Inspekce se na základě podnětu zabývá experimentem vědců a rybářů na řece Bečvě

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) se zabývá nedávným experimentem vědců a rybářů na řece Bečvě, kterým se snažili přispět k objasnění loňské otravy řeky. Mluvčí ČIŽP Jiří Ovečka sdělil, že inspekce se pokusem zabývá ze zákona na základě podnětu, který obdržela. Kdo podnět podal, není jasné. Mluvčí ČIŽP uvedl, že to nemůže zveřejnit. Několik dní po katastrofě ČIŽP uvedla, že řeku otrávily kyanidy.

Policie kvůli otravě Bečvy od června stíhá společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího jednatele Oldřicha Havelku. Podle kriminalistů došlo ke spáchání dvou trestných činů. Havelkovi hrozí až pětileté vězení, firmě zákaz činnosti a peněžitý trest. Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy.

Právě takzvaným rožnovským kanálem se podle policie, která se opírá i o posudek znalce Jiřího Klicpery, kyanidy do řeky dostaly. Někteří rybáři a vědci to považují za nesmysl. Upozornili, že první ryby začaly v řece hynout až po více než třech kilometrech od vyústění kanálu. Na této trase přitom řeka překonává dva jezy a také peřeje.

Vědci a rybáři proto před několika týdny pokusně do Bečvy vylili u vyústění rožnovského kanálu solný roztok a zaznamenávali, jak se v řečišti chová. "My jsme si chtěli ověřit, jak se bude chlorid sodný, čili solanka, který je anorganická záležitost stejně jako kyanid draselný, ve vodě chovat. A potvrdilo se, že se rozptýlil v celé šíři toku, v celém profilu řeky, už po 600 metrech," řekl předseda místní organizace Českého rybářského svazu Hustopeče nad Bečvou Stanislav Pernický.

Kdo podal kvůli experimentu podnět, ČIŽP neví. "Dostali jsme datovkou oznámení o zahájení kontroly inspekce. Mám se dostavit 8. září do Brna k podání vysvětlení. Ale nevím, co se mnou chtějí diskutovat," uvedl Pernický.

Podle člena sněmovní vyšetřovací komise a starosty Uherského Hradiště Stanislava Blahy (ODS) se vědci a rybáři pokoušeli prokázat, jak fungují mísící zóny v řece Bečvě. "Snažili se pouze přispět k tomu, aby se do případu vneslo více jasno, protože momentálně se opíráme jenom o znalecký posudek pochybného znalce Klicpery. A já rozhodně jsem na straně lidí, kteří se o Bečvu dlouhodobě zajímají a zabývají se všemi pochybnostmi, které od katastrofy loňského 20. září vyvstaly," řekl Blaha.

Ekologická havárie, kterou podle ČIŽP způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down