V Pfaffenhofen nad Ilmou (SRN) byla roce 2001 uvedena do provozu elektrárna na spalování biomasy. Projekt zpracovala společnost Kraftanlagen-Anlagentechnik München GmbH.
Zvláštností projektu je optimální celoroční vytížení zařízení, které jako paliva užívá pouze neupravované dřevo a mění jeho čistou energii na elektrickou energii předávanou do veřejné sítě, dálkové teplo, technologickou páru a chladivo. Zařízení předává ročně 40 tis. MWh elektrického proudu a 120 tis. MWh tepelné energie.
Palivo
Pro vytápění kotlů se používají lesní štěpky a dřevní odpad z pil, tedy pouze mechanicky zpracované dřevo. Asi 1/3 potřeby kryje místní zemědělství a lesnictví, zbytek dodávají dřevozpracující závody. Zařízení je projektováno na syrové lesní štěpky a dřevní odpad z pil s obsahem do 60 % vlhkosti.
V hale pro přejímku a skladování paliva lze uložit asi 6 tis. m3 paliva (až na dva týdny provozu). Denní spotřeba je asi 750 m3 volně sypaného paliva. Pro spalování biomasy se využívá parní kotel s přirozeným oběhem a kombinací roštového a fluidního spalování. Palivo se shazuje šachtou přímo do planoucího víru fluidní vrstvy nad roštem. Fluidní vrstva plamene se udržuje řízeným přívodem sekundárního vzduchu. Zařízení má také dva rezervní kotle na zemní plyn.
Snížení emisí kysličníku uhelnatého se dociluje prostorově bohatě řešeným topeništěm, řízeným přívodem vzduchu a speciálním ovládáním topeniště.
Odlučování topeništního popela strhovaného kouřovými plyny (asi 2/3 veškerého popela z paliva) se z větší části provádí v tzv. hrubém cyklonu, za kterým je zařazen elektrofiltr.
Zařízení na kondenzaci kouřových plynů kromě toho, že umožňuje další odlučování popílku, zvyšuje využití energie i tím, že se v něm zpětně získává kondenzační teplo vodní páry. Zařízení na kondenzaci kouřových plynů pracuje celoročně a je trvale monitorováno -sleduje popílek, oxid uhličitý a oxidy dusíku.
Výroba elektrické energie
Pára vyrobená v kotli má teplotu asi 450 oC a je vedena do připojené kondenzační turbíny a pak do generátoru o výkon 6 MW. Část páry se na výstupu z turbíny odebírá k technologickým účelům jako "procesní pára", část se používá na výrobu teplé vody.
Síť horké vody pracuje v napájecím potrubí s konstantní teplotou asi 130 oC. Zásobuje odběratele horkou vodou na výrobu procesního tepla a na vytápění budov přes výměníkové stanice. Samostatná rozvodná síť tepla střední teploty se téměř výlučně napájí ze zařízení na kondenzaci kouřových plynů. Napájecí vedení pracuje s teplotami 75-85 oC, ve zpětném vedení bývají teploty asi 60 až 40 oC. Tato síť zásobuje byty odběratelů teplem a spotřební teplou vodou. Kromě toho existuje možnost výroby nízkoteplotního tepla, a to přímo z kondenzátoru odpadní páry odcházející z turbíny.
Při spalování dřeva vznikají dvě frakce odpadních produktů: popel z topeniště a popel z filtru. Na celkovém objemu popela se popel z topeniště podílí asi 80 %. Zbytek tvoří filtrační popel, který se z kouřových plynů odděluje ve vysoce účinném elektrofiltračním zařízení. Popel z topeniště je možno používat jako hnojivo v zemědělství a lesnictví, protože kromě dusíku obsahuje i hlavní a stopové prvky potřebné pro růst rostlin. Před předávkou popelů, které se mají použít jako hnojiva, se znovu důkladně zkoumá obsah škodlivých látek. Ostatní druhy jemného popela, které se zachycují ve filtrech se jako nepoužitelné musí odborně likvidovat. Asi 80 % těžkých kovů obsažených ve dřevě zůstává v popelu z filtrů.
Provozovatelem zařízení je s. r. o. "Elektrárna na spalování biomasy", složená ze čtyř pfaffenhofenských obchodníků. Hlavním zákazníkem elektrárny jsou místní firmy, průmyslové podniky, pivovar, nemocnice, budovy státní správy a asi 100 soukromých odběratelů. Celkové investice dosáhly částky asi 40,9 mil. eur. Spolkový stát Bavorsko podpořil projekt částkou téměř 9 mil. eur, spolková vláda poskytla úrokově zvýhodněnou půjčku přes 20,7 mil. eur. Provozem elektrárny na spalování biomasy Pfaffenhofen se může ročně ušetřit asi 24 mil. litrů topného oleje a nevyslat do prostředí 65 tis. tun oxidu uhličitého.
-bou -
|