Elektrowin: Při plnění cílů sběru elektroodpadu se firma řídí platnými zákony

Evropská komise zahájila s Českem řízení kvůli nesplnění minimální 65% kvóty na sběr elektroodpadu.  Z pěti kolektivních systémů, které se sběrem elektroodpadu zabývají, neměla splnit za rok 2021 kvótu společnost Elektrowin, která je největším kolektivním systémem v ČR. Firma se však ohradila, že při plnění cílů pro sběr elektroodpadu postupuje vždy v souladu s platnými zákony.

“Vítáme otevření diskuze ve věci plnění zákonné míry sběru elektroodpadu. Je pravdou, že Evropská komise vyzvala 25. července 2024 všechny členské státy, aby splnily cíle v oblasti sběru a recyklace odpadů, vyjma Bulharska a Slovenska totiž žádná ze zemí neplní stanovené 65% míry sběru. Společnost ELEKTROWIN a.s., v současnosti provozuje rozsáhlou a funkční sběrnou síť v České republice, čítající téměř 15 tisíc míst, kde mohou spotřebitelé bezplatně odevzdat vysloužilé elektrozařízení.

Dlouhodobě pracujeme na rozvoji transparentního a udržitelného zpětného odběru elektroodpadu, což zahrnuje nejen zajištění dostatečného množství sběrných míst, ale i realizaci osvětových kampaní nad rámec zákonných povinností. Od udělení oprávnění podle nového zákona – tedy od roku 2023, ELEKTROWIN a.s. plní míru sběru, jak ji požaduje EU, a to především díky zavedené certifikaci zpracovatelů dle norem CENELEC. V předchozím období, bylo splnění zákonné míry sběru na státu. Ani hypotetická pokuta od Ministerstva životního prostředí, není relevantní. Společnost Elektrowin vždy postupovala v souladu s platnou legislativou a naplnila povinnosti v okamžiku, kdy to bylo zákonem vyžadováno, tedy od roku 2023. Po přechodnou dobu jsme postupovali podle zákona o odpadech, kdy nebylo možné požadovat dosažení míry sběru 65 %,” uvádí Roman Tvrzník, předseda představenstva ELEKTROWIN a.s.

Pokuta od Evropské komise za nedostatečný sběr před rokem 2023

Hypotetická pokuta pro ČR, o které se ve zprávě hovoří, se vztahuje na sběr elektroodpadu do roku 2023. Společnost Elektrowin však až do tohoto roku nebyla zodpovědná za plnění kvóty podle nové legislativy. Plnění povinnosti začalo pro ELEKTROWIN platit až po získání oprávnění podle nového zákona o odpadech, což je od roku 2023.

EK nezahájila řízení s ČR, ale pouze poslala výzvu k odstranění různých nedostatků v odpadovém hospodářství, včetně míry sběru elektroodpadů. Stejnou výzvu týkající se odstranění nedostatků v odpadovém hospodářství obdržely ale všechny členské státy.

Míra zpětného odběru na úrovni 65 % je předmětem velké diskuze na úrovni EU a v roce 2021 míru sběru na úrovni 65 % splnily jen Bulharsko a Slovensko. Do roku 2021 nebylo ze zákona povinností výrobce ani České republiky dosáhnout míry sběru na úrovni 65 %. Směrnice uložila povinnost České republice až od roku 2021.

Z nového zákona o výrobcích s ukončenou životností vyplývá, že kolektivní systém přebírá plnění povinnosti výrobců až od okamžiku, kdy je mu uděleno oprávnění podle nového zákona – pro Elektrowin tedy od roku 2023.
Proto Elektrowin v souvislosti s novou legislativou a podle nově stanovené metodiky splnil tuto povinnost výrobců za rok 2023, ve kterém dosáhl míry sběru přes 65 %.

