01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Elektroodpad: situace spěje k lepšímu

Třídění elektroodpadu má aspekt ekonomický a ekologický. Podmínkou recyklace je, aby se lidé elektrozařízení zbavovali prostřednictvím sítě sběrných míst a neházeli je do popelnice.

Jak se lidé staví k třídění a recyklaci vysloužilých elektrozařízení, zjišťoval v roce 2006 reprezentativní průzkum chování spotřebitelů. Zpracovala ho agentura Markent pro kolektivní systémy (Asekol, Elektrowin, Ekolamp). Výsledky průzkumu přinesly údaje o postojích a chuti občanů třídit elektrozařízení. Přidanou hodnotou studie byly cenné informace o délce užívání spotřebičů, frekvenci jejich nákupu či důvodech vyřazení. Výzkum víceméně potvrdil tehdejší údaje ze sběru - Češi elektroodpad třídí málo, nepovažují to za příliš nutné a nemají o třídění moc informací.

V letošním roce se společnost Asekol rozhodla výzkum zopakovat. Nabízí se tak jedinečná možnost srovnání, jak Češi za dva roky ve vztahu k elektroodpadu a elektrozařízení pokročili.

NÁKUPY ELEKTROZAŘÍZENÍ

První zajímavý údaj přináší frekvence nákupu elektrozařízení. Zatímco před dvěma lety Češi nejčastěji nakupovali kompaktní zářivky, letos se na první místo suverénně dostaly v prvním výzkumu nezohledněné elektronické hračky. Nákup elektronických hraček jednou za rok nebo častěji potvrdilo 47 % dotazovaných. Dalšími v pořadí jsou lineární zářivky, méně často už lidé kupují mobilní telefony. Při porovnání míry likvidace spotřebičů je zřejmé, že zde k velkým změnám nedošlo. Lidé se nejčastěji zbavují mobilních telefonů, zářivek a rychlovarných konvic.

DŮVOD LIKVIDACE ELEKTROZAŘÍZENÍ

Velký rozdíl oproti prvnímu výzkumu představuje důvod vyřazení elektrozařízení. Převažujícím důvodem byl nákup nového modelu: u digitálního fotoaparátu uvádělo tento důvod přes 70 % lidí, u počítače přes 40 % lidí. Dalších téměř 40 % kupovalo nový počítač z důvodu poruchy. Jednou z nejdůležitějších informací je způsob vyřazení elektrozařízení. Nejhůře tříděnými druhy zůstávají kompaktní a lineární zářivky, fény a kulmy. K nim přibyly ještě elektrické hračky. Téměř polovina těchto elektrozařízení pořád končí v popelnicích. Naopak počítače, monitory, video, DVD a CD přehrávače a digitální fotoaparáty již do popelnice nevyhazuje vůbec nikdo. Posun lze sledovat i u mobilních telefonů, televizí, videokamer, discmanů a MP3 přehrávačů. Celkově lze tedy říct, že situace spěje k lepšímu (viz graf).

Na základě výsledků výzkumu lze říci, že postoje i znalosti občanů ohledně vysloužilých elektrozařízení se oproti minulému výzkumu zlepšily. S vysloužilým elektrozařízením si umí poradit více než dvě třetiny respondentů, přičemž před dvěma lety to byla jen polovina. Více lidí ví o příspěvcích na recyklaci, které musí platit při nákupu nového výrobku a také o právu odevzdat nefunkční elektrozařízení k recyklaci bezplatně (76 % oproti 70 %). Přesné umístění sběrného dvora v obci zná 80 % lidí, o 11 % více než před dvěma lety. Kde se výsledek bohužel nezměnil, je povědomí o možnosti odevzdat elektrozařízení v kterékoliv elektroprodejně. Má ho pouze třetina respondentů.

- fyi -

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down