Evropské nápojářské organizace vyzvaly Evropskou komisi, aby vypracovala minimální požadavky pro fungování systémů vratných záloh u plastů, informovali zástupci firmy Mattoni 1873, která dlouhodobě zavedení zálohovacích systémů pro plasty podporuje.
Unii k tomuto kroku vyzvaly organizace Natural Mineral Waters Europe, UNESDA Soft Drinks Europe a Zero Waste Europe. Opírají se mimo jiné o směrnici EU o jednorázových plastech, která stanovuje, že do roku 2029 se má dosáhnout 90 procent míry sběru plastových nápojových lahví. EU pak plánuje, že od roku 2025 budou muset PET lahve obsahovat minimálně čtvrtinu recyklovaných plastů.
"Společné prohlášení takto významných nadnárodních subjektů je opravdu velkým průlomem. Snad poprvé se na celoevropské úrovni spojily nejvlivnější asociace nápojového průmyslu a významný reprezentant environmentální sféry. Mají shodný pohled na věc a usilují o stejný cíl, kterým je zavedení záloh na nápojové PET lahve a plechovky napříč zeměmi EU," uvedl generální ředitel Mattoni Alessandro Pasquale.
Letos v březnu informovala analytická společnosti EEIP, že evropských cílů v recyklaci nelze dosáhnout bez povinných záloh u PET lahví a nápojových plechovek. Připravila tehdy studii, podle které navrhla funkční systém recyklace pro ČR. U podomního sběru nebo využívání sběrných míst se k tak vysokým cílům, jaké plánuje EU, zatím žádná z evropských zemí nedostala. Studii zadala společnost Mattoni 1873.
Proti je ale Ministerstvo životního prostředí nebo Svaz měst a obcí ČR. Svaz se například obává toho, že se vyřazením PET lahví z kontejnerů na třídění sníží vůle třídit odpady. To ale podle Mattoni není pravda, lidé podle únorového průzkumu společnosti Kantar v 94 procentech deklarují, že by v třídění pokračovali.*
-čtk-