01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hledáme přidanou hodnotu v třídění a úsporných technologiích

Táborská společnost Aston-služby v ekologii, s. r. o., se v oboru pohybuje od roku 1993. Od počátku se specializuje na nakládání s průmyslovými, zejména nebezpečnými odpady. Zajímavá je mimo jiné tím, že nemá žádný zahraniční kapitál.

"Používáme selský rozum a snažíme se nakupovat takové technologie, které nám efektivně vygenerují zisky ve stále se měnícím tržním prostředí. Tržním prostředím jsou pro nás odpady a druhotné suroviny pocházející téměř stoprocentně od výrobních podniků, firem a živnostníků", říká ředitel společnost Josef Mrázek. Spolu s Ing. Martinem Riantem, managerem jakosti a environmentu, s námi hovořili o svých zkušenostech.


Zaměřujete se zejména na podnikovou sféru a nebezpečné odpady. V čem se tato oblast liší od komunálních odpadů?

(JM) Podniková sféra nám až na výjimky vyhovuje, pravidla jsou obdobná jako ve sféře komunální, vždy je nutné splnit požadavky zákazníka a nakládat s odpady v souladu s legislativními předpisy. Hledáme efektivitu u každého přejímaného a zpracovávaného odpadu, každý odpad je pro nás tržní komoditou. Podstatnou část z celkového objemu přejímaných odpadů tvoří nebezpečné odpady. Tržní prostředí se neustále vyvíjí, a to co bylo dříve možné ukládat pouze na skládky, je dnes zajímavou komoditou. I mezi nebezpečnými odpady jsou takové komodity, například mezi znečištěnými obalovými odpady.

Jaké zakázky to jsou?

(JM) Máme zhruba 350 smluvních partnerů. V převážné míře se jedná průmyslové podniky, které potřebují logisticky a v souladu s legislativou vyřešit své odpadové hospodářství jako celek, tedy i nebezpečné odpady. Zákazníci chtějí v prvé řadě ušetřit, ale přibývá i těch, zejména mezi zahraničními investory, kteří kladou důraz na konkrétní zpracování odpadů. Hledáme proto nejlepší dostupné zpracovatelské technologie, tedy takové, které jsou svým provozem úspornější a mají zároveň nižší dopad na životní prostředí, dejme tomu v objemu a kvalitě vystupujících odpadů. Dá se proto říci, že hledáme technologie s nižší ekologickou stopou. V obecné rovině vytváříme úsporu už jen pouhým tříděním a lisováním směsných odpadů a jejich zapojením do recyklačního řetězce v podobě druhotných surovin přímo u zákazníků, tedy v jejich provozovnách. V konečném důsledku je to ekonomické zejména pro zákazníky, s efektem snížení nebo omezení skládkování.

Obvykle se říká, že skládka je nejlevnější ze všeho.

(JM) V současné době je skládkování bohužel stále převažujícím způsobem odstraňování odpadů, zejména těch směsných komunálních, ale ve značné míře i odpadů živnostenských. Záleží na regionu a dostupnosti skládky. S rostoucími cenami pohonných hmot je stále podstatnější položkou celkové ekonomiky odpadového hospodářství doprava. Nejvýhodnější je skládkování pro firmy, které skládku vlastní. Jejich služba zákazníkovi je unifikovaná, jednoduchá, a tím i srozumitelná a nenáročná na lidský potenciál. Problémy mohou nastat při střetu s legislativou, zejména pak, když původce nedoloží, že své odpady třídí.

(MR) Na druhou stranu represe ze strany kontrolních orgánů nevyřeší skládkování jako takové. Pozitivním krokem by bylo nasměrovat úsilí MŽP k procesům vedoucím k podstatnému zdražení poplatků za ukládání odpadů na skládky, obdobně jako v Německu. Dále pak zjednodušení (nikoliv oslabení) a zefektivnění správních procesů (např. EIA) při povolování ekvivalentních zařízení, zejména spaloven odpadů. Skládku naše společnost neprovozuje a výhledově ani neplánuje provozovat.

(JM) V třídění a následném zpracování druhotných surovin hledáme přidanou hodnotu. Tím, že se směsný odpad roztřídí, rozdrtí, odstraní zbytkové znečištění nebo slisuje, dostaneme surovinu, kterou je možné prodat. Pokud druhotné suroviny nasbíráte kamion, je možné ji prodat bez větších potíží, ale musíte nalézt tu správnou chvíli. Důkazem je například propad druhotných surovin v roce 2009.

