01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Environmentální informační systém

Na začátku je nutné si položit otázku, co vůbec vede podniky k tomu, aby nějaký informační systém vytvářely a provozovaly. Máme-li k dispozici relevantní a správné informace, můžeme lépe rozhodovat a minimalizovat rizika. Informační systém může být tvořen technickými prostředky na úrovni papíru a...

Na začátku je nutné si položit otázku, co vůbec vede podniky k tomu, aby nějaký informační systém vytvářely a provozovaly.

Máme-li k dispozici relevantní a správné informace, můžeme lépe rozhodovat a minimalizovat rizika. Informační systém může být tvořen technickými prostředky na úrovni papíru a tužky. Tím se však nároky na lidský faktor zmnohonásobí a některé informace se zcela ztratí, resp. ztratí se především vazba mezi nimi.

Pro jakékoliv rozhodování jsou nejdůležitější informace vztahující se k předmětu, o kterém máme rozhodnout. Je-li informací málo, rozhodujeme s velkou nejistotou, je-li jich hodně, ale nejsou vyhodnotitelné, nejistota je opět velká. Z těchto důvodů se vytváří "inteligentní" informační systémy v elektronické podobě, které zpřístupňují managementu na nejrůznějších úrovních informace a jejich vyhodnocení tak, aby mohl kvalifikovaně a rychle rozhodovat.

"Ideová" podoba environmentálního informačního systém společnosti Transgas, a. s., která je podrobněji rozvedena dále, stanovuje sledované oblasti, relevantní informace a jejich vyhodnocení, vytvoření environmentálního profilu podniku a další přínosy.

Do environmentálního managementu spadá odpadové hospodářství, vodní hospodářství, ochrana ovzduší, péče o přírodu a krajinu, havarijní plánování, ochrana před chemikáliemi, ochrana před hlukem, emise tepla, emise ionizujícího záření a energetika. Výčet samozřejmě není úplně vyčerpávající, neboť s ochranou životního prostředí souvisí přímo či nepřímo celá řada dalších kategorií (bezpečnost práce a ochrana zdraví, požární ochrana apod.)

U všech jmenovaných oblastí lze definovat čtyři základní aspekty: technický, administrativní, finanční a legislativní. Legislativa je přitom základem, který určuje práva a povinnosti všech zúčastněných subjektů a ovlivňuje předešlé tři aspekty.

Relevantní informace

Informace o aspektech technickém, administrativním a finančním lze rozdělit na povinné, které jsou požadovány legislativními předpisy, a informace nezbytné pro efektivní management. Je jasné, že informace povinné a dejme tomu "provozní" se mohou do jisté míry překrývat. Mimo ně existuje ještě jedna oblast -doplňující informace, jejichž vztah k předešlým dvěma není pevně definován, ale za určitých okolností se může statisticky projevit

Relevantní informace mají také svoji hierarchii, od dat o jednotlivém technickém zařízení nebo činnosti (např. o čistírně odpadních vod, skladu odpadů, výdejích chemických látek, poplatcích za znečišťování ovzduší) po informace o provozních celcích, finančních tocích za zneškodňování odpadů za provozovnu, souvisejících ekosystémech, starých zátěžích, údržbě atd.

Úkolem informačního systému (IS) je umožnit pořízení informací týkajících se čtyř základních aspektů, zkontrolovat a případně zajistit jejich návaznost a soulad. Jsou-li například pořízena data o množství a kvalitě odebrané pitné vody, IS musí tato data zaznamenat a uložit -ať jsou pořízena manuálně nebo automaticky. Musí zkontrolovat, zda je množství a kvalita odebrané vody v souladu s příslušnou smlouvou nebo rozhodnutím orgánu státní správy a s definovanými požadavky. Také cena zaplacená dodavateli musí odpovídat odebranému množství. Systém pak musí být schopen vypracovat příslušná hlášení a ostatní administrativní požadavky.

Další důležitou vlastností IS je schopnost vytvářet prognózy na základě vyhodnocování trendů jednotlivých parametrů. Nutnou součástí je tedy možnost buď přímého statistického zpracování pořízených dat prostřednictvím nástrojů samotného IS (což je vhodné pro rutinní operace), nebo možnost exportu vybraných souborů dat do aplikací, umožňujících takové zpracování (vhodné pro výzkumné projekty).

Pořizování dat probíhá zásadně na nejnižší úrovni a to buď kontinuálně -automaticky nebo manuálně, případně kombinací obou způsobů. Provozní informace spravuje primárně ekolog provozu. Komunikace spočívá v předávání dat podnikovému ředitelství a orgánům státní správy.

