01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Geneze ekologické havárie

Lednový únik kyanidů z Lučebních závodů Draslovka Kolín poškodil život na více než 80 kilometrech Labe a usmrtil kolem 10 tun ryb. Skutečný rozsah škod odhalí až jarní tání řeky.

Zdaleka ne u každé podobné mimořádné události je nalezen viník - zvláště u těch menších se to nepodaří. Co této ekologické havárii předcházelo, proč k ní došlo, jaký měla průběh a jak se s ní příslušné orgány vypořádají?

K úniku kyanidů došlo v časných ranních hodinách v pondělí 9. ledna. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) obdržela hlášení ve čtvrtek 12. ledna od Hasičského záchranného sboru. Desítky mrtvých ryb se objevily v Labi nejdříve v Kolíně, ve čtvrtek ráno i v Poděbradech a v Nymburku.

"V pátek bylo jasné, že se ve vodě vyskytují zvýšené koncentrace kyanidů. V pondělí došly výsledky analýz uhynulých ryb, které ukázaly, že příčinou jsou právě ony. První šetření v Draslovce jsme dělali v pátek. V pondělí se Draslovka konečně přiznala, že došlo k únikům koncentrovaných odpadních vod. Tuto skutečnost pak vedení společnosti oznámilo v úterý 17. ledna na tiskové konferenci," řekl nám náměstek ředitele ČIŽP Ing. Hynek Beneš.

Mezitím podnik Povodí Labe velmi intenzívně monitoroval tok řeky. Laboratoře hradeckého Povodí Labe zjistily u Nymburka až třicetinásobné překročení limitů toxických kyanidů. Díky zvýšenému průtoku vody z vltavské kaskády se podařilo vodu naředit tak, že koncentrace pod Mělníkem již nebyly pro ryby toxické.

VINÍK

Základní pochybení je na Draslovce, protože ona má povinnost havarijní situaci, pokud nastane, hlásit. Její vedení se však bránilo, že o havárii nevědělo.

"První informace o havárii jsme zaregistrovali z médií 12. ledna. V té době byl úhyn ryb dáván za vinu nedostatku kyslíku v řece. Nikoho v té době logicky nenapadlo, že by havárie mohla mít spojitost s naší firmou," tvrdil výrobní ředitel společnosti Jiří Holub s tím, že navíc v okolí Labe je řada jiných průmyslových podniků, které mohly mít s úhynem ryb spojitost.

"Pravděpodobně vlivem nízkých teplot došlo k závadě na signalizačním plováku maximální hladiny v detoxikační jámě odpadních vod. Závada způsobila přeplnění jámy a přetok odpadních vod s obsahem kyanidů na zpevněnou plochu a dále podnikovou kanalizací do Labe," uvedl Holub. Podle jeho hrubého odhadu šlo asi o dva kubické metry intoxikované vody.

"Ekologickou havárii pravděpodobně zavinil zaměstnanec podniku," řekl novinářům o několik dní později generální ředitel společnosti Pavel Brůžek. Podle zjištění firmy porušil provozní řád a pravděpodobně nepochybil úmyslně. Kdyby si totiž své chyby byl vědom, tak by stopy zahladil a ČIŽP by nic nepoznala.

Rybáři uvedli, že na Labi uhynulo kolem 10 tun ryb. Jednalo se většinou o cejny velké, v menší míře také o kapry, amury, tolstolobiky a parmy. Předpokládanou škodu dva miliony korun se Draslovka zavázala rybářům zaplatit. Nejde však jen o ryby.

"Požádali jsme kolegy z Výzkumného ústavu vodohospodářského a Agentury pro životní prostředí, aby nám pomohli posoudit jaký dopad měla havárie na vodu a život v Labi. Nižší organismy nejsou na kyanidy tak háklivé, takže by nemusel být tak dramatický. Musíme počkat, až rozmrzne Labe. Teprve tehdy uvidíme úplný dopad na zdejší ekosystém," řekl nám ředitel ČIŽP Ing. Jan Slanec.

PONAUČENÍ

Podniky, které ve velkém množství nakládají s nebezpečnými látkami, si musí nechat schválit takzvanou bezpečnostní dokumentaci. V okamžiku, kdy je schválena krajským úřadem, se stává pro podnik zákonem. "Naposledy jsme byli na kontrole v Draslovce v květnu loňského roku. Tehdy ještě bezpečnostní dokumentace schválena nebyla, k tomu došlo až v průběhu července," uvedl Hynek Beneš.

Podle Ing. Slance většina chemiček má celkem dobře, rutinně zvládnuto standardní technologické chování při výrobě. K havárii u nich většinou dochází při nestandardních operacích. U Draslovky to byla odstávka výroby a proplachování systému.

V Draslovce odstávka skončila a běží tam běžný provoz. Inspektoři ČIŽP nahlásili, že došlo ke zdvojení jištění detoxikačních jímek a ke snížení jejich maximální hladiny. "Příčinou havárie byla shoda řady faktorů a my jsme okamžitě přijali opatření, aby se to nemohlo opakovat. Zpřísnili jsme kontroly vypouštěných odpadních vod a provedli další technická a bezpečnostní opatření," uvedl Pavel Brůžek.

Výrobní ředitel Jiří Holub ubezpečuje, že díky přijatým bezpečnostním opatřením by se už havárie podobného druhu neměla opakovat. "Periodicky každou hodinu jsou prováděny kontroly ve vodách, které tečou do vodoteče," tvrdí.

V rámci preventivních opatření Draslovka po havárii mimo jiné odpojila jímku dešťové kanalizace od čistírny odpadních vod, zdvojila signalizaci možné havárie a zvýšila četnost vizuální kontroly odtékající vody.

SPRÁVNÍ ŘÍZENÍ

Kvůli neohlášení havárie a nedovolenému vypuštění odpadních vod zahájila s Lučebními závody Draslovka správní řízení ČIŽP. Společnosti hrozí v prvním případě sankce 200 000 korun, v druhém až deset milionů korun. Za to, že o havárii včas neinformovala a neměla podepsánu pojistnou smlouvu, chce společnost sankcionovat Středočeský kraj.

"Rádi bychom správní řízení neprotahovali. Musíme si však nechat vypracovat znalecké posudky, protože není ještě přesně jasné, jaké množství odpadních vod uniklo a jak byly koncentrované. Proto se obávám, že řízení bude trvat tři měsíce," tvrdil koncem ledna Ing. Beneš.

Pro Draslovku bude existencionálně důležité, jak dopadnou hloubková šetření a měření ČIŽP. Na výsledky čeká i krajský úřad. "Budeme apelovat, aby uložená pokuta, která se rozdělí mezi město a Státní fond životního prostředí, byla zpětně účelně využita k sanaci škod," řekl mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka.

Pokud podnik nedá takové záruky, aby o bezpečnosti provozu nebylo pochyb, může Kolín spolu s krajem výrobu kyanidů na území města zakázat. Vedení Draslovky se omluvilo za špatnou informovanost města a uvedlo, že plánuje náročné investiční akce ke zvýšení bezpečnosti a zamezení úniku škodlivin.

"Provázanost produkce kyanidů s dalšími výrobními procesy by v případě zákazu výroby pro firmu znamenala podstatné zhoršení ekonomiky, a tím i zastavení celé kyanidové chemie," řekl výrobní ředitel Holub. Podle Martina Kupky existuje dost nástrojů přinutit Draslovku k efektivním opatřením. "Snažíme se ale, aby pro podnik neměly likvidační charakter," uvedl.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down