(MR) Důležité jsou proto pro nás dostatečně veliké skladovací prostory, abychom mohli vytříděné materiály déle skladovat a počkat si na vhodný čas k prodeji.

Takže když vám někdo dá zakázku, že se potřebuje zbavit něčeho speciálního....

(JM) To se stává zejména při zpracování kapalných odpadů, např. strojírenských emulzí, barev, apod. Hledáme technologie a postupy, které ve spolupráci s týmem profesionálních chemiků laboratorně ověřujeme a do funkčních technologií a postupů následně investujeme kapitál.

(MR) V každém případě postupujeme v souladu s environmentální legislativou, i když je velmi obtížné se v současné legislativě a jejích interpretacích orientovat. Výklady neexistují, metodických pokynů je pomálu a někdy vznikají v důsledku toho opravdu paradoxní situace. Nepříjemný, zejména pro vlastní fungování pracovních postupů v praxi, je souběh legislativy, tedy interpretace nějakého procesu ve dvou, nebo i několika zákonech, kde v každém je daný proces popsán a legislativně vymáhán jinak. Úřady nám situaci rozhodně neulehčují.

Zaznamenáváte nějaký trend v produkci odpadů?

(JM) Výrazné změny jsou například v oblasti zmíněných obráběcích strojírenských emulzí. V současné době jsou výrobci dodávány čím dál kvalitnější emulze, které je možné používat k obrábění kovů opakovaně, po nějakém přečištění, filtraci. Když ale jednou emulze doslouží, její vlastní odstranění, konkrétně se jedná o rozražení olejové fáze a dočištění fáze vodní, je stále více obtížnější. Proto již zmíněné investice naší společnosti do nových technologií.

(MR) Velká část našich zákazníků má své provozovny v průmyslových zónách, kde často není zabezpečeno specializované čistění jejich technologických odpadních vod. Mají povoleno odstraňování splaškových vod, nikoliv vod technologických. Respektive mají uzavřenou smlouvu na vodné a stočné s vodárenskou společností, nebo společností provozující kanalizaci a biologickou čistírnu odpadních vod. Pochopitelně řeší problém, zdali mohou své odpadní vody, pocházející z technologického procesu "poslat splaškovou kanalizací" na ČOV a co je to bude stát, nebo jestli je raději předají specializované firmě coby odpad, a navíc nebezpečný.

Co všechno pro zákazníky zajišťujete?

(MR) Kromě přímého nakládání s odpady provozujeme službu komplexního odpadového hospodářství, jakéhosi "odpadového outsourcingu". Konkrétně se jedná o stoprocentní zapojení našeho zaměstnance v odpadovém hospodářství přímo na provozovně zákazníka. Jeho náplní práce je svoz odpadů do shromaždiště, vytřídění nebezpečných příměsí, vytřídění druhotných surovin a jejich slisování. Tento zaměstnanec vytvoří transportní balení, onu prodejnou jednotku, a zároveň dbá na zákonné nakládání s odpady, zejména s těmi nebezpečnými. Efektivním přínosem pro zákazníka je, že se o odpady nemusí starat v celé zákonné šíři.

Důležitá je také legislativní podpora a zastupování našich zákazníků. Tyto služby jsou spojené i s administrativou napříč environmentálního spektra, tedy nejen v dikci odpadového zákona. Běžná je administrativa a tvorba nejrůznějších dokumentací podle složkových zákonů, tj. zákona o obalech, o vodách, o ochraně ovzduší, integrované prevenci znečišťování, a dalších legislativních norem.

Kapalné odpady se zpracovávají na dvou téměř analogických deemulgačních čistírnách odpadních vod (DEČOV) s kapacitou každé 13 000 m3 za rok. Na těchto "odpadářských" zařízeních, jež jsou zároveň vodními díly ve smyslu zákona o vodách, a které podléhají integrované prevenci znečištění (IPPC) jsou odpady a odpadní vody odstraňovány fyzikálně-chemickou cestou několika standardizovaných postupů. Zároveň je možné k těmto procesům využívat odpadní kyseliny a zásady. Vystupující kaly jsou dále mechanicky upravovány na vysokorychlostní odstředivce německé firmy Flootwag.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down