01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Intenzifikace sběru, dopravy a třídění

Intenzifikace sběru, dopravy a třídění PODTITULEK: Výzkumný projekt Tříděný sběr komunálních odpadů v obcích a městech České republiky, který je prováděn ve smyslu zákona č. 125/97 Sb., má řadu nedostatků. Je ekonomicky náročný, neefektivní z hlediska výtěžnosti druhotných surovin a nekvalitní pro...

Intenzifikace sběru, dopravy a třídění

PODTITULEK: Výzkumný projekt

Tříděný sběr komunálních odpadů v obcích a městech České republiky, který je prováděn ve smyslu zákona č. 125/97 Sb., má řadu nedostatků. Je ekonomicky náročný, neefektivní z hlediska výtěžnosti druhotných surovin a nekvalitní pro zpracovatelský průmysl.

Systémy, provozované v obcích jsou téměř ve všech místech republiky stejné, nerespektují lokální zvláštnosti jako např. přepravní vzdálenosti, potřeby zpracovatelů, poptávku po druhotných surovinách atd.

V roce 2000 bylo zahájeno řešení projektu, který by měl napomoci tomuto neutěšenému stavu v odpadovém hospodářství a navrhnout takové systémy, které budou zohledňovat nejen lokální podmínky, ale zároveň optimalizovat navržená opatření. Jedním z hlavních cílů projektu je vytvoření funkčního matematického modelu.

Celý projekt s názvem "Intenzifikace sběru, dopravy a třídění komunálního odpadu" bude zpracováván po dobu čtyř let. Vzhledem k jeho rozsáhlosti a objemnosti byl pro řešení vytvořen tým pracovníků a podniků, zabývajících se odpadovou problematikou. Nositelem celého projektu je Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta, Ústav pro životní prostředí, který dále spolupracuje s partnery: EKO-KOM, a. s.(Mgr. Hradecká, Mgr. Vrbová), SLEEKO (Ing. Kotoulová), ENZO (Ing. Černík), Český ekologický ústav (Dr. Havránková). Celý projekt byl logicky rozdělen do čtyř tematických podprojektů:

1. Stanovení skladby komunálních odpadů.

2. Ekologické hodnocení druhotných surovin.

3. Analýza systémů sběru a přepravy komunálních odpadů.

4. Optimalizační matematický model.

Řešení probíhá postupně ve výše zmíněných podprojektech, které na sebe částečně navazují. Průběh řešení a obsah prací v podprojektech se řídí schválenými metodikami, vypracovanými na základě podrobných literárních rešerší, zpracovaných Českým ekologickým ústavem. Pro každý podprojekt byla zpracována podrobná literární rešerše (časopisecká, knižní a internetová), která je ČEU pravidelně doplňována a poskytována jednotlivým řešitelům.

Skladba komunálních odpadů

K řešení tohoto podprojektu byla na základě literární rešerše vypracována a schválena metodika odběru a sledování skladby komunálních odpadů (KO). Byly vybrány 3 modelové lokality, ve kterých byl lednu 2001 zahájen pravidelný odběr vzorků a to:

[*] sídlištní zástavba s CZT (centrální zásobování teplem) ve městě nad 100 tisíc obyvatel,

[*] smíšená zástavba ve městě s 20-50 tisíci obyvatel,

[*] venkovská zástavba vytápěná převážně tuhými palivy.

Vzorky jsou dopravovány do laboratoře Ústavu pro životní prostředí (dále ÚŽP), kde jsou prováděny analýzy vybraných ukazatelů. Rozsah rozborů je určen metodikou. Na práci v terénu i v laboratoři se podílejí studenti ÚŽP, kteří formou diplomových prací přispějí k úspěšnému řešení projektu.

Hodnocení druhotných surovin

Rovněž tento podprojekt je řešen na základě schválené metodiky. K výběru sledovaných druhotných surovin byla použita metoda multikriteriálního hodnocení. Z výsledků vyplynulo pořadí vybraných komodit:

[*] papír a lepenka

[*] sklo

[*] plasty

[*] elektrotechnický odpad

[*] autovraky.

