01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Galvanovny se snaží recyklovat maximum svých odpadů

Cílem galvanického pokovení je vytváření kovových povlaků na převážně kovových základních materiálech. Vytváří se ochranná protikorozní vrstva, která výrobky chrání během jejich používání před vlivy okolního prostředí a prodlužuje tak jejich životnost.

Pokovit lze prakticky většinu běžně užívaných konstrukčních materiálů. Převažují uhlíkové oceli, některé slitinové oceli (hlavně nástrojové), měď, mosaz, bronz, hliník a různé slitiny. Pro dekorativní účely se pokovují některé druhy plastů.

Galvanické pokovování je hodně náročné na kvalitní předúpravu zboží, protože styk fází musí být dokonalý. Předúprava obvykle zahrnuje několik kroků (hrubé odmašťování, elektrochemické odmaštění, moření, opalování, tryskání a další postupy).

Při elektrolytických povrchových úpravách je vylučování kovů na povrchu výrobku založeno na elektrolýze vodných roztoků solí na elektrodách. Galvanická lázeň představuje vyvážený celek roztoků solí a pracuje pouze v určitém rozmezí teplot, hodnot pH a chemického složení. Získané povlaky musí splňovat celou řadu požadavků: vedle dobrých mechanických vlastností je to co nejlepší přilnavost, minimální množství pórů, vyrovnávací schopnost, případně lesk, hloubková účinnost, krycí schopnost a další.

Už přes 150 let se běžně používá zinkování, pokovuje se však i jinými kovy (nikl, měď, cín, stříbro). Druhý typ povrchových úprav, chemické úpravy, používají metod černění či fosfátování. Při volbě galvanického povlaku je důležitým kritériem funkčnost povrchové úpravy. Správný výběr povlaku předpokládá důkladné odborné technické posouzení i ekonomickou rozvahu.

VSTUPY DO ZAŘÍZENÍ

Typickým podnikem, kde musejí řešit vše kolem odpadních produktů z povrchových úprav, je OEZ s. r. o., Letohrad). Na elektrotechnickém trhu působí již bezmála sedmdesát let. Produktový program společnosti se zaměřuje na přístroje pro domovní rozvody, kompaktní a vzduchové jističe, pojistkové systémy, rozvodnice a rozváděčové skříně. Její inženýrské know-how je vytvářeno a děděno po mnoho generací. OEZ dosáhl jako první firma v České republice v roce 2001 certifikace integrovaného systému managementu řízení v oblasti QMS, EMS a BOZP..

V galvanovně společnosti OEZ s. r. o., se povrchově upravuje hlavně železo, měď, mosaz a hliník. Do provozu galvanovny vstupuje na čtyřicet surovin a pomocných látek (chemické přípravky pro odmašťování, moření, galvanické pokovování a zneškodňování odpadních vod z technologického procesu v neutralizační stanici). Ze všech používaných surovin odchází na konečném výrobku z procesu pouze pokovená vrstva o tloušťce 3-12 mikrometrů.

Některé z používaných látek mají z pohledu zákona o chemických látkách nebezpečné vlastnosti. Nejčastěji jsou klasifikovány jako žíravé, dráždivé, toxické či nebezpečné pro životní prostředí (k´dy H5, H13, H14 podle zákona o odpadech.)

Odpady z provozu galvanovny

Produkované odpady jsou evidovány, tříděny a ukládány do označených sběrných nádob. Cílem třídění je hlavně umožnit maximální využití produkovaných odpadů. Sběrná místa má na starosti odpovědný pracovník, který vede evidence shromažďovaných odpadů.

Do skupiny 11 podle Katalogu odpadů spadají kaly a filtrační koláče z neutralizační stanice obsahující nebezpečné látky (kat. č. 11 01 09). Jsou to kaly tuhé a rypné konzistence, žlutozelené až hnědé barvy a neutrální reakce. Bylo u nich identifikováno několik nebezpečných vlastností (H5, H13, H14).

Do skupiny 11 patří i oplachové vody obsahující nebezpečné látky. Jsou zneškodňovány v neutralizační stanici. Od 1. 4. 2005 firma smluvně předává odpady skupiny 11 01 09 k recyklaci firmě WRC World Resources Company, Wurzen. Do roku 2009 byly předávány za nulové náklady na zneškodnění a dopravu, což znamenalo výrazně pozitivní finanční efekt. Dříve byly ukládány na zabezpečenou skládku.

