EVIDENCE SKLÁDEK V dnešním světě snad již neexistuje žádná oblast lidské činnosti, do které by nezasáhly počítače. Nejinak je tomu i v odpadovém hospodářství, ať již na úrovni producentů či zpracovatelů odpadů nebo na úrovni řídicích a kontrolních orgánů. Pomoc výpočetní techniky můžeme očekávat...
EVIDENCE SKLÁDEK
V dnešním světě snad již neexistuje žádná oblast lidské činnosti, do které by nezasáhly počítače. Nejinak je tomu i v odpadovém hospodářství, ať již na úrovni producentů či zpracovatelů odpadů nebo na úrovni řídicích a kontrolních orgánů.
Pomoc výpočetní techniky můžeme očekávat při řízení technologií zpracování a ukládání odpadů, při jejich evidenci i dalších souvisejících činnostech.
Jedním z článků tohoto řetězce jsou také referáty životního prostředí okresních úřadů. Základním stupněm využití počítače na těchto pracovištích je elektronická evidence skládek a dokumentace k nim.
K těmto popisným a evidenčním informacím, které ani dnes leckde nejsou vedeny digitálně, bývají k dispozici mapové podklady se zákresy skládek, technické dokumentace úložišť a další grafické údaje.
JEDNOTNÝ SYSTÉM
Popsaná situace je typickým polem pro nasazení digitálního informačního systému sjednocujícího veškeré informace. Pro tyto účely byly vyvinuty technologie geografických informačních systémů (GIS). Jedná se o systémy integrující grafickou a popisnou informaci o zájmových objektech, přičemž grafická prezentace objektů je vztažena k jejich reálnému výskytu v prostoru popsaném souřadnicemi či jinak určené lokalizaci.
Takto postavený systém pak neplní pouze funkci elektronické evidence, ale lze po něm požadovat i funkce analytické sledující prostorové či atributové vztahy mezi daty zavedenými v systému. Tak mohou být získávány informace, které často nelze získat jiným způsobem nebo cesta k nim by bez využití GIS byla mnohem časově, technicky a často i finančně náročnější.
PŘÍKLAD Z HRADCE KRÁLOVÉ
Jako názorný příklad jednoduchého a přitom výkonného systému lze uvést geografický informační systém Okresního úřadu Hradec Králové. Geografický informační systém zde poskytuje podporu rozhodovacímu procesu na většině referátů, referát životního prostředí nevyjímaje. Pro pracovníky oddělení ekologie přírody - program odpadového hospodářství - byly zpracovány dva základní tématické okruhy geografických dat - zařízení na zpracování odpadů a trasy pro převoz nebezpečných odpadů.
Zařízení na likvidaci, využití a úpravy odpadů (skládky a ostatní zařízení) byly spolu se starými ekologickými zátěžemi lokalizovány v mapových podkladech měřítek 1 : 50 000 až 1 : 10 000 a z nich byly přeneseny do digitální podoby. Ke každému objektu pak byly připojeny popisné informace z dostupné elektronické evidence ve formě databázových atributů.
K vytvoření datové vrstvy tras pro převoz nebezpečných odpadů bylo využito existujícího digitálního polohopisu okresu zpracovaného v měřítku 1 : 10 000. Zdrojem informací byla, kromě Atlasu tras ADR, vyhláška tyto trasy vymezující a podmínky pro přepravu nebezpečných odpadů na území okresu Hradec Králové, jejichž znění je v GIS připojeno jako doprovodná informace.
EVIDENCE ZÁTĚŽÍ
Kromě výše uvedených datových vrstev vytvořených v rámci budování komplexního GIS Okresního úřadu Hradec Králové je na referátu životního prostředí k dispozici také systém evidence ekologických zátěží (SEZ) dodaný Ministerstvem životního prostředí.
Systém evidence zátěží využívá služeb GIS ve své grafické části a svou datovou i softwarovou podstatou je zcela kompatibilní s kmenovým geografickým informačním systémem a tvoří s ním provázaný informační celek. Vybrané informace ze SEZ jsou zpřístupněny také uživatelům, kteří nemají k dispozici ty softwarové nástroje, pro které je primárně určen.
Kromě všech těchto datových zdrojů mají příslušní pracovníci k dispozici veškeré ostatní informace z GIS Okresního úřadu Hradec Králové - údaje polohopisné, územně-identifikační i tematické z oblasti působnosti referátu životního prostředí a dalších referátů. To vše, integrováno v jednotném prostředí, vytváří výkonný, informačně hodnotný systém, který slouží jako účinná podpora každodenní praxe jeho uživatelů.
DALŠÍ MOŽNOSTI
Typickou úlohou řešenou v takovém systému může být zobrazení zájmového objektu či trasy na mapě okresu a sledování jejich vztahů k okolí - k zastavěným územím, ochranným pásmům různého typu, morfologickým a výškopisným poměrům lokality, geologické a hydrogeologické stavbě území a obecně jakýmkoli jevům, jejichž geografická prezentace je v GIS k dispozici.
Lze také provádět jednodušší či složitější analytické operace a stanovovat tak například kritéria vhodnosti umístění skládky, zařízení či komplexního posouzení trasy ADR, a to vše v jednom prostředí na počítači odpovědného pracovníka.
ANALOGOVÉ VÝSTUPY
Praktickým zhodnocením geografických dat jsou také tištěné kartografické výstupy, zde například v podobě nástěnné mapy okresu Hradec Králové zobrazující v jednom výtisku zařízení na zpracování odpadů, pásma hygienické ochrany vodních zdrojů a zvláště chráněná území.
Tyto analogové výstupy z GIS mohou dobře posloužit například i tam, kde není k dispozici přímý přístup k digitálním datům. Úkolem tohoto článku není popisovat veškeré možnosti geografických informačních systémů ani zabývat se jejich technickou podstatou.
Cílem je informovat o těchto možnostech, které jsou v současné době všeobecně dostupné, a to i bez velkých investic do technického a programového vybavení či náročného školení uživatelů. Největší bohatství a síla každého informačního systému je v datech a ochotě a schopnostech jednotlivých pracovníků tyto systémy využívat.
Informační systém by tedy měl být budován nad obsahově bohatou a kvalitní datovou základnou a zpřístupňovat tato data co nejširšímu okruhu uživatelů co nejjednodušší a nejefektivnější formou tak, aby byl skutečným pomocníkem v každodenní praxi.
Základní informace o GIS Okresního úřadu Hradec Králové, který zde byl zmiňován, naleznete na internetových stránkách úřadu.
PAVEL TRHOŇ,
T-MAPY, spol. s r. o.
FOTO ARCHÍV
Zařízení na likvidaci, využití a úpravy odpadů (skládky a ostatní zařízení) byly spolu se starými ekologickými zátěžemi lokalizovány v mapových podkladech měřítek 1 : 50 000 až 1 : 10 000 a z nich byly přeneseny do digitální podoby.