FCC přesunula plánovanou linku na tuhá alternativní paliva na okraj Prostějova

Společnost FCC ČR přesunula plánovanou linku na výrobu tuhého alternativního paliva (TAP) dál od obytné části Prostějova. Původně chtěla tuto technologii instalovat ve svém areálu nedaleko hlavního nádraží, což vzbudilo nevoli místních obyvatel. Upravený projekt počítá s vybudováním linky na pozemcích v průmyslové zóně v Kojetínské ulici, tedy v okrajové části Prostějova.

Palivo pro fluidní kotle a pece

Plánovaná technologie má v Prostějově zpracovat až 50 000 tun odpadu za rok. Společnost FCC ČR nejprve plánovala vyrábět TAP v Biskupicích u Prostějova, kvůli odporu obyvatel a zastupitelstva ale od záměru nakonec upustila a zaměřila se na Prostějov.

Plánovaná linka v Kojetínské ulici bude zpracovávat energeticky využitelné odpady, jako je komunální odpad, materiálově nevyužitelné živnostenské a průmyslové odpady či zbytky z třídění druhotných surovin. Linku bude opouštět TAP určené pro fluidní kotle tepláren a cementářské pece. "Umístění záměru se v návaznosti na stávající průmyslový areál jeví jako optimální řešení," stojí v oznámení společnosti FCC ČR. Pokud firma získá všechna potřebná povolení, chce stavbu provozu s linkou na výrobu TAP zahájit ve druhém čtvrtletí příštího roku a dokončit o rok později. Výrobna TAP zaměstná deset lidí.

V původním plánu firma FCC ČR počítala s tím, že linku instaluje v areálu bývalé Vitany, který vlastní její dceřiná společnost. Odborníci z krajského úřadu upozornili, že linka na TAP by byla postavena v části města, kde znečištění ovzduší často překračuje povolené limity. Technologie instalovaná 250 metrů od obytné zástavby by byla zdrojem dalších tuhých znečišťujících látek i oxidů dusíku.

Odpor místních

Podobné připomínky měl prostějovský spolek AJDONY. Upozornil, že zpracovatelská kapacita 50 000 tun odpadu ročně je uvedena pouze obecně. "Prostějov produkuje 10 000 tun odpadu ročně. Je zřejmé, že se další desítky tisíc tun odpadů budou do Prostějova svážet z externích lokalit, přičemž není upřesněno odkud a ani složení do města dovážených odpadů není nikde specifikováno," uvedl spolek. Podle spolku visely otazníky nad počtem nákladních automobilů nutných k dopravě odpadu do tohoto zařízení.

Firma FCC nejdříve chtěla vyrábět TAP v nedalekých Biskupicích a odvážet ho ke spálení do teplárny v Přerově. Obecní zastupitelstvo s tím ale vyslovilo nesouhlas. V obci vznikla petice, podepsalo ji přes 2000 lidí. Společnost FCC pak od plánované investice v Biskupicích ustoupila. Chystanou zpracovatelskou kapacitu v Biskupicích nabídla i prostějovské radnici, která odešla ze Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje. Tato krajská firma vlastněná samosprávami zajistí pro města a obce společnou likvidaci odpadu poté, co budou zpřísněny podmínky pro nakládání s odpady. Své rozhodnutí vedení radnice zdůvodnilo tím, že má od firem FCC a PGP Terminal nabídky na ekonomicky výhodnější likvidaci odpadu.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down