Členské státy EU by měly do roku 2019 omezit o 80 % spotřebu nejpoužívanějších a nejvíce znečišťujících plastových tašek. Podle materiálů, které nedávno podpořili evropští poslanci, by členské státy měly k jejich omezení využít zejména jejich zpoplatnění, ale také daně, omezení pro uvádění na trh...
Členské státy EU by měly do roku 2019 omezit o 80 % spotřebu nejpoužívanějších a nejvíce znečišťujících plastových tašek. Podle materiálů, které nedávno podpořili evropští poslanci, by členské státy měly k jejich omezení využít zejména jejich zpoplatnění, ale také daně, omezení pro uvádění na trh či zákazy.
Nejlehčí plastové nákupní tašky o tloušťce nepřesahující 50 mikronů představují převážnou většinu plastových nákupních tašek používaných v EU. Jsou také méně vhodné k opětovnému použití a rychleji se stávají odpadem. Cílem EP je omezit jejich užívání o 50 % do roku 2017 (v porovnání se spotřebou roku 2010) a o 80 % do roku 2019. Podle Evropské komise se v roce 2010 v EU stalo odpadem více než 8 miliard plastových tašek a průměrný občan EU jich za rok použil téměř dvě stě, z toho 90 % lehkých.
Plastové tašky používané k balení suchých nebalených potravin, jako je ovoce, zelenina a cukrovinky, by měly být do roku 2019 nahrazeny taškami z recyklovaného papíru nebo biologicky rozložitelného a kompostovaného materiálu. Podle poslanců by měly být také pozměněny základní požadavky na kompostovatelné a biologicky rozložitelné obaly. Zdarma by měly být poskytovány pouze velmi lehké tašky určené k balení potravin, jako je syrové maso, ryby či mléčné výrobky. Návrhy budou podkladem pro jednání Parlamentu po volbách.
Zdroj: www.europarl.europa.eu
Na zeleninu budeme mít tašky z kompostovatelného materiálu. Možná.