Emise metanu z produkce fosilních paliv se zvýšily

Celosvětové emise metanu, který je významným skleníkovým plynem, z produkce fosilních paliv se loni mírně zvýšily. Ukazují to údaje, které zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Velké části těchto emisí přitom bylo možné předejít, dodala agentura, která očekává v příštích letech pokles množství vypouštěného metanu kvůli klimatickým závazkům.

Hrozí nesplnění unijních závazků

Podle nových údajů IEA produkce a využití fosilních paliv způsobily v loňském roce vypuštění zhruba 120 milionů tun metanu do ovzduší, což byl mírný nárůst ve srovnání s rokem 2022.

Na bioenergetické zdroje připadá dalších deset milionů tun emisí metanu. Podle IEA je množství emisí stále příliš vysoké na splnění závazku zamezit oteplení planety o více než 1,5 stupně ve srovnání s předprůmyslovou érou.

"Snížení emisí metanu z produkce fosilních paliv o 75 procent během této dekády je zásadní pro zastavení oteplování planety na nebezpečnou úroveň," uvedl šéf IEA Fatih Birol.

Emisím lze podle IEA předcházet

Podle jeho agentury bylo možné předejít 40 procentům emisí metanu z paliv, jako jsou ropa, plyn či uhlí, bez dodatečných nákladů. Náklady na snížení emisí metanu o 75 % do roku 2030 IEA odhaduje na 170 miliard dolarů (3,9 bilionu korun), což je méně než pět procent příjmů odvětví fosilních paliv v roce 2023.

Pokud by státy a firmy dodržely již přijaté závazky, tak by snížily emise metanu do roku 2030 o polovinu. IEA očekává, že se od letošního roku zvýší snahy na snížení emisí tohoto plynu z fosilního sektoru.

Na metan podle odhadů připadá zhruba 30 % nárůstu teplot spojeného s lidskými aktivitami. Zhruba 60 % emisí metanu je způsobeno lidskými činnostmi. Největším lidským zdrojem emisí je zemědělství, následují fosilní paliva.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down