01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Elektrická energie ze zemědělského bioplynu

Jeden ze zajímavých německých projektů spojených s využíváním obnovitelných zdrojů řeší užití zemědělského bioplynu k výrobě elektrické energie.V projektu podporovaném Spolkovým ministerstvem pro ochranu spotřebitele, výživu a zemědělství (BMVEL), energetickým koncernem E.ON a účastí společnosti...

Jeden ze zajímavých německých projektů spojených s využíváním obnovitelných zdrojů řeší užití zemědělského bioplynu k výrobě elektrické energie.

V projektu podporovaném Spolkovým ministerstvem pro ochranu spotřebitele, výživu a zemědělství (BMVEL), energetickým koncernem E.ON a účastí společnosti MTU Friedrichshafen se řeší užití palivových článků k CO2 neutrální výrobě energie z bioplynu, vznikajícího fermentací biomasy ze zemědělského odpadu.
Jedna varianta projektu jde známější cestou zpracování bioplynu přes palivové články typu PEMFC (Polymer Elektrolyte Membrane Fuel Cell nebo Proton Exchange Membrane Fuel Cell) zpracováním na vodík s nutností reformování a čištění od CO2 a sirovodíku.
Jako druhá varianta se nabízí využití bioplynu bohatého na methan a oxid uhličitý v palivových článcích s roztaveným karbonátem MCFC (Molten Carbonate Fuel Cell), které nabízí řadu předností, ale má i své problémy. Výhodou je elektrická účinnost procesu až 50 %, extrémně nízké emise, tichý provoz, možnost zpracování CO2 i využití vysoké teploty procesu (650 °C). Nevýhodou je nutnost čištění bioplynu od sirovodíku, siloxanů a organických sloučenin s chlorem a fluorem.
Při reformování bioplynu pro MCFC se mění methan katalytickou reakcí s vodní parou při procesní teplotě na vodík a CO2. Ty se zpracovávají katodicko-anodickou reakcí článku se vzdušným kyslíkem za vzniku energie. Jako experimentálního zařízení je použito 300W laboratorního článku od MTU CFC Solutions GmbH.
Po úspěšném ověření v zemědělském závodě se připravuje připojení výroby bioplynu na tzv. HotModule s výkonem 220 kWel. Projekt má zatím úspěšný průběh a jeho ukončení se předpokládá v září 2003.
Bioplyn pro pohon autobusů
K dalším projektům na využití bioplynů patří využití pro pohon autobusů, který běží ve Šlesvicku-Holštýnsku. Základem využití je vyčištění bioplynu na jakost zemního plynu. S podporou BMVEL se připravuje zařízení na zpracování 120 000 tun bioplynu ročně, využívající k čištění od sirovodíku a CO2 technologii adsorpce za proměnného tlaku (PSA) s uhlíkovými molekulárními síty a aktivním uhlím. V ideálním případě toto zařízení vyrábí téměř čistý methan a aktivní uhlí se po téměř 100% regeneraci vrací zpět do procesu.
Cílem je vybudování sítě čerpacích stanic pro pohon městských autobusů ve Šlesvicku. Jako první by měly zahájit provoz na vyčištěný zemědělský bioplyn školní autobusy ve Šlesvicku v průběhu roku 2004.
Příručka pro vytápění biomasou
V souvislosti s účinností nařízení EnergieEinsparVerordnung (EnEV) se v SRN od roku 2006 zpřísňují přípustné hodnoty energetické a ekologické náročnosti kotlů pro vytápění. Nová opatření se dotknou asi 1,6 mil. kotlů, jejichž provoz nebude nadále přípustný. Proto se očekává značný zájem o přechod na vytápění biomasou.
Pro usnadnění rozhodování vydala agentura FNR příručku Handbuch "Bioenergie-Kleinanlagen" pro plánování, investice, výběr a provoz kotlů malých výkonů do 100 kW na bioenergie. Příručka o 184 stranách, jejímž editorem je Hans Hartmann, je určena pro domácnosti, živnostníky, projektanty, architekty, obchodníky s palivy a úřady. Obsahuje též informace o legislativě SRN k vytápění biomasou. Agentura ji zasílá zdarma a informace lze získat na adrese: bioenergie-kleinanlagen@fnr.de a na www.fnr.de.
-ab -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down