01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hodnotící zpráva k plnění Plánu odpadového hospodářství za rok 2004

Vyhodnocení plnění Plánu odpadového hospodářství České republiky provádí Ministerstvo životního prostředí ČR každoročně do 31. prosince následujícího roku. Obsahem hodnotící zprávy je vyhodnocení plnění závazné části plánu za rok 2004.

Zpracování První hodnotící zprávy o plnění Plánu odpadového hospodářství České republiky za rok 2004 bylo ovlivněno několika významnými skutečnostmi.

První z nich bylo schválení aktualizované Státní politiky životního prostředí na období 2004-2010 (usnesením vlády ČR č. 235 ze 17. 3. 2004), tedy v roce, za který je provedeno první hodnocení plnění POH ČR. Státní politika vymezuje přístup státu k řešení prioritních problémů životního prostředí, tedy i k odpadovému hospodářství.

Ve stejném roce vláda ČR schválila Strategii udržitelného rozvoje České republiky (usnesení č. 1242 ze dne 8. prosince 2004), která definuje záměry státu i pro odpadové hospodářství. Hodnocení POH ČR proto musí přihlížet i k nim.

SPOLUPRÁCE S KRAJI

Při vyhodnocení plánu je důležitým hlediskem spolupráce s kraji. Termín prvního vyhodnocení některých krajských POH byl stanoven na 15. 11. 2005, proto nebylo možné zahrnout výsledky těchto hodnocení do hodnotící zprávy. To na druhé straně vytvořilo možnost nabídnout vytvořenou metodiku vyhodnocení Plánu krajům k využití. Pokusili jsme se tak dosáhnout určitého sjednocení formy hodnocení krajských plánů odpadového hospodářství, a tím většího souladu vyhodnocení stavu plnění POH ČR a POH krajů v příštích letech. Závěry vyhodnocení krajských POH budou promítnuty do vyhodnocení plnění POH ČR za rok 2005, které bude ministerstvem zpracováno v roce 2006.

Odbor odpadů Ministerstva životního prostředí přijal ve spolupráci s externími odborníky metodiku hodnocení POH ČR. Stanovení postupu bylo nutné, neboť se jedná o první hodnotící zprávu, která bude v budoucnu využívána jako základ pro další průběžná hodnocení. Metodika vymezila postup vyhodnocení, způsob hodnocení, strukturu popisu plnění jednotlivých úkolů plánu a informační zdroje, které budou pro hodnocení plnění plánu využity. Byla také stanovena metodika výpočtu hodnot pro všech 35 indikátorů, zahrnutých do Soustavy indikátorů odpadového hospodářství České republiky.

STRUKTURA ZPRÁVY

Úkoly POH ČR jsou hodnoceny z hlediska širšího rámce, s rozsáhlou analýzou relevantních informačních zdrojů a s ohledem na znalostní a faktografickou úroveň systému OH. Jelikož se u většiny stanovených úkolů předpokládá průběžné plnění, odkazuje hodnocení i na aktivity, které proběhly později než v roce 2004.

Hodnotící zpráva o plnění Plánu odpadového hospodářství ČR posuzuje plnění všech 94 úkolů obsažených v kapitolách 1-8 Plánu. Bylo přitom využito soustavy indikátorů odpadového hospodářství ČR a jejich hodnot za rok 2004.

Na základě získaných informací o plnění každého úkolu je vypracováno odborné hodnocení. Stručně je charakterizován stav plnění úkolu ve sledovaném roce, příp. i v letech dalších, pokud je to relevantní. Jsou také vymezeny problémy, ohrožující splnění úkolu v zadaných termínech, včetně návrhu dalších opatření.

Termín splnění většiny úkolů není v Plánu jednoznačně vymezen. Na základě přijatého metodického postupu lze v POH ČR identifikovat 17 úkolů s jasným termínem plnění, 44 úkolů s požadavkem průběžného plnění a 33 úkolů, u kterých termín plnění není uveden.

Pro hodnocení plnění úkolů POH ČR byla použita řada informačních zdrojů. Jsou to především základní koncepční dokumenty související s odpadovým hospodářstvím ČR: Strategie udržitelného rozvoje ČR, Státní politika životního prostředí 2004-2010 (SPŽP), usnesení vlády ČR, sektorové politiky, koncepce, programy, dokumenty EU apod. Jejich vztah na plnění POH ČR, zejména vazba na SPŽP ČR, je v hodnocení uveden. Dalšími zdroji jsou zákony a vyhlášky, mezinárodní smlouvy apod. související s odpadovým hospodářstvím. Jsou uváděny pouze v případech, kdy to je považováno za účelné z hlediska hodnocení příslušného úkolu.

Využity byly také vědeckovýzkumné programy a zprávy (Národní program vědy a výzkumu, projekty výzkumu a vývoje v působnosti poskytovatele apod.), Realizační programy zpracované v letech 2003-2005, informace ekonomického charakteru (programy Státního fondu životního prostředí vyhlášené v roce 2004, výroční zprávy bankovních ústavů aj.). Zdrojem byly hodnoty indikátorů odpadového hospodářství dosažené v roce 2002-2004, které byly stanoveny z dat získaných z Informačního systému odpadového hospodářství (ISOH) z evidované produkce a nakládání s odpady (VÚV T.G.M.-CeHO), který shromažďuje celostátně data na základě evidenčních povinností původců určených zákonem o odpadech.

