26.07.2016 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská komise žaluje ČR kvůli odpadu

Evropská komise (EK) zažalovala u Soudního dvora EU Českou republiku, protože země nepřevzala zpět 20 tisíc tun nebezpečného odpadu z Polska. Česká strana dosud uváděla, že o odpad nejde, a proto nic zpět přebírat nebude.

Komise na záležitost poprvé upozornila v listopadu 2014. Šlo o zásilky jedné české firmy do Polska v letech 2010 a 2011. Mezi Českem a Polskem vznikl mnohaletý spor o klasifikaci toho, co vlastně do Polska z české strany doputovalo. Podle ČR by zásilky měly být klasifikovány jako produkt, EK to ale odmítá a tvrdí, že jde o odpad a vyzvala k jejich odvozu zpět na české území.

„Vzhledem k tomu, že české orgány toto zpětvzetí stále odmítají, postupuje komise věc Soudnímu dvoru EU,” uvedla v pátek komise v tiskové zprávě.

Podle ČR se jedná o palivovou směs vyrobenou za použití kalů ze sanace ostravských lagun. Praha upozorňuje, že ona palivová směs je registrována u Evropské chemické agentury v souladu s evropským nařízením Reach o regulaci chemických látek.

Polsko zásilku odmítá přijmout

Polsko zásilku, určenou původně pro polskou energetiku, odmítá přijmout a s odvoláním na nařízení o přepravě odpadů uvádí, že se jedná o nebezpečný odpad, který má být vrácen na místo původu.

Evropská komise je stejného názoru a v pátek upozornila, že pokud se příslušné orgány v zemi určení a v zemi původu nemohou dohodnout na tom, zda je nějaká zásilka odpad, či není, musí se s ní zacházet jako s odpadem - země původu ji tedy musí vzít zpět.

Přemístění odpadu mělo být podle Evropské komise předem písemně oznámeno a odsouhlaseno. Zásilky však oznámeny nebyly, považují se tak za „nedovolenou přepravu” a česká strana by měla podniknout nezbytné kroky, aby byl odpad vrácen, uvedla dnes unijní exekutiva.

Látka, která je podle Bruselu složená z kyselého dehtu z rafinace ropy, uhelného prachu a oxidu vápenatého, byla českým provozovatelem koncem roku 2010 odeslána do polských Katovic. Směs byla vyrobena s použitím kalů z ostravských lagun, jejichž sanaci z pověření státu a přes podnik Diamo prováděla firma Geosan. Ta pak výsledný výrobek distribuovala v ČR i v Polsku.*

Rozsáhlý článek, rekapitulující vývoj při sanacích lagun v Ostramu si můžete přečíst v srpnovém čísle časopisu Odpady, které vychází 10. 8. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down