01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak ze slepé uličky

Jak ze slepé uličky PODTITULEK: Podpora přechodu Není to tak dávno, co Parlament ČR uvolnil více než šest miliard korun na příspěvky pro nahrazení starých kotlů či kamen na uhlí novým, ekologicky výhodnějším vytápěním. Za to se považoval především zemní plyn, ale také topení elektřinou. Tisíce lidí...

Jak ze slepé uličky

PODTITULEK: Podpora přechodu

Není to tak dávno, co Parlament ČR uvolnil více než šest miliard korun na příspěvky pro nahrazení starých kotlů či kamen na uhlí novým, ekologicky výhodnějším vytápěním. Za to se považoval především zemní plyn, ale také topení elektřinou.

Tisíce lidí si tak pořídily elektrické přímotopy s podporou státu. Další desetitisíce si jejich instalaci zaplatili ze svého. Na názor ekologů, že jde o velmi neekologický způsob vytápění (primární energie v palivu se totiž využívá jen z asi 18 %), nebral nikdo ohledy. Ceny elektřiny se však v poslední době několikrát zvýšily. Proto domácnosti buď začínají omezovat vytápění, nebo si v tichosti zase instalují zpět kotle na uhlí.

Pomůže fond

Ministerstvo životního prostředí se rozhodlo podpořit nahrazování elektrických přímotopů jinými, ekologicky šetrnějšími alternativami, pomocí Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Dalo vypracovat analýzu environmentálních dopadů při záměně elektrického přímotopného vytápění biomasou (dřevem), zemním plynem, tepelným čerpadlem, a dále teplem z dálkového vytápění (CZT) na bázi uhlí, zemního plynu či biomasy.

Nejpříznivější variantou je podle analýzy přechod na vytápění biomasou, v současnosti tedy především palivovým dřevem, případně prostřednictvím CZT na biomasu. Dále v pořadí je přechod na vytápění zemním plynem a pomocí tepelného čerpadla. Nejméně přínosnou, ale stále ještě vyhovující alternativou je CZT na uhlí.

Investiční náklady na pořízení kvalitního zplyňovacího kotle na dřevo se pohybují v rozmezí 20 000-45 000 Kč, náklady na pořízení tepelného čerpadla okolo 200 000 Kč.

Státní podpora

Opatření navrhovaná MŽP mají usnadnit přechod k ekonomicky příznivějšímu vytápění pomocí příspěvku na zakoupení kotle. Domácnost bude mít možnost volby mezi žádostí o příspěvek na investici od SFŽP a žádostí o "provozní" podporu prostřednictvím příspěvku na energii v rámci Státní sociální podpory (SSP).

Příspěvek pro sociálně slabé domácnosti se bude poskytovat v rámci programů Státního fondu životního prostředí, a to výhradně poživatelům příspěvku na bydlení podle zákona o státní sociální podpoře, kteří tento příspěvek pobírali nejméně 9 kalendářních měsíců bezprostředně předcházejících měsíci podání žádosti o dotaci. Souhrnná výše podpory ze SFŽP pro rok 2001 nepřesáhne 150 mil. Kč.

Na záměnu elektrického přímotopného vytápění na vytápění dřevem a ve výjimečných případech i na vytápění tepelnými čerpadly se bude poskytovat podpora v rámci části B Státního programu na podporu úspor energie a využívání obnovitelných zdrojů energie.

Konkrétně půjde o dílčí programy 1.A.b (Podpora investic do náhrady fosilních paliv při vytápění a ohřevu teplé užitkové vody biomasou nebo náhrady vytápění elektrickými přímotopy, případně v kombinaci se solárním systémem pro byty a rodinné domy pro fyzické osoby) a 4.A.b (Podpora investic do náhrady nebo částečné náhrady vytápění elektrickými přímotopy a fosilními palivy na vytápění tepelnými čerpadly v obytných budovách včetně rodinných domů pro fyzické osoby).

Očekává se, že příspěvek bude činit 80 % celkových investičních nákladů. Ve zvláště naléhavých případech (domácnosti důchodců, apod.) bude umožněno získání 100 % dotace.

Nutnost konzultací

Celkově je u nás asi 250 000 domácností používajících přímotopy, z toho pobírá příspěvek na bydlení asi 9-11 000 domácností. Dá se odhadnout, že zájem o příspěvek bude značný. Volba způsobu náhrady musí být konzultována a schválena poradenským střediskem EKIS, případně jiným autorizovaným energetickým auditorem.

Kombinace tepelného čerpadla s elektrickým kotlem vyžaduje příliš vysoké investiční náklady. Měla by být užívána pouze ve výjimečných případech, kdy není přístup k zemnímu plynu, CZT, akumulačnímu vytápění a kde je omezeno využití biomasy. Pokud to bude realizovatelné, bude požadována instalace zařízení, nesoucího označení Ekologicky šetrný výrobek.

Žádosti o podporu se budou podávat individuálně na Státní fond životního prostředí. Postup podávání a vyřizování žádostí je stanoven příslušnými předpisy (Směrnice SFŽP, přílohy č. II směrnice SFŽP na rok 2001).

Jana Plamínková

Výše podpory pro jednotlivé varianty

[*] Přechod z teplovodního přímotopného vytápění na kotel na biomasu: nejvýše 40 tisíc Kč.

[*] Přechod z neteplovodního přímotopného vytápění na kotel na biomasu: nejvýše 80 tisíc Kč.

[*] Přechod z přímotopného vytápění na CZT na biomasu: nejvýše 20 tisíc Kč.

[*] Přechod z teplovodního přímotopného vytápění na kombinací tepelného čerpadla a elektrického kotle (pouze v lokalitách kde není přístup k CZT, zemnímu plynu či biomase): nejvýše 120 tisíc Kč.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down