01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Elektroopad skončí ve sběrných dvorech města

Praha se rozhodla podepsat smlouvu se společnostmi Eelektrowin a Asekol a Ekolamp o zajištění zpětného odběru elektrozařízení a použitých světelných zdrojů. Podle radních je v zájmu hlavního města je, aby míst zpětného odběru vzniklo co nejvíce, protože pokud systém zpětného odběru neexistuje,...

Praha se rozhodla podepsat smlouvu se společnostmi Eelektrowin a Asekol a Ekolamp o zajištění zpětného odběru elektrozařízení a použitých světelných zdrojů.

Podle radních je v zájmu hlavního města je, aby míst zpětného odběru vzniklo co nejvíce, protože pokud systém zpětného odběru neexistuje, končí elektrospotřebiče v komunálním odpadu a náklady jdou potom na účet Prahy. Smlouvy umožní kolektivním systémům vybudovat místa zpětného odběru v městských sběrných dvorech. Do kontejnerů tam budou moci občané odložit elektrozařízení bez omezení a třídění. Využití sběrných dvorů pro zpětný odběr elektroodpadu nepřinese Praze další výdaje.

Podle Plánu odpadového hospodářství ČR a na něj navazujícího Plánu odpadového hospodářství hl. m. Prahy jako kraje má být do roku 2008 dosaženo sběru nejméně 4 kg tříděných vyřazených elektrických a elektronických zařízení z domácností na osobu ročně. Na území hl. m. Prahy to představuje 4720 tun elektrozařízení a elektroodpadu ročně.

Dosavadní náklady na využití nebo odstranění jedné tuny elektrozařízení a elektroodpadu jsou 2000 Kč na tunu u odpadu bez nebezpečných vlastností a 6000 Kč u odpadu s nebezpečnými vlastnostmi. Při předpokládaném množství 20 tisíc kusů chladniček, TV a PC monitorů ročně by Praha, pokud by smlouvy s uvedenými kolektivními systémy neuzavřela, zaplatila ročně za jejich likvidaci zhruba 12 mil. Kč.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down