01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hlášení o odpadech a IRZ - sporná vypovídací schopnost

Jako pracovník firmy, která původcům odpadu a provozovatelům zdrojů znečišťování ovzduší zajišťuje "ekologický servis", se zabývám mimo jiné zpracováním údajů, požadovaných pro ohlášení do Integrovaného registru znečišťování.

Reakce na článek
"Je integrovaná prevence také snahou o integraci informací?" od Ing. Jiřího Kvítka
(Odpady 7-8/2005)

PRO

V článku Ing. Jiřího Kvítka je na konci kritická zmínka, že hlášení o odpadech má ve vztahu k IRZ spornou vypovídací schopnost. To je námět pro samostatnou diskusi, k níž bych se pokusil chtěl uvést některé svoje poznatky.

PROHŘEŠKY PROTI LOGICE

Příloha k vyhlášce č. 572/2004 Sb., označená jako "Evidenční list látky ohlašované do integrovaného registru znečišťování" se již v názvech svých jednotlivých částí značně prohřešuje proti logice. Zatímco příloha jako celek i její první díl (Evidenční list) se týká látky ohlašované, v bezprostředně následujícím názvu části II (Identifikace uživatele) se objevuje blíže nevysvětlený pojem "registrované látky". V části III i IV však citovaný text opět používá původní pojem "ohlašované látky". Můžeme si tedy svobodně a demokraticky vybrat, zda budeme určitou látku pouze ohlašovat, nebo též registrovat?

Běžný uživatel zřejmě pochopí, že se jedná o látky uvedené v přílohách č. 1 a č. 2 k předchozí vyhlášce 368/2003 Sb., a zařídí se podle toho. Jenže tím veškerá vzniklá úskalí nekončí, teprve začínají.

Část IV. Přenosy (mimo provozovnu, výstupy) má podchytit "množství ohlašované látky v odpadech s odlišením, zda jsou určeny k využití či odstranění a označením zařízení (...), do kterého je odpad předán". Uvádí se zde celkové množství látky za ohlašovací období (kg/rok), metoda zjišťování (měřením, výpočtem nebo expertním odhadem), určení odpadů (k využití nebo k odstranění) a označení zařízení, do kterého je odpad předáván. Další součástí ohlašovacího postupu pro IRZ je roční "Hlášení o produkci a nakládání s odpady" (bez ohledu na skutečnost, že se toto hlášení ve stejném termínu předává místně příslušnému úřadu obce s rozšířenou působností). Plně souhlasím s názorem, že pro případné ověření správnosti údajů obsažených v Evidenčním listu nemá toto "Hlášení" dostatečnou vypovídací schopnost. Neuvádí totiž obsah ohlašovaných látek v jednotlivých odpadech, takže příjemce (v daném případě IRZ) nemůže posoudit, ze kterého vzniklého odpadu přenos (= nadprahové množství ohlašované látky) pochází.

Rovněž tak nikde není uvedeno (podle adresy nebo IČO firmy, které byl odpad předán, to obvykle nelze zjistit), zda odpad během roku vzniklý a předaný byl uložen na skládku, spálen ve spalovně, zkompostován nebo recyklován. Předpokládejme, že původce odpadu, kterým bylo mimo provozovnu přeneseno nadprahové množství ohlašované látky, uvede všechny požadované údaje (včetně těch, které v ročním "Hlášení" obsaženy nejsou) správně a úplně, jak je povinen pod hrozbou sankcí učinit. Co si musí takovýto pečlivý původce odpadu předem zajistit?

CO VŠE MUSÍ PŮVODCE MÍT

Za prvé si musí pořídit rozbor odpadu zaměřený především na stanovení obsahu ohlašovaných látek. Povinnost původce předávat spolu s odpadem rozbor ne starší než jeden rok je citovanou vyhláškou stanovena jednoznačně, žádné zařízení zpracovávající odpad nemůže riskovat příjem příslovečného zajíce v pytli. Výsledky rozboru slouží nyní nejen příjemci odpadu k posouzení, jak s odpadem dále naložit, ale i původci odpadu - pro výpočet množství ohlašovaných látek, které byly odpadem přeneseny mimo provozovnu.

Za druhé musí mít prohlášení, kterým příjemce odpadu potvrzuje způsob nakládání s odpadem - tak, aby údaj v části IV. ohlašovacího formuláře byl dostatečně věrohodný.

Pro dlouhodobě opakované dodávky odpadu majícího stálé složení lze doporučit, aby toto prohlášení bylo zakotveno např. ve smlouvě o dodávce a odběru odpadu nebo jako součást ceníku, který je zpravidla přílohou této smlouvy. Pro rychlou informaci postačí obvykle jednoslovný údaj (Spalovna, Skládka, Kompost, Náhradní palivo nebo Recyklace).

VYMEZENÁ PLOCHA NESTAČÍ

Ani v případě, že původce odpadu má k dispozici všechny potřebné údaje, nemusí být správné a úplné vyplnění "Evidenčního listu" pro IRZ vždy jednoduché. Plocha vymezená na předtisku příslušného formuláře totiž nepostačuje k umístění všech požadovaných údajů, pokud část nadprahového množství ohlašované látky pochází z odpadu předaného k recyklaci, jako např. měď obsažená v mosazné strusce, zatímco zbývající podíl ohlašované látky je obsažen v odpadech, které předmětný původce předal k odstranění - např. měď jako jedna z příměsí obsažených v odpadním vosku po několikanásobném přetavení.

Prostor je nedostačující pro údaje také v případě, když během uplynulého kalendářního roku byl odpad, kterým se mimo provozovnu přeneslo nadprahové množství ohlašované látky, předáván střídavě několika subjektům k jeho převzetí oprávněným - což je postup zcela běžný. Provozovatel úložiště, kam se soustřeďují odpady pocházející od řady původců v rámci ohraničeného průmyslového areálu, předává odpady tomu subjektu, který předloží optimální nabídku.

Během své dosavadní (poměrně krátké, první hlášení pro IRZ se podávalo k 15. 2. 2005) praxe mi nezbylo než zajistit si úplnost údajů použitím samostatné přílohy k Evidenčnímu listu, čímž však podstatně narostl objem odesílané dokumentace, též v elektronické formě.

A to ještě doufám, že moje zmínka o rozboru odpadů nevyústí v nový předpis - abych pak někdy nemusel do IRZ posílat ještě kopie protokolů o zkoušce nebo vypisovat čísla a data vystavení oněch protokolů na další formulář, jímž bude prokázána správnost postupu "C - Výpočet" použitého ke zjištění přenosů!

Přímá vazba mezi látkou ohlašovanou a konkrétním odpadem se v tomto kontextu jeví jako požadavek zcela logický, ale splnění tohoto požadavku je (např. ve firmě, která přijímá od více než 30 původců odpady více než 60 druhů) je dosti pracné. Od počátku této činnosti proto provádíme výpočet přenosů ve dvou fázích: v pololetí nanečisto pro množství odpadu přijaté ke 30. 6., po skončení roku pak upravíme předběžné pololetní údaje na celoroční tonáž odpadu.

Ing. Jan Caha
samostatný ekolog,
MESIT ekologie, s. r. o. , Uherské Hradiště

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down