01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Identifikace podstaty a složení neznámých odpadů

Při odhalování a odstraňování nelegálních skladů a dalších zdrojů neznámých odpadů patří k nevyhnutelným krokům, podmiňujícím celkovou úspěšnost těchto zásahů, identifikace látkové podstaty a chemického složení neznámých odpadů, neznámých chemických látek a jejich směsí.

Sklady (oficiální i nelegální) neznámých chemických látek a jejich směsí se staly jedním z častých fenoménů, provázejících v posledních 15 letech ekonomickou a environmentální transformaci České republiky i mnoha dalších států. Je možné se s nimi setkat zejména při systematickém odstraňování starých ekologických zátěží - viz mnohé "třinácté komnaty" původních státních podniků, do kterých byly desítky let bez jakéhokoliv systému ukládány sudy, pytle a další obaly s neznámými chemickými látkami a odpady. Objekty, obvykle objevené v rámci ekologického auditu, prakticky vždy představují jednu z evidovaných částí staré ekologické zátěže a jsou předmětem plánovaného (a finančně pokrytého) sanačního zásahu. V jiných případech ovšem nelegální sklady chemických odpadů vznikaly jako důsledek nesprávného nakládání s odpady na bázi chemických látek novými právnickými nebo fyzickými osobami či dokonce jako výsledek novodobých "podnikatelských aktivit" některých firem a jednotlivců pod hlavičkou oficiálního podnikání s odpady. Tyto novodobé zátěže často vyznačují vysokou anonymitou svého původu, podstatně většími ekologickými riziky (až havarijními stavy) pro své okolí a z toho plynoucí nutností jejich urychleného odstranění i za cenu nemalých (vesměs neplánovaných) finančních nákladů.

Z desítek případů, doposud řešených v laboratořích společnosti Analytické laboratoře Plzeň, a. s., lze odvodit existenci několika typů skladů a úložišť, vyznačujících se jistými obdobnými charakteristikami uložených odpadů, způsobu jejich uložení i nároky na jejich řešení.

CHARAKTERISTIKA OBSAHU SKLADŮ

Jedním z nejčastějších typových případů byla a jsou úložiště neznámých chemických odpadů v privatizovaných podnicích, řešená v souvislosti s odstraňováním starých ekologických zátěží. Společným znakem takovýchto úložišť je obvykle vysoká kompatibilita uložených odpadů s výrobními procesy, realizovanými v podniku v předchozích letech. Jde většinou o používané výrobní suroviny, technologické přípravky, pomocné látky a materiály, přímé odpady z jednotlivých technologických operací, vadné či dále nepoužitelné výrobní šarže, apod. Uložené odpady (včetně způsobu jejich uložení) zde mají jistou logiku a dostupnost informací o používaných výrobních procesech usnadňuje provádění identifikace látkové podstaty odpadů a rozhodování o způsobech naložení s nimi.

Velmi specifickými případy úložišť neznámých odpadů na bázi chemických látek jsou v tomto směru různé vojenské lokality s předchozí vysokou koncentrací vojsk. Jednotícím prvkem vždy byl výskyt neznámých chemických látek a odpadů ryze vojenského původu a charakteru, tj. motorová paliva, konzervační přípravky, odmořovací látky, ale také bojové chemické látky a výbušniny.

Za nejkomplikovanější případy skladů a úložišť chemických odpadů je ovšem nezbytné považovat takové, kdy do dané lokality byly nelegálně navezeny chemické odpady nejrůznějších typů z mnoha různých zdrojů. Nesmyslným shromážděním různých chemických odpadů z variabilních zdrojů dochází k naprosté ztrátě informací o jejich původu a vymizení všech markerů využitelných pro jejich identifikaci. Fyzické smísení různých typů chemických odpadů, často provázené jejich vzájemnou reakcí, pak má za následek vznik nových, někdy zcela bizardních odpadů nebo jejich složitých směsí. Kvalifikovaný popis obsahu takovýchto skladů a úložišť chemických odpadů pochopitelně patří mezi mimořádně složité a odborně velmi náročné případy, spojené mj. s vysokými časovými i finančními náklady. Mezi případy tohoto typu patří např. úložiště tisíců barelů s odpady z chemického čištění oděvů a dalších zdrojů v okolí Prahy, povodněmi naplavené chemické odpady v objektu SAE Spolana Neratovice a zvláště pak sklad chemických odpadů v obci Libčany, vyznačující se přítomností až neuvěřitelných multifázových směsných odpadů (identifikována i přítomnost čtyř až pěti různých fyzikálních fází v kontejnerech s odpady)..

