Velkou převahou schválil 13. 2. Evropský parlament návrh nové evropské směrnice o odpadech. České republice se nepodařilo do ní prosadit svůj postoj k energetickému využití.
Návrh zavádí pětistupňovou hierarchii nakládání s odpady. Prioritu má předcházení vzniku a snižování množství odpadů před recyklací a využitím odpadů. Do hierarchie je zařazeno také energetické využívání odpadů.
Směrnice má především zvrátit nepříznivý vývoj trvalého růstu množství komunálních odpadů v Evropě. Toto množství se zvyšuje zhruba o deset procent ročně, přestože trvale stoupá množství vytříděných složek komunálního odpadu. Z celkového množství komunálního odpadu v EU se zhruba polovina skládkuje, třetina recykluje a 18 procent jde do spaloven k energetickému využití.
ZASTAVIT NÁRŮST ODPADŮ
Návrh směrnice požaduje, aby se do roku 2012 nárůst zastavil. Do roku 2020 by se dokonce mělo množství produkovaných komunálních odpadů snižovat. Podle navržené hierarchie je nejméně přijatelnou možností nakládání s odpady jeho skládkování bez dalšího využití. Cestou ke stanovenému cíli by měla být recyklace složek komunálního odpadu. V "cílovém" roce 2020 by mělo být recyklováno až 50 % odpadů, který recyklovat lze. Český plán odpadového hospodářství je z tohoto pohledu ambicióznější než evropská směrnice, neboť požaduje 50% materiálové využití již v roce 2010, který je cílovým rokem POH.
Pro Českou republiku je převratné rozhodnutí Parlamentu v otázce energetického využití odpadů. Parlament při hlasování souhlasil s tím, aby bylo spalování komunálního odpadu ve spalovnách s využitím energie (Waste-to-Energy) považováno za energetické využití, nikoliv za odstranění odpadů. Díky tomu mohou být spalovny považovány za zařízení na využití odpadů. Návrh směrnice však stanovuje podmínku, aby při procesu spalování vznikalo více energie, než kolik do něj na počátku vstupuje. Jednoduše řečeno, odpad vstupující do spalovny musí být schopen sám hořet.
Do směrnice se nedostal návrh, aby byly spalovny komunálního odpadu považovány za zařízení na energetické využití odpadů jen při dosažení určité úrovně energetické efektivnosti, zatímco pod touto hodnotou by byly považovány za zařízení na odstraňování odpadů.
Evropský parlament rovněž odmítl návrh, který požadoval, aby byla před spálením odpadů ve spalovně vždy předřazena úprava odpadů, což obvykle znamenalo vybudování mechanicko-biologické úpravy nebo podobné technologie.
OBAVY Z DOVOZŮ NEJSOU OPODSTATNĚNÉ
Evropský parlament tímto rozhodnutím zmařil naděje české strany, která požadovala, aby spalovny byly považovány za zařízení na odstraňování odpadů. Důvodem k tomu byly obavy z nelegálních dovozů odpadů na území České republiky, ačkoliv odborníci upozorňovali, že jde o politikum, a dvě zcela rozdílné záležitosti. Podle českého europoslance Vladimíra Ouzkého, který je předsedou výboru pro životní prostředí EP, jsou však tyto obavy neopodstatněné. V tisku řekl: "Neumím si představit, že by energetické využívání odpadu způsobilo nějaké obrovské přesuny odpadů mezi členskými státy."
Organizace CEWEP, která sdružuje evropská zařízení na energetické využití odpadů, upozornila na vysokou úroveň ochrany proti nelegálním transportům, kterou budou mít členské státy od 12. 7. 2007, kdy začne platit evropská směrnice pro transport odpadů.
CEWEP ve svém prohlášení uvádí, že klasifikace spaloven jako zařízení k využití odpadů úroveň této ochrany neohrozí. Směrnice umožní, aby spalovny spolu s účinnější recyklací odpadů pomohly odklonit tok odpadů ze skládek. Stejně tak jsou podle CEWEP neopodstatněné obavy, že energetické využití ve spalovnách ohrožuje recyklaci složek komunálního odpadu, neboť spalovny energeticky využívají jen ten podíl odpadů, který již není využitelný jinak.
S novelou směrnice o odpadech, kterou provázelo hlasování o 180 dodatcích, souhlasila většina 651 z 686 přítomných poslanců, 19 jich bylo proti. Novelu směrnice o odpadech ještě musí schválit Rada ministrů členských států.
- jhm -