Rtuť je nebezpečný neurotoxický prvek, který je emitován do ovzduší převážně klasickými uhelnými elektrárnami. Podle nejnovější zprávy UNEP (United Nations Environment Program) největší příspěvek kolem 860 tun rtuti za rok pochází z uhelných elektráren v Asii a představuje tak více než jednu...
Rtuť je nebezpečný neurotoxický prvek, který je emitován do ovzduší převážně klasickými uhelnými elektrárnami. Podle nejnovější zprávy UNEP (United Nations Environment Program) největší příspěvek kolem 860 tun rtuti za rok pochází z uhelných elektráren v Asii a představuje tak více než jednu třetinu světových emisí rtuti z antropogenních zdrojů (2200 tun).
Celková úroveň emisí rtuti z uhelných elektráren se v poslední dekádě minulého století pohybovala kolem 1500 tun, přičemž příspěvek uhelných elektráren v Severní Americe, vybavených většinou moderními technologiemi čištění plynů, činil přibližně 105 tun ročně. Dalšími zdroji emisí rtuti jsou metalurgické procesy (200 tun), výroba cementu (130 tun), skládky odpadů (110 tun) a těžba zlata v malém měřítku (300 tun). Autoři zprávy však předpokládají, že odhady emisí rtuti jsou nízké a upozorňují na těžkosti při jejich kvalifikovaném stanovení.