POSTUP PŘI IDENTIFIKACI

Jednoznačný návod, jak postupovat při popisu obsahu skladu či jiného úložiště neznámých chemických odpadů, neexistuje. Stejně neexistuje žádná zázračná, univerzální analytická technika, pomocí které by bylo možné okamžitě a s minimálními náklady odpady v úložišti. Je nezbytné vycházet z konkrétních, specifických podmínek a respektovat známé informace o původu odpadů v úložišti, způsob jejich uložení, stav obalů, zabezpečení úložiště, aktuálnost rizik skladu pro okolí, celkový objem odpadů, fyzikální charakter odpadů, projevy jejich chování v místě (úniky, korozní jevy, projevy probíhajících reakcí), organoleptické charakteristiky v místě skladu, atd. Důležitými faktory jsou organizační aspekty (přebalování odpadů, transport, uvažovaný způsob zneškodnění) a nezanedbatelná je i stránka finanční (jaké a zda vůbec jsou finanční prostředky pro detailní popis uložených odpadů).

Při identifikaci podstaty a složení neznámých typů odpadů ve skladu je účelné použít vstupní kroky: ověřit atmosféru v objektu úložiště (platí zejména pro uzavřené prostory), provést detailní vizuální prohlídku a popis uložených odpadů, vhodnými terénními analytickými technikami (rtg. spektrometrie, analyzátory plynných složek, ramanovská spektrometrie, barevné chemické reakce, detekce výbušnin, atd.) provést dostupnou identifikaci jednotlivých chemických odpadů přímo na místě a zajistit kvalifikovaný odběr vzorků odpadů pro jejich laboratorní analýzy (nejdůležitější krok pro získání relevantních výsledků laboratorních analýz).

POSOUZENÍ A ANALÝZY

Účelem vlastních laboratorních analýz odebraných vzorků je identifikace látkové podstaty odpadu, která je zásadní pro rozhodnutí o způsobu dalšího nakládání s odpadem (třídění, balení, transport, odstranění, využití, recyklace, atd.). Také laboratorní analýza neznámého chemického odpadu začíná prohlídkou a popisem odebraného vzorku odpadu (vzhled, skupenství, gravitační oddělování jednotlivých fází, pachové projevy, atd.), jež může zkušenému analytikovi poskytnout mnoho informací.

Organoleptické posouzení vzorku odpadu je výhodné doplnit některými orientačními testy vzorku (test na přítomnost výbušnin, hořlavost, mísitelnost fází, rozpustnost ve vodě, alkalita-acidita, aj.), které v řadě případů již mohou dát i vyčerpávající odpověď na otázky o původu a chemické podstatě odpadu. Pro exaktní identifikaci látkové podstaty odpadu (matrice odpadu a jeho hlavních složek) je účelné nasadit vhodnou identifikační analytickou techniku.

Zatímco pro případy jednofázových neznámých chemických odpadů (relativně čistých chemických látek či technických přípravků) často postačí nasazení jedné vhodné identifikační techniky, pro případy směsných odpadů, vyznačujících se i několika různými vzájemně nemísitelnými tuhými a kapalnými fázemi, je většinou nezbytné současné nasazení dvou, tří resp. více analytických technik.

KRITICKÉ PARAMETRY

Dalším krokem je provedení analýz, orientovaných na stanovení kritických parametrů odpadu z hlediska dalšího nakládání s ním. Obvykle se jedná o testy vyluhovatelnosti odpadu (ověření možnosti uložení tuhého odpadu na skládku), testy spalitelnosti spolu se stanovením obsahu spalování ovlivňujících složek (chlor, síra, popel, PCB, atd.), stanovení obsahu toxických složek v odpadu, ověření biodegradovatelnosti odpadu, apod. Také k tomuto účelu je nezbytné současné využití celé řady analytických technik a metod (AA-spektrometrie, ICP-spektrometrie, plynová chromatografie, termické metody, kapalinová chromatografie a další).

Identifikace podstaty a složení neznámých chemických odpadů patří mezi velmi náročné úkoly současné laboratorní praxe, jež zásadním způsobem mohou ovlivnit průběh a výsledky řešení problematiky skladů a dalších úložišť neznámých chemických látek a odpadů. Úspěch je podmíněn kvalitním technickým vybavením a vysokou odbornou erudicí provádějícího pracoviště, ale současně i rozsáhlými znalostmi v oblasti průmyslových materiálů a výrobních technologií a ve sféře nakládání s odpady. Jak přesvědčivě dokazují dosavadní praktické zkušenosti na daném poli, vyplatí se do řešení obdobných kauz vždy na samém jejich počátku zapojit kvalifikované laboratorní pracoviště, které má s danou problematikou odpovídající zkušenosti, a to i přes zdánlivě vysoké časové a finanční náklady na provádění analytických prací.

Zdeněk Čížek
Pavel Vyhlídka

Analytické laboratoře Plzeň, a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down