prášků o tisíce tun ročně, menší balení se lépe dopravují z obchodu i skladují v domácnosti, kromě chemikálií se sníží i množství obalů a spotřeby energie. Rok po kampani zaujímají koncentrované prací prášky téměř 85 procent trhu. Stoupá i tržní podíl pracích gelů, další forma koncentrovaných pracích prostředků.

Výzkumná pracoviště hledají také suroviny z obnovitelných zdrojů, nejlépe stoprocentně biologicky odbouratelné. Značná část surovin pro výrobu pracích a čisticích prostředků jsou anorganického původu a nedají se jinými zdroji nahradit. Druhá část surovin je organického původu na bázi ropy, jako např. pro prací výkon důležité tenzidy. Společnost Henkel nahrazuje tenzidy surovinou na bázi z oleje z palmových semen. V pracích prášcích činí podíl tenzidů z obnovitelných zdrojů 35 %, u šamponů a některých lepidel je to více než 40 %.

Energetická náročnost výroby může být významně ovlivněna zavedením optimálních procesů - snížením procesní teploty, nahrazením sušením ve spreji například granulováním. Zavádějí se obaly, které se dají snadno recyklovat, nově biologicky rozložitelnými obaly na bázi škrobu nebo celulózy.

Podle analýzy životního cyklu je nejvíce zatěžující pro životní prostředí fáze spotřeby výrobku. U jednoho pracího cyklu dosahuje energetická náročnost ve fázi praní více než 60 % z celkově spotřebované energie. Zpracování surovin tvoří 33 % a zbylých 7 % připadá na výrobu, obal, dopravu a odstranění produktu. Například z celkového počtu 14,5 kilojoulů energie spotřebované na jeden prací cyklus tvoří praní celých 9 kilojoulů. Zaměříme-li se na emise CO2, z celkového počtu 742 gramů na jeden prací cyklus zabírá 501 gramů (téměř 70 %) fáze praní. Energetická náročnost přípravku do myček na nádobí je ve fázi mytí dokonce 87,5 % energie (86 % vody), na suroviny připadá 12 % energie (třináct procent vody).

- jhm -

Zpracováno s využitím materiálů společnosti Henkel

Graf

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down