Zařazení posledních dvou komodit nebylo původně řešeteli uvažováno, ale jejich sledování vyplynulo z požadavků prvního kontrolního dne projektu.

Zároveň byly zahájeny práce na metodice LCA (Life Cycle Assessment). Ve spolupráci se zpracovitelským průmyslem je prováděna analýza současného stavu oboru druhotných surovin, je sledován stav trhu, jeho organizace, ekonomická situace a informační datové zajištění. Metodika podprojektu se nevyhýbá ani problémovým oblastem, jako je analýza dopadů konkurenčních tlaků zemi EU a organizace a finanční situace sběrových a svozových firem.

Analýza systémů

V průběhu řešení byly v návaznosti na poznatky z literární rešerše vybrány metodiky hodnocení systémů. Jako hodnotící ukazatelé byla zvolena následující kriteria:

[*] popis hodnotících ukazatelů, užívaných v Evropě a v České republice (intenzita, výtěžnost, recovery rate ap.),

[*] stanovení takových hodnotících ukazatelů pro ČR, které umožní srovnání s evropskými standardy,

[*] rozbor jednotlivých ukazatelů a klasifikace požadavků na rozsah dat.

Dalším problémem byly zdroje dat, použitelné pro zpracování analýzy. Řešitelským týmem bylo rozhodnuto, že budou zpracovávána pouze data získaná z dotazníků EKO-KOM, dat ČEU, ČSÚ, podkladů z okresní evidence a průzkumu veřejného mínění o společenské přijatelnosti tříděného sběru.

Získaná data budou vyhodnocena podle schválené metodiky a budou vymezeny hlavní typy systémů třídění. Dále budou v rámci tohoto podprojektu stanoveny standardy pro jednotlivé typy sběru a třídění komunálních odpadů a budou doporučeny změny hodnotících parametrů s ohledem na optimalizaci a intenzifikaci odpadového hospodářství. Hlavním kriteriem bude účinnost systému, úroveň organizace techniky a ekonomiky a společenská přijatelnost.

Matematický model

V současné době existuje celá řada postupů, jak s využitím počítačové techniky řešit problémy, spojené s optimalizací sběru, třídění i dopravy KO. Nejčastěji se jedná o úlohy spojené s minimalizací nákladů na odstraňování odpadů. Druhotné využití surovin zpravidla přesahuje rámec jednotlivých subjektů jak na úrovni komerčních organizací, tak na úrovni obcí či měst. Pro přijetí příslušných opatření v celostátním měřítku však často chybí dostatečně podrobné informace o podmínkách sběru, dopravy a třídění KO.

Řešení uvedené problematiky představuje zavedení kvalitativně nových výzkumných postupů, které umožní díky rozvoji počítačové techniky optimalizaci nejen ekonomických, ale i ekologických požadavků.

Jak vyplývá z výše uvedených skutečností, matematický model bude tvořit jakousi nadstavbu předcházejících podprojektů. Model bude vycházet z dosud získaných výsledků, bude je statisticky zpracovávat a syntetizovat.

Řešení bude postupovat podle následujícího schematu:

[*] instalace samostatného serveru a jeho napojení na akademickou síť,

[*] návrh uspořádání vstupních dat pro počítačový model,

[*] naplnění databáze vstupními daty,

[*] statistické zpracování základních dat,

[*] implementace algoritmů optimalizačních modelů s využitím aplikačních knihoven,

[*] verifikace modelu na vybrané lokalitě,

[*] vypracování příkladových studií v rámci GIS.

Na zpracování optimalizačního modelu se rovněž budou podílet studenti ÚŽP formou diplomových a seminárních prací.

Hlavním cílem tohoto rozsáhlého projektu je získat nové a objektivní poznatky, které bude možno použít pro koncepční činnost v odpadovém hospodářství a pro právní úpravy, související s připravovaným novým zákonem o odpadech. Velmi důležitým závěrem bude i možnost aplikace výstupů při zavádění integrovaných systémů do praxe.

Libuše Benešová,

Ústav pro životní prostředí

Přírodovědecké fakulty UK, Praha

Hana Hradecká,

Eko-kom, a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down