01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

HORA ODPADU PAYATAS

Na okraji filipínského hlavního města Manily je neobyčejná hora. Zaujímá plochu několika čtverečních kilometrů. Říká se jí "Smokey Mountain" a neustále roste a zvětšuje se. Patří do čtvrti Payatas a žije na ní asi 30 000 lidí. Na hoře neustále hučí motory těžkých nákladních aut, která se bahnitými...

Na okraji filipínského hlavního města Manily je neobyčejná hora. Zaujímá plochu několika čtverečních kilometrů. Říká se jí "Smokey Mountain" a neustále roste a zvětšuje se. Patří do čtvrti Payatas a žije na ní asi 30 000 lidí. Na hoře neustále hučí motory těžkých nákladních aut, která se bahnitými cestami prodírají k vrcholu. Přivážejí odpady dvanácti miliónů obyvatel Manily. Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung to nedávno popsal následovně:

Kolony nákladních aut přivážejí 16 000 m3 odpadů denně. Příjezdová cesta je tepnou celé čtvrti, která není na žádném plánu města, protože cizinci se tam nemají zatoulat. Když vozy svůj páchnoucí náklad vysypou, nahrne se kolem něj hrozen lidí. Tito "Garbage-Pickers" (sběrači odpadu), jak se sami nazývají, hledají v odpadu zbytky potravin, nedojedené hotové pokrmy, v plastiku zabalený chléb, plesnivé ovoce, zbytky drůbeže, nahnilé maso.

"Jíme jen to, co jsme před tím opekli nad ohněm," říká 38letá Linda Tolentinová. Se svými dvěma dětmi Marií-Theresií a Hoselitem, starými 10 a 8 let, pracuje na haldě odpadu, podobně jako skoro všichni lidé v Payatas. Po domácku vyrobenými háky prohrabávají odpad a vyhledávají vše, co lze zužitkovat: papír, sklo, plastické fólie, plechovky od coca-coly. Děti odvlékají nalezené věci v koších nebo plastikových pytlech do obchodů, které materiál dále prodávají recyklovacím firmám.

Za balík suchého papíru je deset peso, za mokrý osm. Nejcennější je bílý plech a hliník, pytel plechovek vynese 20 peso, tolik, kolik stojí kilo rýže.

V Payatas končí nejen domácí, ale i průmyslový odpad. Žádná laboratoř však nikdy nezjišťovala, jaké jedy, těžké kovy a chemikálie se vyvážejí. Páry vycházející z kvasicí hory způsobují kožní vyrážky a bronchitidu. Pitná voda se čerpá ze strašlivě páchnoucích studní, kanalizace neexistuje. V Payatas je však možnost výdělku. Je to více než v jiných slumech kolem Manily...

Hora odpadu má být v příštích letech zavřena, protože je přeplněná. Mnoho lidí Payatas pak opustí, protože ti nejchudší táhnou za odpadem. Bylo tomu tak již jednou, když v 80. letech byla z "kosmetických důvodů" zavřena skládka v Tonto a chudáci následovali nákladní auta s odpadem do Payatas.

- cí -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down