Fond pro spravedlivou transformaci vyčlení zemím EU 17,5 miliardy eur na pomoc řešení sociálních a hospodářských důsledků spojených s přechodem na klimatickou neutralitu. Podpoří projekty zaměřené na hospodářskou diverzifikaci, vytváření pracovních míst nebo přispívání k přechodu na udržitelné, klimaticky neutrální a oběhové evropské hospodářství. Peníze pocházejí z víceletého finančního rámce na období 2021–2027 (7,5 miliardy eur) a také z nástroje EU na podporu oživení (10 miliard eur).
Na dotace dosáhnou mimo jiné i mikropodniky, podnikatelské inkubátory, vysoké školy a veřejné výzkumné instituce. Kdomě toho bude fond přispívat k investicím do nových energetických technologií, energetické účinnosti a udržitelné místní mobility.
Z dotací jsou přitom vyloučeny projekty na spalování odpadu, výstavbu či demontáž jaderných elektráren, činnosti související s tabákovými výrobky a investice do fosilních paliv.
Pro získání financování musí členské státy vypracovat územní plány pro spravedlivou transformaci, ve kterých určí nejvíce postižené oblasti, které by měly obdržet podporu. Další podmínkou je, že se státy zaváží k dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Dokud takový závazek nepřijmou, budou mít nárok pouze na 50 % finančních prostředků, které jsou pro ně ve fondu vyčleněny. Podíl spolufinancování investic z fondů unie je stanoven na nejvýše 85 % pro méně rozvinuté regiony, 70 % pro přechodové regiony a 50 % pro rozvinutější regiony.
„Evropský parlament vyslal jasný politický signál: sociální, ekonomické a ekologické dopady energetické transformace v nejvíce zasažených regionech je třeba řešit. Vstupujeme do nové, zelené éry pro Evropu, aniž bychom někoho nechali pozadu,“ řekl zpravodaj Manolis Kefalogiannis (EPP, GR)
Jakmile dohodu formálně přijme i Rada, vstoupí nařízení v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.*
-red-