01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hledejme nové technologie

Hledejme nové technologie PODTITULEK: Kompostování je přínosem Většina komunálního odpadu v České republice končí na skládkách. I když se jedná o zabezpečené a řádně provozované skládky, všichni si uvědomujeme, že do budoucna se to musí, byť postupně, změnit. Na odpad bychom se měli dívat jako na...

Hledejme nové technologie

PODTITULEK: Kompostování je přínosem

Většina komunálního odpadu v České republice končí na skládkách. I když se jedná o zabezpečené a řádně provozované skládky, všichni si uvědomujeme, že do budoucna se to musí, byť postupně, změnit.

Na odpad bychom se měli dívat jako na zdroj druhotných surovin. Je pochopitelné, že tento pohled je limitován technologickými možnostmi, a zejména přísnými ekonomickými mantinely.

Motivace

Jednou z ekonomických motivací je jistě i zvyšující se základní poplatek za ukládání komunálních odpadů. Vždyť do roku 2003 vzroste oproti roku 2000 o 167 %. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že mnozí provozovatelé skládek si tuto skutečnost velmi dobře uvědomují, a proto již nyní hledají cesty, jak svoji podnikatelskou činnost - zneškodňování odpadů - naplňovat efektivněji.

Zajímají se o nové technologie. Jsme svědky vizí i uskutečňování plánů, kdy se areály velkých skládek postupně rozšiřují na zpracovatelské závody odpadů s dotřiďovacími a zpracovatelskými linkami, zařízením pro úpravu odpadů apod.

Hledejme tedy novou nebo spíše jinou, relativně levnou technologii pro zneškodnění komunálního odpadu, nebo jeho určité složky.

Z ekonomické analýzy vyplývá, že musíme najít takové zařízení, jehož provoz, včetně splacení pořizovací ceny, nepřekročí náklady na provoz, splácení a rekultivaci skládky a poplatky za ukládání odpadů.

V současné době lze jednoznačně nejlevněji zpracovat organickou složku odpadu, a to pomocí kompostování. Jde o aerobní mikrobiální proces, během něhož jsou organické odpady přeměňovány na hnojivo.

Kompostovatelné odpady tvoří až čtvrtinu domovního odpadu. Na komunálních skládkách navíc často končí odpad ze zeleně, z výroby potravin a další organický odpad. Pokud hovoříme o odpadech organického charakteru, měli bychom vzpomenout i čistírenské kaly. Zde jsou však limitujícími jiné faktory.

Položme si otázku, jak organickou složku z komunálního odpadu vytřídit. Možností je přirozeně několik. V různých regionech přistupují k této problematice odlišným způsobem.

Lze provádět například separovaný sběr, tj. primární třídění v domácnostech. I v České republice se již mnohde používá speciálních sběrových nádob pro organické odpady. Jinou možností je sekundární třídění směsného komunálního odpadu nebo jeho části (např. po primárním vytřídění obalů) na lince s různým stupněm automatizace. Definitivní dotřídění lze provádět i na konci kompostovacího cyklu, přičemž nadsítný podíl se vrací do procesu nebo uloží na skládku.

Ekonomika

Závěrem se vrátím k ekonomice. Pochopitelně i dotřiďování či separovaný svoz si vyžádá náklady, s kterými je třeba kalkulovat. Zde je vhodná úzká spolupráce s občany prostřednictvím obcí.

Do ekonomické rozvahy naopak nedoporučuji zahrnovat v plné výši příjmy z prodeje kompostu, neboť k tomu u nás doposud nejsou vhodné podmínky. Reálná je dohoda o bezúplatném odběru, např. se správci městské zeleně, kteří zároveň produkují organické odpady. Finančně zajímavá je úspora při rekultivaci skládky, kdy lze s výhodou použít vyprodukovaný kompost.

Všechna pro a proti je třeba řádně zvážit. Neexistuje jednoznačně vhodné nebo nevhodné řešení. Vše závisí na konkrétních místních podmínkách. Lze však s určitostí konstatovat, že ekologické počínání může být zajímavé i ekonomicky.

Karel Vajík,

Dekont Umwelttechnik, s. r. o., Zlín

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down