Chcete získat, nebo naopak nabídnout technologii zabývající se zpracováním odpadů v mezinárodním měřítku? Od příštího čísla začne náš časopis přinášet informace týkající se nabídky nebo poptávky technologií, které mohou pomoci vaší firmě lépe využít nebo zpracovat odpady. Zároveň však zde můžete nabídnout i vaši technologii.
Převzetí nebo nabídnutí nově vyvinuté nebo inovované technologie či nového výzkumného výsledku je jednou z důležitých aktivit podnikatelského subjektu pro jeho zdárný ekonomický rozvoj a konkurenceschopné postavení na trhu. Technologický transfer výzkumných či vývojových výsledků a znalostí se proto nachází v zorném úhlu všech politik a strategií, které mají za cíl řešit různé formy podpory inovačního podnikání.
Rámcový program "Konkurenceschopnost a inovace", jehož cílem je podpora růstu a posílení inovačních schopností malých a středních podniků, inicioval vznik nové celoevropské sítě, poskytující služby na pomoc inovačnímu podnikání. Tato pomoc zahrnuje i legislativní poradenství, vyhledávání vhodných obchodních a technologických partnerů a podporu účasti podnikatelského sektoru v 7. rámcovém programu EU pro výzkum a vývoj.
Nová evropská síť Enterprise Europe Network v jednom ze svých funkčních modulů zvaném "Inovace a technologický transfer" plynule navazuje na aktivity dřívější Innovation Relay Centre Network, všeobecně známé pod zkratkou IRC. Tato ukončená síť zaměřená na podporu inovací, konkurenceschopnosti a transferu technologií, poskytovala své služby malým a středním podnikům, univerzitám a výzkumným institucím v Evropě více než třináct let. Na tradici a zkušenostech získaných dlouholetou činností sítě IRC jsou postaveny aktivity plánované v uvedeném modulu, který je zacílen na podporu mezinárodního transferu technologií, inovací a přenosu know-how.
ROZVOJ INOVACÍ
Malé a střední podniky tak mohou využít služeb a informací poskytovaných hostitelskými institucemi této evropské sítě k rozvoji svých inovačních aktivit a posílení svého postavení na trhu. S pomocí mezinárodní databáze technologických nabídek a poptávek je možné nabídnout své inovační technologie dalším subjektům nebo si v rámci celé sítě vyžádat nové inovované technologie potřebné pro inovaci či zkvalitnění výrobního procesu. Výhodou sítě Enterprise Europe Network je, že každé národní konsorcium zapojené do sítě a realizující její aktivity má partnery se znalostí místního prostředí a svých klientů, takže může na základě zadané poptávky nebo nabídky velmi rychle vyhledat vhodného partnera.
Pomocnou ruku podává síť firmám i v podobě účasti na tzv. technologických burzách. Společnosti se tak mohou během jediného dne setkat s vybranými partnery k dvoustrannému jednání. Zároveň mohou využít i případné podpory pracovníků sítě v oblasti ochrany duševního vlastnictví, přípravy licenčních a jim podobných smluv či finančního poradenství.
Konsorcium realizující aktivity české části sítě Enterprise Europe Network má celkem 11 regionálních partnerů. Činností v oblasti transferu technologií se jich zabývá pět, konkrétně jsou to: Technologické centrum AV ČR se sídlem v Praze, dále BIC Plzeň, JIC Brno, BIC Ostrava a VÚTS Liberec. Všichni partneři disponují zkušenostmi jak v oblasti účasti v evropských projektech, tak i v práci s klienty v oblasti přenosu poznatků výzkumu vývoje a inovací.
SLUŽBY ZDARMA
Kontakt se společností začíná návštěvou manažera transferu technologií ve firmě, při které jsou pracovníci firmy seznámeni s možnostmi podpory a spolupráce v rámci sítě. Pokud má firma zajímavou technologii či identifikuje ve spolupráci s tímto manažerem svoji potřebu, je do tří dnů po vložení do intranetu sítě rozeslána na všechny partnery projektu, zabývající se danou problematikou. Manažeři technologického transferu, zaměření na specifický sektor, se pravidelně setkávají v rámci celé evropské sítě na schůzkách tzv. sektorových skupin, kde si vyměňují zkušenosti o stavu příslušného technologického sektoru jak v jednotlivých zemích, tak i z pohledu EU, získávají potřebné informace o novinkách a předpokládaných směrech v sektoru a plánují společné akce na další období.
SPOLEČNÁ PREZENTACE
Pro podporu prezentací firem v rámci mezinárodních akcí nabízí síť vytvoření tzv. technologických listů (nabídky technologie), plakátů či společných prezentačních stánků firem. Síť rovněž pořádá mise či exkurze firem na veletrhy nebo do inovačních společností v zahraničí. Manažeři sítě jsou schopni ve spolupráci s dalšími odborníky poskytnout též specializované služby (právní, překladatelské či jiné) pro rozvoj dalšího jednání s vyhledaným partnerem na základě vzájemné dohody. Cílem práce manažerů transferu technologií je uzavření výsledné dohody o spolupráci, transferu technologie nebo know-how.
Základní služby sítě jsou dostupné pro podnikatelské subjekty všech typů a velikostí, protože jsou poskytovány zdarma, což při jejich kvalitě a důležitosti znamená určitě nepřehlédnutelný ekonomický benefit.
Podrobné informace naleznete na www.tc.cz.
Ing. Dana Váchová
Mgr. Radka Hávová
Technologické centrum AV ČR