Evropa je závislá na zdrojích zvenčí a hledá cesty, jak tuto závislost snížit. Aktuálně je v centru pozornosti princip oběhového hospodářství. Legislativu, která by nás k němu měla nasměrovat, brzy projedná Evropský parlament.
Přechod na oběhové hospodářství by mohl zajistit značné množství zdrojů za pomoci inovací a nových technologií. Je třeba využít možnosti úspor a využití druhotných surovin při výrobě, užívání výrobků i jejich následné likvidaci, říká Evropská komise. Zavedený tradiční lineární ekonomický modelu (vytěžit–vyrobit–využít–zahodit) by se měl změnit na model cirkulární, kde je odpad zdrojem pro další výrobky. Jde o velmi široké téma, které předpokládá zcela zásadní změnu pohledu na výrobu i spotřebu, byznys, recyklaci i každodenní život každého z nás.
Balík aktuálních návrhů na změnu směrnic se zatím zabývá oblastí, kde podle Evropské komise dochází k zásadnímu plýtvání zdroji – odpadovému hospodářství.
První balíček návrhů směrnic, týkající se managementů odpadů a zaměřený na lepší využívání zdrojů, předložila Evropská komise v červnu 2014. Podle odborníků však neměl v podobě, v níž byl představen, šanci projít. Komise ho proto stáhla s tím, že připraví balíček nový, komplexnější, který by nasměroval celou evropskou ekonomiku směrem k oběhovému hospodářství. Nový balíček návrhů byl hotov loni a na počátku letošního roku ho projednaly výbory Evropského parlamentu. V plénu by se měl projednávat v průběhu března a očekává se, že bude schválen, protože to výbory doporučily.*
Rozsáhlý materiál k balíčku oběhového hospodářství naleznete v březnovém čísle časopisu Odpady, který vychází zítra.