01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

IRZ prezentuje údaje pravdivě

V článku "Průmyslové odpady a jejich evidence" (Odpady, č. 3/2006) tvrdí Ladislav Špaček ze Svazu chemického průmyslu, že jsou veřejnosti na internetových stránkách Integrovaného registru znečišťování (IRZ) úmyslně prezentovány prokazatelně chybné údaje.

Kritika IRZ je vložena do článku, který se měl zabývat speciálně evidencí odpadů a problémy s ní spojenými. Autor u IRZ ovšem zpochybňuje prezentaci údajů veřejnosti, která s evidencí údajů o odpadech (či s jejím zjednodušováním) souvisí velmi nepřímo. Text se nezabývá problematikou sledování chemických látek v odpadech, které se zavedlo právě v souvislosti s IRZ, přičemž právě to lze označit za velké téma k odborné diskusi. Podsouvá Ministerstvu životního prostředí záměr vytvářet negativní obraz o průmyslových a zemědělských podnicích. To není smyslem IRZ a takovou interpretaci je třeba odmítnout.

ZVEŘEJŇOVÁNÍ ÚDAJŮ Z IRZ

IRZ zřizuje Ministerstvo životního prostředí jako veřejně přístupný informační systém veřejné správy (ISVS). Zveřejňování údajů z IRZ upravuje § 26 zákona o integrované prevenci. Zákon uvádí, že se zveřejňují údaje ohlašované do integrovaného registru znečišťování. Povinné údaje specifikuje příloha č. 4 k nařízení vlády č. 368/2003 Sb., o integrovaném registru znečišťování. Obecně se dají rozdělit na dvě skupiny: identifikace uživatele registrované látky a údaje o ohlašovaných látkách (emise a přenosy).

Uživatel registrované látky musel ve svém hlášení uvést: obchodní firmu (název nebo jméno a příjmení), adresu sídla (nebo místa podnikání), odvětvovou klasifikaci ekonomických činností (OKEČ), identifikační číslo organizace (IČ), ohlašovací rok, datum vypracování, zodpovědnou osobu, telefon (fax), název provozovny, adresu provozovny, zeměpisné souřadnice provozovny (v systému WG S84), výčet jednotek v provozovně (pokud patří pod přílohu 1 zákona o integrované prevenci - výčet kategorií zařízení podle přílohy 1), kódy činností (kódy NOSE-P - uvedeny v příloze 5 k nařízení vlády; relevantní pouze pro provozovatele zařízení podle přílohy 1 zákona o integrované prevenci).

V rámci ohlašování údajů o emisích a přenosech byly ohlašovány: název látky, číslo CAS (uvedeno v příloze 1 k nařízení vlády), množství látky v kg/rok, metoda zjišťování (M - měření, C - výpočet, E - expertní odhad). Při ohlašování údajů o odpadech bylo nutné dále uvést: určení odpadu (R - využití nebo D - odstranění), označení zařízení k využívání, odstraňování, sběru nebo výkupu odpadů, do kterého je odpad předán.

ZOBRAZENÍ OHLÁŠENÝCH ÚDAJŮ

Údaje ohlášené povinnými osobami do IRZ se zveřejňují na Internetu do 30. září běžného roku za předchozí kalendářní rok. Za rok 2004 se údaje zveřejnily 30. září 2005. Zveřejnění probíhá na internetových stránkách IRZ - www.irz.cz. Vyhledávací formulář nabízí uživateli stránek získávat informace prostřednictvím kombinace definovaných kritérií a dostávat jako odpověď strukturované výpisy. Vyhledávací kritéria byla zvolena na základě typu informací, které má MŽP k dispozici a které ohlásili uživatelé registrované látky (nedochází k žádné manipulaci s daty!). Patří mezi ně název znečišťující látky nebo číslo CAS, druh emise/přenosu, ohlašovací rok, název společnosti a provozovny příp. IČ, OKEČ, NOSE-P kód, kategorie zařízení a lokalita.

Možnosti uživatelů vyhledávat v údajích ohlášených do IRZ naplňují požadavky na vyhledávání tak, jak je specifikuje zejména Protokol o registrech úniků a přenosů znečišťujících látek a Nařízení o Evropském registru úniků a přenosů znečišťujících látek.

Tisíce návštěvníků internetových stránek a velké množství stažených informací ukazují, že lidé vyhledávají údaje o znečišťování životního prostředí velmi aktivně. Zároveň to dokládá vysokou přístupnost a srozumitelnost prezentovaných informací. Kromě ohlášených údajů jsou totiž k dispozici i popisy jednotlivých látek v registru z hlediska jejich vlivů na životní prostředí a lidské zdraví.

Údaje zveřejněné na www.irz.cz plně odpovídají požadavkům zákona o integrované prevenci a nařízení vlády o integrovaném registru znečišťování. Ministerstvo životního prostředí splnilo svou povinnost podle § 26 zákona o integrované prevenci a k 30. 9. 2005 zpřístupnilo údaje ohlášené samotnými průmyslovými a zemědělskými podniky. Kontrolou bylo zjištěno velké množství chybných údajů, které podniky ohlásily.

Poskytování informací veřejnosti

Zveřejnění konkrétních údajů od konkrétních znečišťovatelů bylo označeno za přelomovou událost v poskytování informací veřejnosti. "Neprofesionalita" MŽP, kterou naznačuje Ing. Špaček, je každý den vyvracena vysokou návštěvností internetových stránek registru, které se podle všeho staly cenným zdrojem informací. Jen za první tři měsíce roku 2006 navštívilo stránky IRZ na 18 000 návštěvníků.

Pouze na stránkách www.irz.cz jsou k dispozici vyčerpávající a aktuální údaje k IRZ (nejčerstvěji nové nařízení o E-PRTR). Stránky se budou zcela nepochybně aktualizovat a MŽP proto vítá všechny podněty, připomínky či analýzy. Připomínky pana Ing. Špačka budou posouzeny. Nicméně aktualizace stránek bude probíhat komplexně a nemůže se odehrávat po každé připomínce uživatelů.

IRZ jako registr prodělá rovněž další poměrně radikální vývoj. Od příštího roku bude rozšířen o další sledované látky (bude celkově obsahovat 93 látek). Přibude tak zveřejňovaných údajů a námětů pro diskusi (viz článek na str. 27).

Ing. Bc. Jan Maršák
vedoucí oddělení IPPC na MŽP a vedoucím Projektu IRZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down