Tato komunikace v podstatě vždy funguje obousměrně, buď formou zpětné vazby (opatření k nápravě) nebo jako rozhodnutí ve správním řízení.

Environmentální profil

Použitelný IS má na všech úrovních managementu zprostředkovat různé hierarchické úrovně informací. Na nejnižší úrovni to znamená pořizování základních -většinou technických, provozních dat. Pro vyšší úroveň musí být k dispozici již zpracované informace např. o měsíčních hodnotách, průměrné hodnoty za časovou jednotku, případně o trendu vývoje.

Pro nejvyšší úroveň však již tyto hodnoty v podstatě postrádají smyslu (ředitel nemusí mít potuchu kolik vody spotřebuje jeho podnik, pokud je tato spotřeba "správná", tedy pokud odpovídá provozním potřebám). Tím samozřejmě není řečeno, že by příslušná čísla nesměl mít k dispozici, ale pro běžné, mimokrizové řízení je nepotřebuje -má k tomu střední management.

Z tohoto důvodu musí IS poskytovat pro top management agregovaná data např. v grafické podobě. Hodnoty pro takové posouzení mohou být stanoveny porovnáváním aktuálního stavu environmentálního profilu podniku s jakýmsi "ideálním profilem". Celek funguje v podstatě jako "ekonoměr" v automobilu. Zelená znázorňuje stav, kdy je všechno v pořádku. Je-li červená, znamená to, že někde v nižších úrovních došlo k překročení meze a nastala porucha nebo nestandardní stav. Toto zobrazení má pyramidový charakter -nadřízený ukazatel je vždy výsledkem několika podřízených.

Celý systém může pracovat jak v technických jednotkách (tuny, metry kubické apod.), tak ve finančních jednotkách, takže by se dalo např. znázornit, kolik podnik v tuto chvíli na všech svých provozovnách platí třeba odběr vody za minutu nebo kolik produkuje za vteřinu kilogramů nebezpečných odpadů určité kategorie. Od těchto hodnot se dají velmi dobře odvodit cíle a nástroje pro zlepšování.

Další přínosy

Každý, kdo se zabývá ekologií v průmyslovém podniku, mi musí dát za pravdu, že leden a první půlka února je ve znamení papírové války. Je nutno poshánět, vyplnit a s několika kopiemi zaslat obrovskou kupu formulářů nejrůznějších hlášení, oznámení apod. obsahujících data za uplynulý rok. Situace je o něco jednodušší, máme-li jednu provozovnu. Když je však provozoven více v různých správních oblastech, je toto období neradostné.

Dobře navržený informační systém to obrátí v úsměvnou pohodu, neboť v sobě obsahuje aktuální verze potřebných formulářů, a když je správně a pečlivě provozován i všechna potřebná data, která umí umístit do správných kolonek. Tím se zpracování formuláře pro statistický úřad o produkci odpadů (který má samozřejmě kolonky úplně jinak než hlášení o produkci odpadu pro okres, pardon -pro úřad obce s rozšířenou působností) stane pohodlnou procházkou. A až se úřady domluví, možná bude jednou stačit, když jim to odešleme e-mailem.

Ideální profil

Pro účely navrhovaného IS je ideální environmentální profil navržen tak, aby byl vliv činností podniku na životní prostředí co nejmenší. Tedy stav, kdy reálně používané technologie pracují s nejlepšími možnými parametry.

Je rovněž možno definovat "superideální profil", kdy se místo reálných technologií (tj. v podniku reálně existujících) použijí popisy technologií podle BAT (podle schválených BREF's).

Všechna pořízená data (ať už pocházejí z kontinuálních měření či získaná manuálním vkládáním, nebo získaná výpočtem -kombinací obou způsobů) jsou za použití definovaných algoritmů převedena na bezrozměrné veličiny -kritéria, jejichž definované kombinace poskytují nekomplikovaný souhrnný pohled na aktuální stav vlivu podniku na životní prostředí.

Základní metodologie, podle které je možné konstruovat environmentální profil, je norma ČSN EN ISO 14031 -Environmentální management -Hodnocení environmentálního profilu. Úpravami hodnot ideálního a aktuálního environmentálního profilu je pak možné modelovat jak řešení a předcházení mimořádných situací, tak dlouhodobě plánovat optimální technická a organizační řešení vedoucí k nejlepším, resp. optimálním technologiím.