Výše kvót EU na sběr a recyklaci elektroodpadu

Evropská Asociace výrobců domácích spotřebičů (APPLiA) a mezinárodní sdružení kolektivních systémů WEEE Forum dlouhodobě upozorňují na nereálnost stávajících kvót. Kvóta na sběr elektroodpadu vycházející z průměrné hmotnosti zařízení uvedených na trh za poslední tři roky neodráží skutečný životní cyklus produktů, který je zpravidla mnohem delší (i 15 let). Navíc do toho vstoupil tzv. open scope, rok 2018, kdy byly zrušeny všechny výjimky a trh se rázem začal meziročně zvedat o desítky procent. Tyto výrobky ještě fungují a jsou v domácnostech. A zájem EU by měl být, aby zůstaly v domácnostech co nejdéle. Tento přístup navíc není v souladu s principy cirkulární ekonomiky, kde je cílem maximalizovat dlouhou životnost výrobků.

Výpočty a metodika stanovení míry sběru v procentech

Metodika výpočtu míry sběru dle nové legislativy je mnohem složitější a zohledňuje přechody mezi jednotlivými systémy. Pokud výrobce přejde mezi systémy, nese si s sebou i historická data za tři roky, což může výrazně ovlivnit výpočet. Ministerstvo navíc odložilo povinné zavedení formulářů pro správný výpočet až na rok 2024. Aktuálně je tedy velmi problematické a pro MŽP nemožné určit, zda ten či onen systém splnil či nesplnil kvótu. Při zohlednění metodiky je dokonce více než sporné, zda naopak splnily svoji povinnost ostatní systémy.

Kvóty v roce 2021

Do konce roku 2022 platila přechodná ustanovení starého zákona o odpadech. Povinnost splnit kvótu pro ELEKTROWIN nastala až od roku 2023, kdy byla plně zavedena nová pravidla. V roce 2023 ELEKTROWIN míru sběru splnil.

Ministerstvo životního prostředí dosud neprovádělo kontrolu faktického plnění sběru elektroodpadu, s výjimkou kontrol zřízení sběrných míst. Podle nové legislativy jsme povinni nechat ověřit reálné toky elektroodpadu auditorem, ale samo ministerstvo zatím žádnou kontrolu toku nerealizovalo.

Před povinným zavedením certifikace podle norem CENELEC, která platí od 1. července 2023, panovala v oblasti zpracování elektroodpadu značná nejednotnost a spolupráce s některými subjekty byla problematická. Tyto subjekty nakládaly s elektroodpadem jako s běžným šrotem, což bylo pro nás, vzhledem k našim vysokým standardům, nepřijatelné. Naší prioritou byla transparentnost a dodržování správných postupů, proto jsme odmítli „nakupování“ dat. Certifikace podle norem CENELEC nám umožnila vyselektovat spolehlivé partnery, se kterými jsme mohli zahájit spolupráci a rozšířit naši sběrnou síť.
Od roku 2023, kdy pro nás začala platit povinnost plnit míru sběru, ji plníme právě díky nově zavedeným opatřením a spolupráci s certifikovanými partnery.

Hrozba pokut

Pokuta za nesplnění kvót není relevantní. Společnost Elektrowin postupovala v souladu s platnou legislativou a naplnila povinnosti v okamžiku, kdy to bylo zákonem vyžadováno, tedy od roku 2023. Po přechodnou dobu jsme postupovali podle zákona o odpadech, kdy nebylo možné požadovat povinnost dosáhnout míry sběru.

Ministerstvo životního prostředí dosud neprovádělo kontrolu faktického plnění sběru elektroodpadu, s výjimkou kontrol zřízení sběrných míst. Podle nové legislativy jsme povinni nechat ověřit reálné toky elektroodpadu auditorem, což pravidelně činíme. Ministerstvo zatím žádnou kontrolou neověřovalo plnění zákona.

Společnost ELEKTROWIN a.s. splnila míru sběru elektroodpadu v souladu s novou legislativou od svého oprávnění v roce 2023 a vždy transparentně reportuje všechny údaje. Stávající metodika výpočtu míry sběru a její uplatnění na období před rokem 2023 není ve shodě s pravidly nového zákona a její výpočet je komplikován změnami v systému. S ohledem na tyto skutečnosti pokládáme hrozbu pokuty za neopodstatněnou a věříme, že diskuse o této problematice povede k lepšímu nastavení pravidel v budoucnu.*

-elektrowin-

Foto: Wikimedia

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down