09.03.2021 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Iniciativy žádají podporu zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Představitelé iniciativ usilujících o vyšetření otrávení Bečvy žádají dopisem poslance, aby podpořili při nadcházejícím hlasování zřízení vyšetřovací komise k havárii. Komise by podle nich mohla na základě analýzy dosavadního vyšetřování a vyhodnocení zjištění vnést do procesu více světla. Viník otravy řeky Bečvy se hledá skoro půl roku.

O projednání zřízení vyšetřovací komise usilují lidovci, minulý týden návrh neprošel. Dnes plénum zamítlo opětovnou snahu předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky, aby poslanci o vzniku komise debatovali ve středu odpoledne.

"Prosíme Vás o podporu při nadcházejícím hlasování o zřízení vyšetřovací komise k havárii na Bečvě — v první řadě o schválení tohoto návrhu k zařazení bodu na nejbližší schůzi sněmovny a následně také o samotné schválení a ustanovení komise," stojí v otevřeném dopise poslancům. Pod dopisem jsou podpisy dvou organizátorů protestních shromáždění, občanské iniciativy a předsedy Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou. Příčinu vzniku havárie je podle nich zapotřebí zjistit, aby se podobná situace v budoucnu neopakovala.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Policie stále čeká na znalecký posudek týkající se otravy řeky. Podle dřívějšího vyjádření znalce Jiřího Klicpery pro ČTK měl prodloužený termín pro jeho odevzdání vypršet na konci února, požádal ale o další prodloužení. Deníku Právo před týdnem Klicpera řekl, že by posudek rád udělal co nejrychleji. Do pololetí by mělo být jasno, záleží ale na protiepidemických omezeních. Kritici z řad opozice, rybářů i ekologů opakovaně uvádějí, že se vyšetřování případu protahuje. Kvůli nedokončenému vyšetřování i pochybnostem o postupu se konaly protesty. Kritice čelí ČIŽP i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Znalec na začátku února v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu Bečvy nezpůsobila chemička Deza ze svěřenského fondu založeného premiérem Andrejem Babišem (ANO). O několik dní dříve v on-line debatě expertů také prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl. Policie po jeho televizním vystoupení uvedla, že znalce nezbavila mlčenlivosti, což tehdy sám potvrdil.

-čtk-*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down