Z galvanických kalů se zpětně získávají těžké kovy (nikl, měď, zinek). Tyto neželezné kovové koncentráty se dodávají do hutí jako volný komerční produkt, kde slouží jako surovina nebo doplněk pro výrobu primárních kovů nebo kovových solí. WRC recykluje odpady z různých odvětví průmyslu (od elektroniky, leteckého průmyslu, úprav povrchů, automobilového průmyslu až po šperkařství).

V galvanovně OEZ vznikají i další nebezpečné odpady, například zaolejovaná voda z odlučovačů oleje, obaly se zbytky nebezpečných látek, absorpční činidla, filtrační materiály, čistící tkaniny nebo ochranné oděvy znečištěné nebezpečnými látkami. Vyskytují se také vyřazené anorganické i organické chemikálie. Většina z těchto nebezpečných odpadů se předává různým odpadářským společnostem (zejména .A.S.A., s. r. o., Pardubice, ale i další odpadářské a specializované společnosti) ke skládkování nebo spalování (např. čisticí tkaniny, filtrační materiály).

Mezi ostatními odpady (bez nebezpečných vlastností) najdeme piliny a třísky neželezných kovů, dále měď, bronz, mosaz. hliník a další kovy, různé typy obalů a komunální odpad. Produkce ostatních odpadů je relativně nízká, pohybuje se v desítkách kilogramů (kromě kovů, kterých se za rok vyprodukuje kolem 3 tun).

Kromě směsného komunálního odpadu jsou v podstatě veškeré ostatní odpady z provozu galvanovny recyklovány. Komunální odpady a obaly odvážejí z podniku běžné komunální odpadářské firmy.

OMEZOVÁNÍ VZNIKU ODPADŮ

Galvanovna je zařazena jako velký zdroj znečišťování ovzduší. Je zde více než 30 m3 pokovovacích lázní. Produkce nežádoucích emisí se řeší instalací výduchů u jednotlivých zařízení, které odsávají emise pryč z pracovního prostředí.

Odpady kovů, jako je měď, bronz, mosaz, hliník, železo, ocel a směsné kovy (O) se firma snaží předat k recyklaci. Odpady tohoto druhu jsou na trzích poměrně žádané a je snaha je maximálně finančně zhodnotit. Bilance tržeb za tříděný kovový odpad je v OEZ zatím velmi příznivá.

Společnost OEZ s. r. o., velmi dbá na předcházení vzniku odpadů a jejich minimalizaci. Linky se postupně modernizují, je zaváděna automatizace procesů, přibyly nové technologie, kapacita linek se rozšiřuje. Díky aktivitě firmy se v porovnání s nárůstem produkce výrobků snižuje celkový objem produkovaných odpadů, snižuje se částka za zneškodnění odpadů a zvyšuje se množství vytříděných recyklovatelných odpadů.

V roce 1994 byla uvedena do provozu technologie pro čištění odpadních vod (AFIG) a dodnes patří mezi nejlepší, co v této oblasti existuje. V roce 1999 byl zakoupen elektrolyzér CHEMELEC na zachytávání stříbra z odpadních vod. Vybudováním nové Ag linky došlo ke snížení objemu kyanidových stříbřících lázní z 5000 l na 3500 l, snížil se také počet odsávaných výduchů u této linky ze tří na jeden.

Od července 2006 došlo ke změně ve složení povrchových úprav obsahujících chrom. Podle směrnic EU je zakázáno používat šestimocný chrom, který je prokazatelně karcinogenní. V technologiích galvanovny OEZ přestaly být používány žluté a černé chromáty, obsahující šestimocný chróm. Nahrazeny byly novou technologií novou technologií - silnovrstvou pasivací. Ta má vyšší nároky na energii a ekonomiku, neohrožuje však životní prostředí, ani zdraví pracovníků. Technologicky i organizačně náročný přechod u závěsově pokovovaných dílců proběhl bez závad, kvalita pokovení se téměř nezměnila.

Pomocí zavedeného integrovaného systému podle norem ČSN EN ISO 14001 a OHSAS 18001 společnost sleduje produkovaná znečištění, rizika bezpečnosti a ohrožení zdraví zaměstnanců a identifikuje příčiny vzniku přímo ve výrobních technologiích. Důkaz, že to funguje, je nasnadě. Po dobu činnosti společnosti OEZ s. r. o., nebylo proti ní zahájeno správní řízení ve věci porušení zákona č 185/2001 Sb. o odpadech ze strany Čeksé inspekce životního úprostředí, ani dalších z orgánů veřejné správy.

Markéta Košárková
Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Fakulta životního prostředí

OEZ Letohrad působí na elektrotechnickém trhu již sedmdesát let

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down