01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EVROPSKÉ TRENDY

SKLÁDKOVÁNÍ STÁLE PŘEVAŽUJE Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) vydala na podzim 1999 zprávu "Životní prostředí v Evropské unii na přelomu století", která obsahuje informace o současné kvalitě životního prostředí a trendy dalšího vývoje. Nás zajímají informace týkající se tuhého odpadu....

SKLÁDKOVÁNÍ STÁLE PŘEVAŽUJE

Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) vydala na podzim 1999 zprávu "Životní prostředí v Evropské unii na přelomu století", která obsahuje informace o současné kvalitě životního prostředí a trendy dalšího vývoje. Nás zajímají informace týkající se tuhého odpadu.

Evropská unie (EU) nyní produkuje a dopravuje více tuhého odpadu, než v minulosti. Cíle její "odpadní" strategie tak zůstávají nesplněny. Skládkování je stále ještě nejrozšířenější způsob nakládání s odpadem, i přes určitý pokrok v regeneraci a recyklaci (viz tab. 1).

Recyklace skla a papíru se zvyšuje, ale příliš pomalu na to, aby zabránila zvyšování produkce odpadu. V některých oblastech Evropy se podařilo snížit růst zbytkových odpadů (až na dvě třetiny). Avšak očekává se, že celkový objem tvorby odpadu stále poroste.

Celkově byl zaznamenán jen malý pokrok v kvalitě informací o odpadu. Začátkem roku 1999 přijala Evropská komise návrh nařízení o odpadových statistikách, ale jejich realizace si vyžádá určitý čas. Jistý pokrok nastal ve zlepšování kvality a souladu údajů o domovním odpadu.

Produkce odpadu v EU se zvýšila téměř o 10 % v období 1990-1995 (hospodářský růst činil asi 6,5 %). Polovina připadá na zpracovatelský průmysl, stavebnictví a demolice (viz tab. 2).

Přidružené země střední a východní Evropy produkují větší množství průmyslového odpadu na obyvatele, i když objem tuhého komunálního odpadu (TKO) je nižší než průměr EU. V příští dekádě lze očekávat nárůst objemů i v těchto zemích, což se připisuje jejich ekonomickému rozvoji.

ZTRÁTA ZDROJŮ

Odpad představuje význačnou část dopravy, např. ve Francii tvoří 15 % veškerých přepravených nákladů. Agentura uvádí, že samo množství odpadu je hlavním problémem v EU a představuje vážnou ztrátu zdrojů (materiálových i energetických).

Zdroje v odpadu se sice stále více regenerují, ale více než polovina končí na skládkách. Údaje o kapacitě skládek jsou nekompletní. Odhaduje se, že činí 1,2 mld. t pro normální odpad na více než 8700 stanovištích. Existuje 533 spaloven (z toho 280 ve Francii). Celková kapacita spaloven činí v EU 33 mil. t/rok, což je ekvivalentní 17 % celkově produkovaného TKO.

DOPADY RECYKLACE

Podle agentury má recyklace, spolu se všemi způsoby nakládání s odpadem, dopady na životní prostředí.

Recyklované materiály mají obvykle nižší kvalitu než materiály původní (primární) a vzhledem k jejich kontaminaci a požadovanému čištění mohou mít také nežádoucí environmentální účinky. Francouzská studie ukázala, že dopravní vzdálenosti za účelem recyklace jsou zpravidla větší než pro zneškodňování na skládkách.

Evropa nutně potřebuje, aby produkce odpadu byla oddělena od hospodářského růstu. V minulosti, kdy se různými zásahy (organizačními, technologickými aj.) podařilo snížit produkování odpadu, to nebylo dostačující pro zabránění stoupající produkce odpadu v důsledku hospodářského růstu. Efektivní odpadové hospodářství ani recyklace nebudou dostačující pro zvládnutí zvyšujícího se množství odpadů. Odpad musí být považován za integrální součást průtoku materiálů společností. Vývoj výrobku, založený na analýze celého životního cyklu i na jeho budoucí recyklovatelnosti a zpětné využitelnosti, jakož i stoupající povědomí veřejnosti o nutnosti změny životního stylu - to jsou některé z iniciativ, které musí být nutně přijaty, má-li se zabránit hrozícímu růstu odpadů.

PŘEDPOKLADY DO ROKU 2010

Domovní odpad se má zvýšit o 20 %, spotřeba papíru a lepenky až o 60 %, spotřeba skla o více než 50 % a spotřeba plastů o 63 % (v roce 2005). Odpad z vozidel se ještě před rokem 2010 pravděpodobně zvýší o 21 %.

Stávající politika nebude s to čelit růstu vzniku odpadu, nebo pozitivně působit ve smyslu trvale udržitelného rozvoje. Hospodaření s odpadem a recyklace se musí orientovat na zamezování vzniku odpadu. Některé iniciativy již existují v některých členských zemích (např. návrh směrnice o ojetých vozidlech obsahuje požadavek na demontáž a specifikuje kritéria pro opětné využití součástí i pro recyklaci).

Nejnaléhavějším požadavkem je však nutnost snížit množství odpadu na skládkách. Bohužel v EU jsou cenové relace pro skládkování příznivější než pro spalování, takže trh vlastně působí opačným směrem než strategie Evropského společenství.

- stř -

Foto Václav Drašnar

Tab. 1 Trendy v nakládání s odpadem

v Evropě (1985-1995)

Způsob Podíl (%) Podíl (%)

nakládání (1985-90) (1995)

kompostování 5 5

recyklace 6 10

spalování 19 17

jiné 6 1

skládkování 64 67

celkem 100 100Tab. 2 Produkce odpadu v Evropě

Sektor Podíl (%)

zpracovatelský průmysl 26

stavebnictví a demolice 25

důlní těžba 18

komunální sféra 15

energetika 4

jiné 12

celkem 100

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down