01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekologická daňová reforma směřuje do Parlamentu

Navrhovaná reforma nakonec zvýhodní vytápění domácností obnovitelnými zdroji energie, plynem a centrálním zásobováním teplem z kombinované výroby elektřiny a tepla.

V květnu vláda schválila konečnou verzi návrhu ekologické daňové reformy, která je součástí opatření pro stabilizaci veřejných rozpočtů. Návrh musí projít Parlamentem, kde může ještě doznat značných změn. Ekologická daň má být již od příštího roku uvalena na pevná paliva, plyn a elektřinu. Díky výnosům z ní se mají od roku 2009 snížit povinné odvody zaměstnavatelů na sociální pojištění zaměstnanců. K tomu bude muset být připravena také novela zákona o sociálním pojištění s účinností od 1. 1. 2009.

VÝNOSOVĚ NEUTRÁLNÍ REFORMA

Reforma tedy bude výnosově neutrální a podle ministra životního prostředí vysoce efektivní. Na jedné straně přispěje k ochraně životního prostředí, protože zvýšení cen paliv a energie vyvolají tlak na snížení jejich spotřeby, na druhé straně uleví zaměstnavatelům a tedy podpoří rozvoj průmyslu a vznik pracovních míst. "Snížíme povinné odvody sociálního pojištění zaměstnavatelů. Odhadujeme, že to bude 0,3 procentního bodu podle výnosů, které se budou blížit zhruba čtyřem miliardám korun. Bude to fungovat tak, že v první polovině příštího roku Ministerstvo financí vyhodnotí dynamiku příjmů. Tak budeme mít odhad, jak vysoké výnosy budou, na jehož základě Ministerstvo práce navrhne snížení odvodů o x desetin procentního bodu pro rok 2009," řekl Martin Bursík ČTK a dodal, že podobně postupovalo i Německo.

Odpůrci reformy však varují, že daň zatíží průmysl vyššími náklady, což bude mít za následek zvyšování cen a snižování konkurenceschopnosti, a výnosy z daní se rozpustí v ne-efektivním sociálním systému. Proto také někteří členové vlády byli proti tomu, aby byl návrh ekologické daňové reformy začleněn do balíku rozpočtových změn.

Zdanění budou podle Ministerstva životního prostředí podléhat především tuhá fosilní paliva (např. uhlí či koks), která budou zdaněna sazbou 8,50 Kč na GJ spalného tepla. To by mělo způsobit nárůst ceny pevných paliv pro domácnosti o přibližně 10 % (záleží na spalném teple jednotlivých druhů pevných paliv). Zemní plyn bude podléhat zdanění ve výši 30,60 Kč na MWh spalného tepla. Výjimkou z tohoto zdanění by mělo mít jeho využití pro vytápění domácností, v dopravě a při kombinované výrobě elektřiny a tepla. Elektřina bude zatížena daní ve výši 28,30 Kč na MWh, tedy přibližně jedno procento. Od daně bude osvobozena elektřina, vyrobená z obnovitelných zdrojů, mezi něž se počítá slunce, vítr, voda, biomasa, metan a palivové články. Nárůst ceny elektřiny pro domácnosti by podle Bursíka neměl přesáhnout jedno procento.

SPOR O VÝJIMKY

Při pojednávání návrhu žádalo MŽP a Ministerstvo financí výjimky pro domácnosti topící plynem. Ministr průmyslu Martin Říman zas navrhoval výjimku pro domácnosti topící uhlím a elektřinou. Bursík návrh v tisku komentoval: "Tohle kdyby bylo přijato, tak se může jít ministr životního prostředí akorát oběsit, to by celá reforma byla postavena na hlavu."

V návrhu reformy nakonec zůstaly výjimky ze zdanění pro vytápění domácností zemním plynem a centrálním zásobováním teplem (výroba tepelné energie kogenerací, tj. technologií kombinované výroby elektřiny a tepla). Zdanění energií nebude podléhat ani elektřina či teplo z obnovitelných zdrojů energie, metanu a vodíkových palivových článků. Vláda zachovala nulovou sazbu spotřební daně pro využití stlačeného zemního plynu v dopravě. Spotřební daň se nebude platit ani z elektřiny, využité v železniční či městské dopravě (tramvaje, metro a trolejbusy).

Lokální vytápění domácností uhlím nebo elektřinou však bude zatíženo spotřební daní z energií. Martin Bursík ocenil tento fakt jako první krok k přechodu české ekonomiky na "nízkouhlíkovou". Již při svém nástupu do funkce mluvil o tomto přechodu jako o jednom z cílů, jichž chce během svého působení na ministerstvu dosáhnout.

Mgr. Robert Kahuda

Od daně bude osvobozena elektřina, vyrobená z obnovitelných zdrojů

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down