Horní Rakousy kritizují plán ČR instalovat v Temelíně malý modulární reaktor

Horní Rakousy kritizují plány České republiky na instalaci malého modulárního reaktoru (SMR) v Temelíně a v dalších lokalitách. Podle hornorakouského ministra životního prostředí Stefana Kainedera (Zelení) plány zvyšují nebezpečí pro tuto spolkovou zemi. Expert na bezpečnost Raphael Zimmerl na společné tiskové konferenci s regionálním politikem upozornil na to, že tento typ elektráren je málo vyzkoušený.

"Tyto plány na atomový pokusný park zvyšují riziko pro Horní Rakousy a my se proti tomu musíme vehementně postavit," řekl Kaineder na tiskové konferenci. Zemský rada dále ujistil, že Horní Rakousy budou pokračovat ve svém odporu proti budování dalších jaderných elektráren. Atomová energie je podle něj ve srovnání s obnovitelnými energiemi nejen dražší a zdlouhavá při budování, ale i nebezpečnější.

Česká vláda v září oznámila, že v jaderné elektrárně Temelín by do roku 2032 mohl vzniknout malý modulární reaktor. Půjde o pilotní projekt v zemi.

"V létě jsme při odpojení jaderné elektrárny ve Francii také viděli, že technologie není spolehlivá a je nebezpečná," řekl Kaineder. Kromě toho podle něj konflikt na Ukrajině a situace kolem Záporožské jaderné elektrárny ukazují na bezpečnostně-politické riziko. Horní Rakousy se proto budou podle Kainedera nadále snažit vystupovat proti rozšiřování jaderné energetiky na politické a správní úrovni. Spolková země bude nadále podporovat i žalobu rakouské vlády proti zařazení jaderné energie mezi zelené energie, dodal politik.

Kaineder rovněž varoval před další závislostí. V současnosti podle něj pochází 40 procent palivových tyčí v evropských jaderných elektrárnách z Ruska nebo Kazachstánu.

Hornorakouský protiatomový zmocněnec Dalibor Stráský dnes v Linci upozornil na to, že v příštím roce mají být kromě toho vybrány dvě až tři další lokality pro instalaci takových zařízení. Jedná se podle něj o Tušimicích, Prunéřově, Ledvicích, Poříčí a Dětmarovicích, kde jsou dnes uhelné elektrárny.

Projekt SMR podle české vlády posílí bezpečnost a nezávislost české energetiky, ohrožené válkou na Ukrajině. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) definuje malý modulární reaktor jako jadernou elektrárnu s elektrickým výkonem do 300 megawattů. Podle MAAE pracuje nyní na těchto zařízeních 50 zemí. Tyto reaktory mají být podle MAAE při výrobě energie pružnější a bezpečnější.

Rakouští i bavorští politici české plány kritizují opakovaně. Například expert německých Zelených pro záležitosti Evropské unie v bavorském zemském sněmu Florian Siekmann naposledy kritizoval, že "postavit sousedy před hotovou věc bez jakékoliv diskuse není dobrý styl". Rakouská ministryně pro ochranu klimatu, životní prostředí a energetiku Leonore Gewesslerová stanici ORF sdělila, že Rakousko bude i nadále zastávat protijadernou linii vůči všem svým sousedům.

Rakouský bezpečnostní expert Raphael Zimmerl dnes upozornil na to, že SMR jsou dosud v praxi téměř nevyzkoušené. Existuje podle něj jen málo testovacích zařízení, příliš málo dat - například o vlivu koroze - a velké překážky při realizaci. Zimmerl dodal, že menší jaderné elektrárny nutně neznamenají menší riziko havárie.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down