V neposlední řadě byly využity také zprávy o činnosti České inspekce životního prostředí, 2004, informace původců odpadů, odborné a statistické publikace a periodika, internetové portály, konzultace s odbornými pracovníky aj.

JEDNOTLIVÉ KAPITOLY

První hodnotící zpráva o plnění Plánu odpadového hospodářství České republiky za rok 2004 je rozdělena do 4 kapitol. První kapitolu tvoří "Úvod", ve 2. kapitole "Postup zpracování hodnotící zprávy" je uveden cíl zprávy, včetně postupu zpracování a charakteristiky metodiky, která byla k postupu hodnocení připravena.

Obsahem 3. kapitoly "Hodnocení stavu plnění úkolů Plánu odpadového hospodářství České republiky v roce 2004" je zhodnocení plnění jednotlivých opatření, zásad a cílů obsažených v závazné části Plánu odpadového hospodářství České republiky. Těžištěm 4. kapitoly "Závěr" jsou tabulky zachycující přehledně souhrnné vyhodnocení jednotlivých úkolů a POH ČR jako celku, stav plnění kvantifikovaných hlavních cílů a přehled úkolů, v jejichž plnění byly shledány dílčí nedostatky. Je připojen návrh na způsob odstranění těchto nedostatků.

Technické podklady pro zprávu, včetně metodiky hodnocení, byly zpracovány ke konci roku 2005. Návrh První hodnotící zprávy o plnění Plánu odpadového hospodářství České republiky za rok 2004 bude objektivizován vnitřním připomínkovým řízením uvnitř MŽP. Po vypořádání připomínek bude dokument projednán poradou vedení MŽP. Obsah zprávy bude ovlivněn i vnějším připomínkovým řízením, které proběhne v květnu letošního roku.

Finální verze První hodnotící zprávy o plnění POH ČR za rok 2004 bude předložena vládě k projednání do konce června 2006.

Celá zpráva je v příloze doplněna kvantifikovaným vyhodnocením Soustavy indikátorů POH ČR a bohatou grafickou přílohou.

PhDr. Věra Havránková
odbor odpadů, Ministerstvo životního prostředí

Legislativa

Plán odpadového hospodářství ČR vypracovalo Ministerstvo životního prostředí v roce 2003 v souladu se zákonem č.185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Jeho závazná část byla vyhlášena nařízením vlády č. 197 ze dne 4. července 2003. Platnost Plánu byla stanovena na dobu 10 let, do roku 2012.

Přílohu nařízení vlády o Plánu odpadového hospodářství (POH ČR) tvoří závazná část POH ČR, která se člení na 8 kapitol. Kromě strategických cílů plánu obsahuje každá z kapitol ve svém úvodu hlavní cíl, který má být v určitém časovém horizontu dosažen. Další obsah kapitol tvoří dílčí cíle, zásady a opatření pro specifické skupiny odpadů, jejichž postupné naplňování je podmínkou pro dosažení hlavního cíle.


Ukázka struktury a zpracování hodnotící zprávy (verze 4.) pro konkrétní úkoly POH ČR

Hodnocení stavu plnění:

Ukládání odpadů s obsahem azbestu upravuje vyhláška č. 294/2005 Sb., o podmínkách ukládání odpadů na skládky a jejich využívání na povrchu terénu a změně vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady ukládání na skládky. Další požadované postupy při nakládání s odpady azbestu jsou uvedeny v Metodickém pokynu odboru odpadů MŽP č. 9/2003 k nakládání s odpady ze stavební výroby a s odpady z rekonstrukcí a odstraňování staveb.

3.6.b) Stanovit technické požadavky pro nakládání s odpady s obsahem azbestu při jejich ukládání na skládky

Termín: neuveden

Stav plnění úkolu:

Splněn

7. c) Uzavřít a rekultivovat skládky, které nejsou dlouhodobě schopny plnit zákonné požadavky na provoz a technický stav;
skládky odpadů, které nesplňují podmínky stanovené zákonem o odpadech a prováděcím právním předpisem,

provozovat nejdéle do 16. 7. 2009 na základě rozhodnutí krajského úřadu v souladu se schváleným plánem úprav skládky

Termín: dle textu

Hodnocení stavu plnění:

V roce 2000, 2001, 2002, 2003 a v roce 2004 bylo postupně provozováno 386, 288, 401, 408 a 328 skládek. V roce 2001 v počtu 288 není zahrnuto 87 skládek skupiny SI dle staré legislativy, u kterých se předpokládalo, že budou muset být zavřeny. Jejich provoz je výjimečně povolen do roku 2009. Počet provozovaných skládek mezi roky 2000 až 2004 klesl o 58. V programu SFŽP ČR byla zakotvena možnost podpory sanací a rekultivací skládek. V roce 2004 byla v rámci tohoto programu poskytnuta podpora 15 projektům rekultivace skládek v celkové výši 267,4 mil. Kč. Ve Středočeském kraji bylo z iniciativy krajského úřadu samostatně hodnoceno 33 skládek mj. s cílem identifikovat skládky, které bude nutné uzavřít, upravit, popř. provozovat bez dalšího zásahu.

Výhrada: Seznam skládek, které budou po roce 2009 uzavřeny, nebyl zatím sestaven.

Stav plnění úkolu:

Plněn s výhradami

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down