V lokalitě Růžená (Českomoravská vysočina) pokračují průzkumné práce při vývoji a výstavbě hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva a vysoce aktivního odpadu. V současnosti probíhá hodnocení lokalit z hlediska střetů zájmů, které provádí Energoprůzkum Praha. Výsledky tohoto hodnocení by měly...
V lokalitě Růžená (Českomoravská vysočina) pokračují průzkumné práce při vývoji a výstavbě hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva a vysoce aktivního odpadu.
V současnosti probíhá hodnocení lokalit z hlediska střetů zájmů, které provádí Energoprůzkum Praha. Výsledky tohoto hodnocení by měly být zveřejněny počátkem roku 2003. Do roku 2015 pak budou vybrány dvě lokality - jedna hlavní a jedna záložní. Ve finální lokalitě by měla být vybudována podzemní laboratoř a pokud nedojde k zásadnímu přehodnocení způsobu nakládání s vyhořelým palivem či vhodnosti lokality, budou následovat vlastní stavební a těžební práce.
Zástupce odboru životního prostředí krajského úřadu poukázal na to, že chybějí informace o postupu a výsledcích hodnocení jednotlivých lokalit z hlediska střetů zájmů, které by měly být zprostředkovány krajské samosprávě, obcím, veřejnosti a dalším subjektům. Za jeden z nejvýznamnějších dopadů na životní prostředí pokládá kraj značný objem vytěžené horniny. Uvažuje se předběžně s kubaturou 400 000 či 1 600 000 m3. Celková současná těžba kamene v kraji Vysočina přitom činí zhruba 1 mil. m3.
Při hodnocení střetů zájmů hraje roli řada vlivů. Například lokalita Melechov, ležící na severozápadě kraje Vysočina, byla z původního výběru vyloučena, protože leží relativně blízko údolní nádrže Švihov na Želivce, která zásobuje vodou pražskou aglomeraci.
|