Obsah sledovaných oblastí

Voda

Technický aspekt: Údaje o zařízeních vodního hospodářství (materiál, výrobce, typ, kapacita, rozměry atd., katastrální území, souřadnice). Kvalita a kvantita (odběr vody, použití, recyklace, vypouštění).

Administrativní aspekt: Provozní řád, havarijní plán, provozní deník, údržba, analytika, hlášení. Rozhodnutí: odběr, vypouštění, kolaudace, souhlasy, smlouvy, poplatky. Podrobné adresy příslušných orgánů.

Finanční aspekt: Pořizovací hodnoty, opravy, rekonstrukce, inovace, provozní náklady, pokuty.

Legislativní aspekt: Povinnosti vyplývající z obecně závazných právních předpisů. Kontrola plnění povinností.

Odpady

Technický aspekt: Údaje o zařízeních odpadového hospodářství: materiál, výrobce, typ, kapacita atd. Množství druhů odpadů podle katalogu.

Administrativní aspekt: Provozní řád a deník, údržba, rozbory vlastní i autorizované, hlášení, identifikační listy, přepravní listy. Rozhodnutí: povolení k nakládání s odpady, kolaudační rozhodnutí, souhlasy, vyjádření. Dodavatelské smlouvy, poplatky, plán OH. Adresy příslušných orgánů.

Finanční aspekt: Pořizovací hodnoty, opravy, rekonstrukce, inovace. Provozní náklady na dopravu, zneškodnění, ostatní náklady. Správní poplatky, pokuty.

Legislativní aspekt: Povinnosti vyplývající z obecně závazných právních předpisů. Kontrola plnění povinností.

Ovzduší

Technický aspekt: Údaje o zdrojích: materiál, výrobce, typ, kapacita, hořáky, paliva, výkony, souřadnice, rozptylové studie, emisní monitoring, spotřeba paliva, provozní hodiny, emise tepla, tepelné znečištění atmosféry, měření, výpočty.

Administrativní aspekt: Provozní řád, provozní deník, údržba, emisní měření, interní a externí hlášení, protokoly z měření, záznamy z emisního monitorovacího systému. Rozhodnutí o poplatcích, emisních limitech, kolaudační rozhodnutí, souhlasy, vyjádření, emisní limity. Poplatková agenda. Adresy příslušných orgánů.

Finanční aspekt: Pořizovací hodnoty zařízení, opravy, rekonstrukce, inovace. Provozní náklady (palivo, poplatky, pokuty).

Legislativní aspekt: Povinnosti vyplývající z obecně závazných právních předpisů. Kontrola plnění povinností.

Chemické látky

Technický aspekt: Údaje o skladovacích podmínkách, spotřebě CHLP, zásobách, školení pracovníků.

Administrativní aspekt: Autorizovaná osoba, její osvědčení. Školení pracovníků pověřených prací s CHLP. Adresy příslušných orgánů.

Finanční aspekt: Pořizovací hodnoty, zásoba, výdej, spotřeba, pokuty.

Legislativní aspekt: Povinnosti vyplývající z obecně závazných právních předpisů. Kontrola plnění povinností.

Energie

Technický aspekt: Údaje o spotřebičích (instalovaný výkon a příkon, účinnost, typy energií, spotřeba.

Administrativní aspekt: Evidence, smlouvy, odběrové podmínky, dodavatelé. Adresy příslušných orgánů.

Finanční aspekt: Pořizovací hodnoty. Cena za energie, pokuty.

Legislativní aspekt: Povinnosti vyplývající z obecně závazných právních předpisů. Kontrola plnění povinností. Podobně jsou definovány jednotlivé aspekty v oblastech přírody a krajiny, havarijního plánování a hluku.

Nebudu zde rozebírat technickou strukturu a softwarové i hardwarové prostředky pro provoz informačního systému, protože ty mohou být v principu velmi různé -i když založené vždy na nějaké databázi a na nějaké aplikaci, která je schopná ve větší či menší míře data interpretovat a provádět s nimi manipulaci (výpočty, statistické šetření apod.).

Cílem environmentálního informačního systému je prezentovat pořízená data tak, aby bylo možné odhalovat souvislosti mezi nimi, optimalizovat provoz a provozní náklady a zvyšovat efektivitu ochrany životního prostředí jak z hlediska finančního, tak z hlediska technického.

Sebelepší informační systém, včetně jeho technických prostředků, je vždy pouze nástrojem, který ovládají lidé. Na interpretaci dat resp. na nové nápady mohou přijít jenom odborně vzdělaní lidé se zájmem o danou problematiku.

Ing. Leo Beran,

hlavní ekolog

Transgas, a. s.

  obr

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down