V Indii začal platit zákaz výroby a prodeje některých jednorázových plastových výrobků včetně brček, příborů, kelímků, tyčinek do uší nebo některých druhů sáčků. Informovala o tom agentura AP, podle které chce vláda zakročit proti nadměrnému množství plastového odpadu. Za porušení zákazu hrozí tresty v podobě pokut nebo dokonce vězení, pro některé malé prodejce ale může být nařízení téměř likvidační, protože si ekologičtější obaly nemohou dovolit.
Zákaz jednorázových plastů má postupovat ve vlnách a k současným 19 položkám se mají postupně přidávat další. Vybrané předměty z plastu se nově nesmějí vyrábět, ale ani dovážet, skladovat nebo distribuovat. Při porušení zákazu hrozí pokuta až 100 000 rupií (30 000 Kč), až pětileté vězení nebo kombinace obou trestů.
Malí prodejci, kterých jsou indické ulice plné, ale podle listu The Guardian tvrdí, že si zákaz nemůžou dovolit dodržovat. "I kdybych si mohl dovolit výdaj navíc na papírové sáčky, tak nebudou tak odolné, aby unesly dva kilogramy manga. Roztrhnou se. Zákaz může fungovat jen v případě, že budou zákazníci chodit s vlastními textilními taškami," řekl prodejce ovoce Faimudin Ahmed.
Malí prodejci pochybují rovněž o výši pokut. "Vydělat takovou částku mi trvá osm měsíců, takže pokud mi pokutu dají, bude to pro ně jen ztráta času," řekl Akaš Rám, který v Dillí prodává kokosovou vodu.
Indické úřady uvádějí, že země s 1,4 miliardy obyvatel v roce 2015 vyprodukovala 9,5 milionu tun plastového odpadu. Ekologické organizace ale tvrdí, že takový údaj je hluboce podhodnocený. Vláda ujišťuje, že až 60 % plastového odpadu se recykluje, podle ekologické organizace Centrum pro vědu a životní prostředí ale bylo v roce 2019 v Indii recyklováno jen 12 % plastového odpadu.*
-čtk-