Indonéští aktivisté žalují Japonsko kvůli vypouštění vody z Fukušimy

Skupina indonéských ekologických aktivistů a ochránců lidských práv podala ve čtvrtek žalobu na Japonsko. Požaduje, aby Japonci přestali s vypouštěním upravené a rozředěné radioaktivní vody z poškozené jaderné elektrárny Fukušima do Tichého oceánu. Informovala o tom japonská tisková agentura Kjódó. S vypouštěním se začalo už loni v létě.

Na stížnosti nikdo nereagoval

Marthin Hadiwinata, člen indonéské ekologické organizace Ekomarin a jeden ze žalobců, uvedl, že vypouštění odpadní vody z havarované jaderné elektrárny "bude mít přímý dopad na indonéský ekosystém".

Tvrdí, že mořské produkty kontaminované touto vodou představují nebezpečí pro lidi, kteří je konzumují. Po podání žaloby u okresního soudu v Jakartě aktivisté v prohlášení uvedli, že se rozhodli obrátit na indonéský soud poté, co japonská vláda nereagovala na stížnosti, které už dříve podávali prostřednictvím japonského velvyslanectví v Jakartě.

Skupina ekologických aktivistů rovněž požaduje, aby Japonsko zaplatilo žalobcům odškodné v celkové výši 1 bilion rupií (1,5 miliardy korun) za znečištění indonéské biosféry. Soud uvedl, že o datu prvního jednání teprve rozhodne.

Minulý měsíc Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve své první úplné zprávě od začátku vypouštění vody v srpnu loňského roku uvedla, že japonské vypouštění filtrované a rozředěné radioaktivní vody do moře je v souladu s mezinárodními bezpečnostními standardy.

Tritium je nebezpečné ve větších koncentracích

Japonská vláda a provozovatel elektrárny, společnost TEPCO, tvrdí, že likvidace odpadních vod je zásadním krokem k vyřazení elektrárny Fukušima, kterou v roce 2011 vážně poničilo zemětřesení a cunami, z provozu.

Během 30 let má být z elektrárny vypuštěno 1,3 milionu tun radioaktivní vody, která je předtím zbavena většiny nebezpečného materiálu vyjma tritia - izotopu vodíku. Ten je podle odborníků škodlivý pouze ve vyšších koncentracích, což u vody z Fukušimy v zásadě nehrozí, protože je následně ještě ředěna mořskou vodou.

Proti vypouštění, jež začalo loni v srpnu, protestovali již dříve rybáři a sousední země, především pak Čína, která kvůli tomu zakázala dovoz mořských plodů z Japonska.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down