01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak je na tom Evropská unie

Statistický úřad Evropské unie (Eurostat) zveřejnil informace o připojení na veřejné zdroje pitné vody a čištění odpadních vod v EU. Na dodávku pitné vody je v jednotlivých členských státech (EU-25) připojeno 70 až 100 procent obyvatelstva. Čištěno není zhruba 14 % odpadních vod z domácností. Za...

Statistický úřad Evropské unie (Eurostat) zveřejnil informace o připojení na veřejné zdroje pitné vody a čištění odpadních vod v EU. Na dodávku pitné vody je v jednotlivých členských státech (EU-25) připojeno 70 až 100 procent obyvatelstva. Čištěno není zhruba 14 % odpadních vod z domácností. Za první krok čištění odpadních vod se považuje připojení domácností na kanalizační řad. V roce 2002 bylo v EU-25 připojeno na kanalizaci průměrně 90 procent populace. Malta, Lucembursko a Španělsko přitom měly připojení stoprocentní.

Připojení na kanalizační systém však nezaručuje, že všechna odpadní voda bude také vyčištěna. Tento stav byl zaznamenán u zhruba 4 % odpadních vod odvedených kanalizací. Převážná část odpadních vod je však také vyčištěna, a to ve většině případů druhým stupněm čištění. Existují však i výjimky. Například v Irsku má 41 % odpadní vody odvedené kanalizací jen první stupeň čištění. Německo, Nizozemsko, Finsko a Švédsko aplikují u více než 80 % své populace třetí stupeň čistění na odpadní vody (údaje za Českou republiku v tomto směru nebyly vydány).

Podle Eurostatu je v ČR na dodávku pitné vody připojeno 89,8 procenta domácností a 80 procent populace pak na kanalizaci. Pokud jde o některé další bývalé postkomunistické státy, Slovensko vykazuje připojení domácností na dodávky pitné vody ve výši 84 % (stav z roku 2003) a připojení populace na kanalizaci 55 %, Maďarsko (93 a 62 %), Slovinsko (90,6 a 63 %), Estonsko (72 a 72 %), Litva (76 a 73 %) a Polsko 85,2 % připojení na dodávku pitné vody - stav z roku 2003, údaje o kanalizaci neuvedeny).

Již zmíněné Německo však má na dodávky pitné vody napojeno 99,1 % domácností (údaj z roku 2001) a na kanalizaci je tam připojeno 96 % populace.

Eurostat pro účely statistiky předpokládá, že odpadní vody shromažďované v nádržích (žumpa) bez přímého napojení na sběrný kanalizační systém se nakonec do kanalizačního systému dostávají. Primární čištění je ve výkladu Eurostatu pouze mechanické a chemické (například usazování a jiné postupy), takže se obsah suspendovaných částic snižuje na alespoň 50 %. Sekundární čištění zahrnuje biologický stupeň a usazování, přičemž se snižuje BSK alespoň o 70 % a CHSK o 75 %. Terciární čištění snižuje BSK a CHSK ještě více a odstraňuje další polutanty.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down